Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Otyłość matki wiąże się ze zwiększonym ryzykiem astmy u dzieci

Otyłość matki wiąże się ze zwiększonym ryzykiem astmy u dzieci

Mwenya Mubanga, MD, PhD

Źródło: Karolinska Institutet

Nowe odkrycia pokazują, że nadwaga i otyłość u matek w czasie ciąży wiąże się ze zwiększonym ryzykiem astmy u dzieci, ale powiązania z alergiami pokarmowymi mogą być zakłócane przez czynniki rodzinne.1

Odkrycia te pochodzą z listu badawczego, w którym naukowcy ocenili powiązania między wskaźnikiem masy ciała (BMI), alergiami pokarmowymi i astmą u potomstwa, biorąc pod uwagę, że otyłość matki jest czynnikiem ryzyka, który może wpływać na programowanie płodu, jak również na wczesne początek. Zdrowie z dzieciństwa.2

Badanie zostało napisane przez Mwenya Mubanga, MD, z Wydziału Epidemiologii Medycznej i Biostatystyki w Karolinska Institutet w Szwecji.

„Jednak badania wskazują na niespójne powiązania między BMI matki, astmą i szerokością ciała, a potencjalne zakłócenia ze strony wspólnych czynników rodzinnych pozostają niepewne” – piszą Mubanga i współpracownicy. „Zbadaliśmy związek między wskaźnikiem masy ciała matki (BMI), astmą potomstwa i FA w badaniu populacyjnym z analizą subpopulacji rodzeństwa”.

Badanie badaczy obejmowało kohortę 1 389 842 szwedzkich niemowląt urodzonych w latach 2006-2019, których dane uzyskano ze Szwedzkiego Rejestru Medycznego Noworodków. Zespół obserwował te dzieci do grudnia 2021 r., aby ocenić częstość występowania astmy i alergii pokarmowych.

Astmę identyfikowano za pomocą określonych kodów diagnostycznych lub rejestrów leków, podczas gdy alergia pokarmowa była oceniana przez badaczy na podstawie potwierdzonych przez lekarza kodów IgE lub na podstawie stosowania leków adrenalinowych.

Naukowcy obliczyli BMI matki na podstawie pomiarów wykonanych podczas ciąży prenatalnej i podzielili ją na cztery kategorie: niedowaga (BMI < 18,5), nadwaga (25 ≤ BMI < 30) i prawidłowa waga (18,5 ≤ BMI). <25), i otyłość (≥30). W dodatkowych analizach zespół potraktował BMI jako zmienną ciągłą.

Zespół badawczy zbadał zależności między BMI matki, astmą i alergią pokarmową za pomocą regresji proporcjonalnego hazardu Coxa, przy czym nabyty wiek wykorzystano jako miarę czasu do analizy.

READ  Częstość występowania niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby w ośrodku trzeciego stopnia w Królestwie Arabii Saudyjskiej

Aby uwzględnić potencjalne zmiany w czasie, zespół podzielił okres obserwacji na dwa okresy: <3 lata i 3 lata. Wszystkie analizy statystyczne przeprowadzono przy użyciu STATA 16.

Ogólnie rzecz biorąc, spośród 1 389 842 dzieci, które przebadali naukowcy, wykazano, że u 10,3% rozwinęła się astma. Zespół stwierdził, że nadwaga i otyłość matki wiązały się ze zwiększonym ryzykiem astmy u potomstwa, zarówno u dzieci poniżej 3 roku życia (skorygowany współczynnik ryzyka [adj-HR] odpowiednio 1,15 i 1,35) oraz w wieku 3 lat i starszych (ADV-HR odpowiednio 1,09 i 1,24).

Jednak w przypadku alergii pokarmowej u dzieci w wieku 3 lat lub starszych zespół badawczy zauważył, że nadwaga i otyłość matki wiązały się z niższym ryzykiem. W analizie kontrolnej rodzeństwa zespół dodał, że powiązania pozostały istotne dla astmy, zarówno przed, jak i po trzecim roku życia, oraz dla otyłości matki.

Dodali, że stwierdzono, że skojarzenia nie utrzymują się w przypadku alergii pokarmowych. Podobnie, gdy BMI matki w czasie ciąży uznano za czynnik ciągły, stwierdzono, że wyższy BMI wiąże się ze zwiększonym ryzykiem astmy i niższym ryzykiem jakiejkolwiek alergii pokarmowej u dzieci w wieku poniżej 3 lat.

W przypadku osób w wieku 3 lat lub starszych naukowcy stwierdzili, że wyższy BMI był związany ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na astmę i niższym ryzykiem rozwoju alergii pokarmowych. W analizach rodzeństwa tylko oceny astmy pozostały znaczące.

Podobne wyniki zaobserwowano w badaniu z Danii (n = 38 874), gdzie badacze zauważyli, że BMI matek było związane z wyższym ryzykiem rozwoju astmy/świszczącego oddechu. Inne badanie przeprowadzone w USA wykazało, że wyższy BMI przed ciążą był związany z wyższym ryzykiem rozwoju alergii pokarmowej w połowie dzieciństwa, ale nie we wczesnym dzieciństwie.

Ponadto zespół badawczy zauważył, że zamieszanie w rodzinie może mieć inny wpływ na związek między alergią pokarmową a otyłością matki w porównaniu z otyłością matki i astmą.

READ  Czy szczepionki Pfizer lub Moderna mRNA COVID mogą wpływać na Twój kod genetyczny?

Napisali: „Ograniczenia naszego badania obejmują niemożność dostosowania się do matczynej FA lub diety”. „Jednak mocne strony obejmują dużą populację, stosowanie wielu definicji FA i naszą zdolność do przeprowadzania analizy rodzeństwa, która kontroluje niektóre rodzinne czynniki zakłócające”.

  1. Mubanga M, Pro BH, Karim H, Corman B, Hedmann A, Lundholm C i Almqvist C (2023) Wskaźnik masy ciała matki podczas ciąży, astmy i alergii pokarmowej. wrażliwy. https://doi.org/10.1111/all.15803.
  2. Leddy MA, Power ML, Schulkin J. Wpływ otyłości matki na zdrowie matki i płodu. Wielebny Obstet Gynecol. 2008; 1 (4): 170-178.