Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Opinia: Polska i Węgry stają się głównymi motorami wzrostu energii słonecznej w Europie: Maguire, ET Energy World

Opinia: Polska i Węgry stają się głównymi motorami wzrostu energii słonecznej w Europie: Maguire, ET Energy World

Littleton: Produkcja energii elektrycznej z farm fotowoltaicznych rośnie w Europie Środkowej i Wschodniej szybciej niż w jakimkolwiek innym regionie europejskim i znacznie przewyższa tempo wzrostu obserwowane w bogatszych i bardziej słonecznych częściach kontynentu.

Według danych w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2024 r. produkcja energii słonecznej w przedsiębiorstwach użyteczności publicznej u pięciu największych producentów energii słonecznej w Europie Środkowo-Wschodniej – Austrii, Bułgarii, na Węgrzech, w Rumunii i Polsce – wzrosła o 55 procent w porównaniu z tymi samymi miesiącami 2023 r. z Żaru.

Stanowi to ponad dwukrotnie większą stopę wzrostu w całej Europie i znacznie przekracza tempo odnotowane w tym samym okresie przez pięciu największych generatorów energii słonecznej w Europie Zachodniej, Europie Południowej i Europie Północnej.

Od 2019 r. pięciu największych producentów energii słonecznej w Europie Środkowo-Wschodniej również zwiększyło swoje moce produkcyjne w zakresie energii słonecznej szybciej niż ich regionalni odpowiednicy, torując drogę do dalszego wzrostu produkcji energii słonecznej w jednym z najbardziej uprzemysłowionych regionów Europy.

Siły napędowe

Polska i Węgry to główne siły napędowe rozwoju energetyki słonecznej na skalę przemysłową w Europie Środkowo-Wschodniej.

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy roku produkcja energii elektrycznej ze słońca w Polsce wyniosła 11,3 terawatogodzin (TWh), a na Węgrzech 5,8 TWh.

Według Ember produkcja ta wzrosła odpowiednio o 33,3 proc. i 47,7 proc. w porównaniu z tymi samymi okresami w 2023 r. i należy do najszybszych wskaźników wzrostu w całej Europie.

Pod względem bezwzględnej liczby pokoleń te dane dotyczące produkcji również plasują się wysoko na tle ich europejskich odpowiedników.

W rzeczywistości pięć największych krajów produkujących energię słoneczną w regionie Europy Środkowo-Wschodniej zwiększyło w tym roku swoją łączną produkcję energii słonecznej jedynie o 10% mniej niż pięć największych krajów produkujących energię słoneczną w Europie Zachodniej – Belgia, Francja, Niemcy i Niemcy Holandia i Szwajcaria.

READ  Uczony Hegla i mistrz Polski Zibiknev Belkinsky, który uniknął śmierci w powstaniu warszawskim przed osiedleniem się w Oksfordzie - kondolencje

Zdolność krajów Europy Środkowo-Wschodniej do konkurowania z bogatszymi gospodarkami Europy Zachodniej pod względem rozwoju energii słonecznej podkreśla, jak niski jest koszt instalacji fotowoltaicznych w porównaniu z innymi formami wytwarzania energii elektrycznej.

Szybki wzrost produkcji energii słonecznej w Europie Środkowo-Wschodniej odzwierciedla także wspierającą politykę czystej energii w całym regionie, który w przeszłości był jednym z regionów Europy zużywających najwięcej węgla.

Polska i Węgry – najwięksi producenci energii słonecznej w regionie – wyznaczyły sobie za cel redukcję emisji dwutlenku węgla do zera w sektorze wytwarzania energii do połowy stulecia i planują dalszy, agresywny rozwój wytwarzania czystej energii.

Awans w szeregach pokolenia

Pod względem generacji bezwzględnej pięciu największych producentów energii słonecznej w Europie Środkowo-Wschodniej nadal zajmuje trzecie miejsce w regionie, za pięcioma największymi producentami energii słonecznej w Europie Zachodniej i Południowej.

