Komunikacja za pośrednictwem banku centralnego
Komunikat Rady Polityki Pieniężnej na ten miesiąc jest krótszy niż po czerwcowym posiedzeniu, ale mówi o większym przekonaniu o niższej inflacji w drugiej połowie 2023 i 2024 r. Również Komitet Polityki Pieniężnej wyraża opinię, że podniesienie stóp procentowych przynosi owoce i prowadzi do inflacji. zejść do celu. W tym tonie zapewne jutro wypowie się prezes Narodowego Banku Polskiego Głabiński!
Najważniejsze zmiany w komunikacji to:
(1) Bardziej optymistyczny obraz globalnej inflacji
(ii) bardziej optymistyczne tendencje inflacyjne w Polsce – zniknęły np. zdania odnoszące się do trwającego procesu przenoszenia wyższych kosztów na ceny
(3) Większa wiara w skuteczność zacieśnienia monetarnego, które już rozpoczęło proces ograniczania inflacji do celu: W krótkiej części poświęconej przyszłej inflacji RPP stwierdza: „Rada docenia fakt, że silne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP Prowadzi to do niższej inflacji W Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP. Prowadziłoby to do niższej inflacji.
W komunikacie zwrócono również uwagę na spadek aktywności gospodarczej w II kwartale oraz wzrost niepewności w gospodarce światowej i strefie euro. Zwraca uwagę spadek inflacji na świecie, w tym wyraźny spadek dynamiki cen producenta. Mimo że inflacja CPI i bazowa nadal rosną, ta ostatnia według doniesień stopniowo spada.
Jeśli chodzi o sytuację wewnętrzną, Rada zauważa, że roczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ponownie spadł do 11,5% rok do roku w czerwcu z 13,0% w maju, podczas gdy drugi miesiąc z rzędu pozostał bez zmian w ujęciu miesiąc do miesiąca. Zarząd szacuje, że inflacja bazowa również spadła w czerwcu i odnotowuje silny spadek inflacji cen producentów, co wpłynie na dalszy spadek CPI w kolejnych kwartałach.
Nowe oczekiwania dotyczące PKB i inflacji
Naszym zdaniem prognozy pokazują lepszy obraz inflacji w drugiej połowie roku i 2024 r., ale perspektywa długoterminowa jest mniej optymistyczna:
(1) Prognoza CPI NBP na 2023 r. pozostaje niezmieniona, natomiast na 2024 r. została zrewidowana w dół o 0,5 pkt proc. , niepokojące (patrz także poniżej)
(2) Naszym zdaniem, przy oczekiwanym średnim CPI w 2023 r. na poziomie 11,9% r/r, nadal uważamy, że spadek bazowego CPI poniżej 10% w sierpniu jest nadal możliwy, co może doprowadzić do obniżki stóp po lecie.
Natomiast roczna dynamika PKB ma wynieść w tym roku -0,2 – 1,3% r/r (zakładano -0,1 – 1,8% w marcu), 1,4 – 3,3% w 2024 r. (poprzednio 1,1 – 3,1%) i 2,1 – 4,4 proc. 2025 (wobec 2,0 – 4,3%).
Prognozy Narodowego Banku Polskiego
Nasze perspektywy stóp procentowych – Spodziewamy się obniżek stóp we wrześniu i październiku
RPP jest bardzo skupiona na drugiej połowie 2023 i 2024 roku – okresie, w którym sytuacja inflacyjna wygląda lepiej niż w marcowej prognozie, więc podtrzymujemy naszą opinię, że obniżki stóp procentowych są możliwe po wakacjach, czyli we wrześniu i październiku. Jutro podczas konferencji prasowej Prezes NBP powinien brzmieć pesymistycznie, podkreślając wiele z powyższych zjawisk w kierunku niższej inflacji i przygotowujących grunt pod niższe stopy procentowe.
W dłuższej perspektywie nie widzimy przekonującego złagodzenia presji inflacyjnej. Przy oczekiwanym CPI na 2024 r. na poziomie 5,3% r/r i planowanym wzroście płacy minimalnej o ok. 20%, realna płaca minimalna w 2024 r. wzrośnie o ponad 15%! Podtrzymujemy opinię, że zejście do celu 2,5% NBP przy takich realnych płacach będzie trudne i długotrwałe. Nasze modele wskazują na stabilizację inflacji bazowej na poziomie 5% r/r w latach 2024-25.
Spodziewamy się, że jutrzejsza konferencja prasowa prezesa NBP Adama Głabińskiego będzie bardziej optymistyczna niż miesiąc temu. Niewykluczone, że prezes utoruje drogę do obniżek stóp po wakacjach.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu