Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Podcast: Cameron Murray opowiada o wielkim porwaniu domów

Podcast: Cameron Murray opowiada o wielkim porwaniu domów

Napisane przez Garetha Vaughana

„Drużyna cheerleaderek” utrudnia zdrową dyskusję na temat mieszkalnictwa, zwłaszcza gdy staramy się odpowiedzieć na pytanie, czego oczekujemy od rynku mieszkaniowego z perspektywy polityki.

Tak twierdzi Cameron Murray, główny ekonomista… Nowa myśl ekonomiczna, nowy australijski zespół doradców. W najnowszym odcinku Interest.co.nz Ciekawy podcast Murray opowiada o mieszkalnictwie i swojej nowej książce Poważne porwanie mieszkań. Opisuje rynki mieszkaniowe i podejście do mieszkań w Australii i Nowej Zelandii jako „bardzo podobne kulturowo pod względem podejścia do mieszkalnictwa”.

Murray, agent nieruchomości i inwestor na rynku nieruchomości pracujący dla FKP Property Group, twierdzi, że tytuł jego książki zasadniczo opisuje stan debaty na temat mieszkalnictwa publicznego.

„Jest tak wiele szczególnych zainteresowań, tak wiele różnych grup i amatorów, którzy lobbują, zarówno zawodowo, jak i nieprofesjonalnie, od tylu dziesięcioleci, że bardzo trudno jest prowadzić bezpośrednią rozmowę na temat mieszkalnictwa na forum publicznym. A więc to jest mieszkalnictwo porwania” – mówi.

„Housing Hijacking to coś, co w książce nazywam drużyną cheerleaderek. Ci irytujący ludzie na uboczu odwracają naszą uwagę od gry w mieszkanie i zamiast rozumieć zasady i strategię gry, rozprasza nas hałas drużyny cheerleaderek .”

W podcaście Murray opowiada o tym, dlaczego musimy przyznać, że okres po drugiej wojnie światowej do połowy lat 70. XX wieku był niezwykłym złotym wiekiem w budownictwie mieszkaniowym, co uważa za pięć równowag na rynku mieszkaniowym i dlaczego nie wierzy polegającym po prostu na uwolnieniu gruntów i złagodzeniu przepisów dotyczących zagospodarowania przestrzennego, aby umożliwić budowę większej liczby domów.To srebrna kula, KiwiBuild i polityka mieszkaniowa.

Murray proponuje HouseMate, system, który porównuje własność domu publicznego z kupnem i wynajmem na prywatnym rynku nieruchomości. Zapewni obywatelom, którzy nie są właścicielami nieruchomości, możliwość zakupu domu od dostawcy publicznego po niskiej cenie.

READ  5 najlepszych miejsc w Nowej Zelandii w lipcu

„Powodem, dla którego to sugeruję, jest to, że po prostu nie mogłem znaleźć żadnych przykładów w historii ani na świecie, gdzie sprzedawaliśmy mieszkania tej grupie, że 10% lub 15% osób najemców, którzy za każdym razem, gdy się dostosowują, znajdują się pod presją.” „To jest rynek i dochody ludzi rosną. Nie udało mi się znaleźć żadnych przykładów poprawy warunków mieszkaniowych tych ludzi bez jakiejś opcji publicznej. Czy jest to czynsz regulowany, jak w Wiedniu , gdzie jest ogromna rada mieszkaniowa i jest to dość powszechne” – każdy może. Ktoś ma do tego dostęp. Albo czy chodzi o własność mieszkań komunalnych, podejście podobne do Singapuru. Europejczycy korzystają z wynajmu długoterminowego, ale myślę, że ze względów kulturowych Australijczycy i Nowozelandczycy przejdą na podejście przypominające posiadanie domu” – mówi.

„Ostatecznie musimy zaakceptować z ekonomicznego punktu widzenia, że ​​istnieje dotacja dokładnie równa różnicy między ceną rynkową a ceną, jaką sprowadzamy ludzi do tego domu. Z ekonomicznego punktu widzenia nie da się tego obejść”.

„Gdybym mógł znaleźć sposób na zmianę przepisów dotyczących zagospodarowania przestrzennego i podatków oraz uczynienie mieszkań dostępnymi dla tych ludzi, zrobiłbym to. Kto by tego nie zrobił? Byłoby to bardzo proste. Ale spędziłem dziesięciolecia rozglądając się, próbując to zrobić”. „Rozumiem mieszkalnictwo i przez ostatnie cztery lata szukałem przykładów na całym świecie i nie mogłem ich znaleźć. Przepraszam. Musimy to zrobić na własnej skórze” – Murray mówi.

*Wszystkie odcinki podcastu Benefit znajdziesz tutaj.