Według Ember w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2024 r. najwięksi producenci energii słonecznej w Europie Zachodniej wygenerowali 83,53 terawatogodzin energii elektrycznej, podczas gdy pięciu największych producentów energii słonecznej w Europie Południowej – Grecja, Włochy, Portugalia, Hiszpania i Turcja – wygenerowało 76,12 terawatogodzin. dane.

Ilość energii słonecznej wynosząca 25,2 terawatogodziny wytworzonej przez pięciu największych producentów energii słonecznej w Europie Środkowej i Europie wydaje się stosunkowo niewielka.

Jednakże w ciągu ostatnich trzech lat w regionie Europy Środkowo-Wschodniej produkcja energii słonecznej wzrosła o około 49% rocznie, co blednie w porównaniu z roczną stopą wzrostu wynoszącą 19% dla całej Europy, 16% dla Europy Zachodniej i 21% dla Europy Południowej.

Jeżeli te stopy wzrostu utrzymają się do końca tej dekady, całkowita produkcja energii słonecznej przez pięciu największych producentów energii słonecznej w Europie Środkowo-Wschodniej przekroczy całkowitą produkcję energii przez ich odpowiedników w Europie Zachodniej w 2029 r. i całkowitą produkcję energii przez ich odpowiedników w Europie Południowej w 2030 r. .

READ  KGAL kupuje farmę wiatrową o mocy 27 MW w Polsce

Więcej zysków

Najwięksi producenci energii słonecznej w Europie Środkowo-Wschodniej produkują już o 76% więcej energii słonecznej niż ich odpowiednicy w Europie Północnej (Dania, Finlandia, Litwa, Szwecja i Wielka Brytania) i wydają się gotowi na dalszy agresywny rozwój energii słonecznej w całym regionie.

Według dewelopera Enlight, 60-megawatowa farma fotowoltaiczna Tabolka w zachodnich Węgrzech rozpoczęła działalność pod koniec lipca i będzie dostarczać wystarczającą ilość energii elektrycznej dla około 30 000 gospodarstw domowych rocznie.

W Polsce w zeszłym miesiącu rozpoczął działalność nowy projekt o mocy 40 MW opracowany przez Lightsource BP.

Największym projektem w regionie jest farma o mocy 400 MW w Apriltsi w Bułgarii, która obejmuje ponad 800 000 paneli fotowoltaicznych i ma dostarczać energię elektryczną nie tylko klientom w Bułgarii, ale w całej Europie Wschodniej.

Projekt Apriltsi jest nie tylko jednym z największych parków fotowoltaicznych w Europie, ale ma także znaczenie ze względu na wysokość paneli, która sięga 2,2 m (7,2 stopy), co pozwala na wykorzystanie gruntów poniżej do celów rolniczych.

W Turcji i Polsce testuje się więcej rolniczych projektów fotowoltaicznych i wydaje się, że prawdopodobnie pozwolą one wygenerować dodatkową czystą energię elektryczną, przy jedynie ograniczonym wpływie na pola uprawne w regionie.

Biorąc pod uwagę silne krajowe wsparcie polityczne dla konwencjonalnej energii słonecznej, pomyślne wdrożenie większej liczby rolniczych projektów fotowoltaicznych pomogłoby regionowi Europy Środkowo-Wschodniej nabrać większego impetu w zakresie wytwarzania energii słonecznej w nadchodzących latach.

  • Opublikowano 20 sierpnia 2024 o 11:54 czasu wschodniego

Dołącz do społeczności ponad 2 milionów profesjonalistów z branży

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze spostrzeżenia i analizy.

Pobierz aplikację ETEnergyworld

  • Otrzymuj aktualizacje w czasie rzeczywistym
  • Zapisz swoje ulubione artykuły


Zeskanuj, aby pobrać aplikację