Na początku stycznia, w ramach działań na rzecz ograniczenia inflacji, która jest na najwyższym poziomie od dwóch dekad i jest jednym z najszybszych w Unii Europejskiej, polski rząd ogłosił, że nałoży zerowy podatek VAT na podstawowe artykuły spożywcze, gaz ziemny i benzyna. . Posunięcie to jest częścią wysiłków na rzecz ponownego uruchomienia partii przed wyborami w 2023 r. jako partii, która dba o interesy klasy robotniczej.
Rzeczywiście, 9 lutego w całym kraju wybuchły protesty rolników, kluczowego okręgu PiS. Pod hasłem „Nie umrzemy w milczeniu” demonstracje zorganizował konserwatywny agrarny ruch polityczny AGROunion, który stara się wpłynąć na politykę rządu w zakresie rolnictwa i miał na celu ograniczenie wysokich cen nawozów, zmniejszenie importu taniej żywności i przepuszczanie kolejnych zyski rolnikom z wysokich cen żywności .
Podejmowane przez polski rząd działania antyinflacyjne zwróciły także uwagę mieszkańców reszty regionu, którzy – podobnie jak w Polsce – odczuwają skutki inflacji, głównie rosnących cen paliw i żywności.
Czesi i Słowacy przekraczali polską granicę, aby kupić benzynę tak dużo, że czeskie władze starają się teraz zlikwidować turystykę paliwową przez północną granicę. Państwowy Departament Celny ostrzeżony We wtorek każdy, kto przewozi do kraju więcej niż 20 litrów paliwa, jest zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego. Nieprzestrzeganie zasad podobno może doprowadzić do konfiskaty paliwa, a nawet pojazdów.
Ale Czesi nie przechodzą przez granicę tylko po to, żeby zaopatrzyć się w tanie paliwo. Na swojej liście zakupów mają też artykuły spożywcze. Pokusy na Północy potęguje słaby złoty i siła korony – w wyniku różnego tempa zacieśniania monetarnego pomiędzy bankami centralnymi obu krajów. Efekt waluty jest tak silny, że niektórzy Czesi nawet Mówi się, że zabierają ze sobą swoje zwierzęta Aby zapłacić za wizytę weterynarza ze zniżką.
Tymczasem czeskie sklepy i punkty usługowe w pobliżu granicy – które czekały na lepsze czasy, gdy ostatnia fala pandemii ucichła – teraz doświadczają masowego exodusu klientów.
Słowacy dojeżdżają przez granicę z Węgrami po tanią benzynę, odkąd tamtejszy rząd zdecydował o zamrożeniu podstawowych cen paliw na trzy miesiące od 15 listopada 2021 r. Cena 95-oktanowej benzyny na węgierskiej dystrybutorze została ustalona na 480 forintów. (1,35 €), co w porównaniu do Średnia cena W ostatnim tygodniu stycznia na Słowacji wyemitowano 95-oktanową benzynę o wartości 1,71 euro.
Jednak na niecały tydzień przed wygaśnięciem limitu cenowego na Węgrzech nadal istnieje niepewność co do przyszłości procedury.
Wielu zastanawia się, czy rząd przedłuży ten środek przynajmniej do wyborów parlamentarnych 3 kwietnia, co wywrze większą presję na operatorów stacji benzynowych. Węgierskie media podały, że trzy stacje benzynowe na obszarach wiejskich już ogłosiły, że zostaną zamknięte z powodu niemożności sfinansowania rosnącej różnicy między stale rosnącą ceną rynkową a regulowaną ceną detaliczną. Kiedy rząd zamroził ceny paliw w listopadzie, ropa kosztowała 80 dolarów za baryłkę, ale w zeszłym tygodniu światowe ceny przekroczyły 90 dolarów.
Otto Grad, Prezes Węgierskiego Stowarzyszenia Naftowego, Powiedział Realnie ceny benzyny powinny oscylować w okolicach 540 forintów (1,52 euro), a operatorzy nie będą w stanie dłużej wypełnić tej luki. „Jeśli środek zostanie przedłużony, spodziewamy się ogromnej fali zamykania stacji benzynowych” – przewiduje.
Zgodnie z postem Ankieta, Większość Węgrów zgadza się, że rząd powinien zachować pewną kontrolę nad cenami, ale wolałaby niższe podatki niż obciążanie małych i średnich przedsiębiorstw. Tylko 8 procent pytanych nie przedłużyłoby obecnego limitu cen paliw.
Podobnie jak Polska, rząd Viktora Orbana oficjalnie wprowadził limity cen na niektóre produkty spożywcze, aby ograniczyć inflację, choć eksperci uważają, że chodzi bardziej o mobilizację wyborców przed kwietniowymi wyborami. W ramach pakietu dobrego samopoczucia zwrot podatku dochodowego rodzinom z dziećmi nastąpi do końca lutego. W sumie rząd zwraca rodzinom 561 miliardów forintów (160 milionów euro); Niektórzy szczęściarze mogą spodziewać się hojnych przelewów do 800 000 forintów (2250 euro).
Oczywiste jest, że politycznie motywowane szaleństwo wydatków rządu skłoniło do uruchomienia nowego ruchu o nazwie „Przekaż dalej”. To skłania osoby, które nie potrzebują tych środków, do wspierania ruchów społeczeństwa obywatelskiego, mediów oraz organizacji non-profit edukacyjnych i kulturalnych z pełnymi lub częściowymi transferami.
„Myślę, że odzyskanie podatków to bardzo dziwny pomysł. Płacisz je państwu, aby to działało — aby zapewnić wszystkim wysokiej jakości edukację, wysokiej jakości opiekę zdrowotną, kulturę, bezpieczeństwo, przewidywalność i mobilność społeczną. Tak się nie stało, więc możemy potraktować ten rządowy ruch jako trochę gotówki. Ja”, David Zell, redaktor Apapara, strony internetowej dla rodziców i jeden z pierwszych, którzy dołączyli do ruchu, Napisał.
Jak na ironię, to, co rząd miał nadzieję, będzie bardzo udanym posunięciem PR, stworzyło teraz platformę, która podkreśla szlachetne sprawy, które rząd zwykle ignoruje. Zwykli Węgrzy dzielą się teraz historiami Facebook O tym, kogo wspierają tymi „darmowymi pieniędzmi” zamiast wydawać je na zakupy czy letnie wakacje.
Lista jest długa i zróżnicowana, począwszy od instytucji pomagających dzieciom znajdującym się w niekorzystnej sytuacji, a skończywszy na edukacji przeznaczonej specjalnie dla dzieci romskich (takich jak: Podkład Prawdziwa Perła), dla stowarzyszeń próbujących łagodzić ubóstwo, oferujących mieszkania i wspierających niezależne media (np. podziemne gazety) wydrukuj to sam), wzmacnianie świadomości ekologicznej czy ochrona praw zwierząt.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce