Dochód rozporządzalny to całkowity bieżący dochód rodziny, który można przeznaczyć na wydatki lub oszczędności.
Statystyki te obejmują wynagrodzenia za pracę, dochody z działalności gospodarczej oraz pieniądze otrzymywane z budżetu państwa, takie jak emerytury czy zasiłki socjalne.
Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju dochód rozporządzalny Polski w 2019 roku wzrósł o 6%. To jeden z najlepszych wyników wśród gospodarek świata.
Zobacz też: Inflacja się rozprzestrzenia. Ekspert: Niestety rząd to wykorzystuje. Nasze najnowsze bursztynowe złoto
Kostaryka, najmniejszy członek OECD, zajęła pierwsze miejsce ze wzrostem dochodów gospodarstw domowych na poziomie 7,5% rocznie (dane dla tego kraju z 2017 r. OECD wykorzystuje w swoich statystykach najnowsze dostępne dane).
Wyższy od Polski wzrost odnotowano w Kanadzie, Estonii i na Litwie. Roczny wzrost dochodu rozporządzalnego na Węgrzech wyniósł 4,2%, w Stanach Zjednoczonych 3,6%, w Czechach 3,2%, we Francji 1,8%, w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii 1,7%.
W Niemczech liczba ta była tuż poniżej zera, a we Włoszech realny dochód gospodarstw domowych spadł o 2,1%.
Źródło:
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii: Bank Anglii wkrótce ujawni swoją kolejną decyzję
Pracodawcy zmuszający pracowników do powrotu do pracy odchodzą w zapomnienie – twierdzi ekspert, twórca terminu prezenteizm Pracuj w domu
BlackRock i Microsoft planują fundusz o wartości 30 miliardów dolarów na inwestycje w infrastrukturę sztucznej inteligencji