Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Osoby cierpiące na COVID-19 od dłuższego czasu doświadczają zmian w funkcjonowaniu mózgu: badanie

Osoby cierpiące na COVID-19 od dłuższego czasu doświadczają zmian w funkcjonowaniu mózgu: badanie

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Maryland School of Medicine (UMSOM) pokazuje, że osoby z przedłużającą się chorobą COVID mają nieprawidłową aktywność mózgu.

Według badania opublikowanego w czasopiśmie Neurology, osoby z długotrwałym COVID-19, które doświadczają mgły mózgowej, problemów z pamięcią lub innych objawów neuropsychiatrycznych przez miesiące po zdiagnozowaniu COVID-19, zgłaszają nieprawidłową aktywność mózgu podczas testów pamięci na skanie fMRI (MRI).

Zdaniem naukowców długi Covid z objawami neurologicznymi wiązał się z mniejszą aktywnością niektórych obszarów mózgu normalnie wykorzystywanych do zadań pamięciowych, ale większą aktywnością innych obszarów mózgu.

„Największa aktywność miała miejsce poza siecią mózgową z normalną pamięcią roboczą. Często obserwujemy takie zmiany u pacjentów z urazowym uszkodzeniem mózgu: Niedobory w sieci trybu domyślnego mózgu prowadzą do zwiększonej aktywności w innych regionach, aby pomóc zachować funkcje mózgu” – powiedział Commander. Badaniem jest Linda Chang, profesor radiologii diagnostycznej i medycyny nuklearnej na UMSOM.

„Chociaż nasze badanie nie dowodzi, że COVID spowodował te zmiany w mózgu, wydaje się, że istnieje silny związek z tymi zmianami i utrzymującymi się objawami neuropsychiatrycznymi” – powiedziała.

Zespół badawczy przeprowadził skany fMRI 29 pacjentów, którzy zachorowali na COVID-19 średnio siedem miesięcy wcześniej. Dziewięciu z nich trafiło do szpitala z powodu choroby.

Każdy pacjent miał co najmniej jeden objaw neuropsychiatryczny, taki jak utrata pamięci, depresja lub lęk.

Grupę badaną połączono z grupą kontrolną składającą się z 21 osób bez znanej historii zakażenia COVID.

Grupa Long COVID uzyskała niższe wyniki w testach sprawności ruchowej i wytrzymałości w porównaniu z grupą bez COVID. Zgłaszali również więcej negatywnych emocji, takich jak złość i smutek, wyższy poziom stresu i mieli niższe wyniki zadowolenia z życia w porównaniu z osobami, które nie miały COVID.

Ponadto, zgodnie z badaniem, mieli wyższe wyniki w zakresie depresji, lęku, zmęczenia i bólu niż grupa kontrolna.

READ  „Myśleliśmy, że wiemy, jak sobie poradzić z tą pandemią”.

Źródło(a): Agencja informacyjna Xinhua