Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

PGNiG wznawia plany ekspansji w dwóch polskich blokach

PGNiG wznawia plany ekspansji w dwóch polskich blokach

Polski producent ropy i gazu PGNiG planuje wznowić plany ekspansji w dwóch swoich największych krajowych aktywach, po pomyślnym zwiększeniu swoich udziałów na Morzu Północnym i innych miejscach, ponieważ Polska chce zastąpić dostawy rosyjskich gazociągów.

PGNiG poinformowało, że w ciągu najbliższych czterech lat planuje zainwestować do 700 milionów złotych (167 milionów dolarów) w najnowsze technologie odzyskiwania złóż ropy naftowej i systemy zarządzania do poważnie wyeksploatowanych kompleksów w Dębnie i Lubiatowie.

Firma zamierza wdrożyć flagowy system inteligentnego zarządzania terenem Shell w Wielkiej Brytanii, który służy do przesyłania danych w czasie rzeczywistym z platform wiertniczych do stacji kontrolnej.

Oznacza to, że operatorzy nie muszą odbywać częstych podróży do platform wiertniczych w celu dostosowania sprzętu wiertniczego, ponieważ można to zrobić z jednego miejsca.

Według PGNiG technologia ta pomaga również zwiększyć produkcję ropy naftowej i gazu dzięki lepszemu zarządzaniu zapasami w odwiertach, obniżeniu kosztów operacyjnych i lepszym schematom wtłaczania wody.

W kompleksie Dębno PGNiG planuje zainstalować kolejny generator, który wesprze modernizację istniejącego centralnego sterowania.

Artykuł jest kontynuowany pod reklamą

Trzy odwierty wydobywcze na złożu Różańsko zostaną podłączone do sieci bloku Dębno w celu zwiększenia wydobycia gazu, a pięć odwiertów ma zostać wykonanych na złożu Barnówko-Mostno-Buszewo w celu zwiększenia wydobycia ropy naftowej.

PGNiG poinformowało, że wprowadzenie najnowszej technologii może docelowo zwiększyć odzysk węglowodorów w bloku nawet o 10%.

Plany rozbudowy bloku Lubiatów zakładają podłączenie nowych odwiertów produkcyjnych i zainstalowanie sprężarek z wtryskiem gazu, aby stymulować produkcję ropy i zapobiegać dalszemu pogorszeniu.

Tymczasem oczekuje się, że produkcja gazu w regionie podwoi się do około 200 milionów metrów sześciennych rocznie.

Według PGNiG łączne pozostałe zasoby wydobywalne obu bloków szacowane są na 73 mln baryłek ropy i 6 mld m3 gazu ziemnego.

Według najnowszego raportu PGNiG, segment działalności poszukiwawczo-wydobywczej spółki odnotował ponad czterokrotny wzrost przychodów do 9,4 mld slotów w I kwartale br. w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 r. oraz 7,8 mld zł zysku brutto.

READ  Amazon ukarany w Polsce karą za triki projektowe w ciemnym stylu

W 2021 r. spółka wyprodukowała łącznie 5,4 mld m3 gazu i ok. 28 tys. baryłek ropy naftowej dziennie, z czego do Polski importowano ok. 16,1 mld m3 gazu z Rosji i Niemiec oraz terminalem skroplonego gazu ziemnego na Bałtyku. rok.