Pandemia COVID-19 skróciła średnią długość życia w 2020 roku najbardziej od czasów II wojny światowej, wynika z badania opublikowanego w poniedziałek przez Oxford University, a średnia długość życia amerykańskich mężczyzn spadła o ponad dwa lata.
Średnia długość życia spadła o ponad sześć miesięcy w porównaniu z 2019 r. w 22 z 29 analizowanych krajów, w tym w Europie, Stanach Zjednoczonych i Chile. W 27 z 29 krajów ogółem nastąpił spadek średniej długości życia.
Większość skrócenia średniej długości życia w różnych krajach może być powiązana z oficjalnymi zgonami Covid-19, powiedział uniwersytet. Statystyki Reutera wykazały, że do tej pory zgłoszono prawie 5 milionów zgonów z powodu nowego koronawirusa.
Reddy Kashyap, współautor artykułu opublikowanego w International Journal of Epidemiology, powiedział.
W większości krajów nastąpił większy spadek średniej długości życia mężczyzn niż kobiet, przy czym największy spadek dotyczył amerykańskich mężczyzn, których średnia długość życia zmniejszyła się o 2,2 roku w porównaniu z 2019 r.
Przeczytaj także: Covid skraca średnią długość życia amerykańskich mężczyzn o dwa lata; Najgorzej w 29 krajach
Ogólnie rzecz biorąc, mężczyźni golili się od ponad roku w 15 krajach, w porównaniu z kobietami w 11. To zniweczyło postęp w śmiertelności, jaki dokonał się w ciągu ostatnich 5,6 lat.
W Stanach Zjednoczonych wzrost umieralności dotyczył głównie osób w wieku produkcyjnym i poniżej 60. roku życia, podczas gdy w Europie do wzrostu umieralności najbardziej przyczyniły się zgony osób w wieku powyżej 60 lat.
Kashyap zaapelował do większej liczby krajów, w tym krajów o niskim i średnim dochodzie, o udostępnienie danych dotyczących śmiertelności do dalszych badań. „Pilnie wzywamy do opublikowania i udostępnienia bardziej zdezagregowanych danych, aby lepiej zrozumieć skutki pandemii na całym świecie” – powiedziała.
Wpływ Covid-19 na długość życia może być większy w krajach słabiej rozwiniętych, które nie zostały uwzględnione w badaniu.
„Dowody pochodzące z krajów o niskim i średnim dochodzie, takich jak Brazylia i Meksyk, które zostały zniszczone przez pandemię, sugerują, że straty w średniej długości życia mogą być większe w tych populacjach” – powiedzieli naukowcy, zauważając, że straty w średniej długości życia są prawdopodobnie różni się również w poszczególnych podgrupach w poszczególnych krajach.
Przed pandemią oczekiwana długość życia w chwili urodzenia stale rosła w większości krajów od pokoleń. Jednak Covid-19 „spowodował globalny kryzys śmierci”, którego rozmiarów nie widziano od II wojny światowej w krajach Europy Zachodniej, takich jak Hiszpania, Anglia, Walia, Włochy, Belgia, Francja, Holandia, Szwecja, Szwajcaria i Portugalia. Straty obserwowane w krajach Europy Wschodniej przewyższały te, które miały miejsce po rozpadzie bloku wschodniego, z wyjątkiem Litwy i Węgier
Badanie wykazało, że tylko Dania i Norwegia, które przodowały w kontrolowaniu epidemii, uniknęły spadku średniej długości życia między płciami.
Na całym świecie zgłoszono ponad 231,8 miliona przypadków Covid-19 i 4,7 miliona zgonów, chociaż naukowcy twierdzą, że oficjalna liczba jest zaniżona. Oczekuje się, że do końca roku Stany Zjednoczone odnotują około 777 000 zgonów z powodu Covid, zgodnie z modelowaniem przeprowadzonym w tym miesiącu przez Institute for Health Metrics and Evaluation na Uniwersytecie Waszyngtońskim.
Naukowcy ostrzegają, że COVID-19 należy uznać za „przejściowy szok w zakresie oczekiwanej długości życia”. Istnieją dowody na potencjalną długoterminową szkodę wywoływaną przez COVID-19 i opóźnioną opiekę nad innymi chorobami, zaostrzone przez skutki zdrowotne pogłębiających się nierówności spowodowanych zakłóceniami społecznymi i gospodarczymi pandemii. „Blizny pandemii COVID-19 na zdrowiu ludności mogą trwać dłużej” – powiedzieli.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków