Zespół fibromialgii dziecięcej to zespół charakteryzujący się przewlekłym bólem, który dotyka całego ciała. Powoduje również zmęczenie oraz zaburzenia snu i nastroju. Dotyka dzieci i młodzieży – głównie dziewczynek – na całym świecie i pojawia się w krytycznym okresie rozwoju mózgu. Analiza zmian w mózgu, które występują we wczesnych stadiach fibromialgii u dzieci, może pomóc w lepszym zrozumieniu patofizjologii tego zespołu, który nie został jeszcze potraktowany z tej perspektywy.
Badanie opublikowane w czasopiśmie Artretyzm i reumatyzm po raz pierwszy charakteryzuje zmiany objętości istoty szarej u młodzieży dotkniętej młodzieńczą fibromialgią oraz analizuje ich znaczenie funkcjonalne i kliniczne. Badanie przyczynia się do identyfikacji potencjalnych czynników ryzyka, które pomogą przetestować skuteczność różnych terapii w odwróceniu tych zmian w mózgu. Nowe badania są prowadzone przez badaczkę podoktorancką Marię Sunol i wykładowczynię Marinę López Sola z grupy badawczej w Laboratorium Neuronauki Bólu i Emocji na Wydziale Medycyny i Nauk o Zdrowiu oraz w Instytucie Neuronauk (UBNeuro) na Uniwersytecie w Barcelonie.
Badanie, które wykorzystuje kilka technik do badania neurofizjologii, oparto na udziale 34 nastoletnich dziewcząt z patologią oraz grupy kontrolnej 38 zdrowych nastolatków. Nowe badania przeprowadzono we współpracy z profesorami Susmitą Kashikar-Zuck i Robertem Coghillem, członkami Szpitala Dziecięcego w Cincinnati (USA).
Fibromialgia młodzieńcza: mózg, samoocena i emocje
Badanie wykazało, że młodzież z młodzieńczą fibromialgią miała mniej istoty szarej w przyśrodkowej korze czołowej (MCC), regionie mózgu uważanym za krytyczny dla przetwarzania bólu. Ta cecha może być związana z nadmiernym zaangażowaniem obwodów mózgowych przetwarzających ból i wskazuje na reorganizację tych obwodów nerwowych.
Pacjenci najbardziej dotknięci patologią – i z większą liczbą objawów – wykazują również wzrost objętości w czołowych obszarach mózgu związany z tworzeniem narracji o sobie, przetwarzaniu emocjonalnym i regulacji.
Ten wzrost rozmiaru może odzwierciedlać pewną niedojrzałość w procesie rozwoju obwodów czołowych związanych z emocjami i językiem. „Te odkrycia wzmacniają potrzebę rozważenia strategii terapeutycznych mających na celu modulowanie aktywności w tych obwodach w celu odwrócenia szkodliwej narracji, jaką pacjenci mogą czuć o sobie” – zauważa Maria Sunol, pierwsza autorka badania.
Stwierdzono również, że niektóre zmiany w mózgu związane z fibromialgią u dzieci są identyczne ze zmianami zidentyfikowanymi u dorosłych kobiet z fibromialgią. „Wskazuje to, że oba zespoły mają wspólną część swojej patofizjologii” – zauważa wykładowca Lopez Sola. „Dlatego ważne jest, aby promować wczesne, ukierunkowane badania patologii u nastolatków, aby zapobiec przechodzeniu od fibromialgii młodzieńczej do dorosłej”.
czasopismo
Artretyzm i reumatyzm
metoda badań
Badanie obserwacyjne
Temat badań
Ludzie
Tytuł artykułu
Zmiany strukturalne mózgu podczas młodzieńczej fibromialgii: związki z bólem, zmęczeniem i upośledzeniem funkcjonalnym
Data publikacji artykułu
25 stycznia 2022
Zastrzeżenie: AAAS i EurekAlert! nie ponosi odpowiedzialności za dokładność biuletynów wysyłanych na EurekAlert! Za pośrednictwem współpracujących instytucji lub w celu wykorzystania jakichkolwiek informacji za pośrednictwem systemu EurekAlert.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków