Operatorzy telekomunikacyjni w Polsce aktywnie poszerzają zasięg 5G i wzmacniają swoją infrastrukturę od momentu komercyjnego uruchomienia 5G w 2020 r. Działania te mają na celu zapewnienie konsumentom lepszego zasięgu sieci, większych prędkości i lepszej jakości danych.
Orange Polska przoduje w rozwoju 5G, budując 170 nowych stacji bazowych i modernizując 3000 istniejących do obsługi 5G od września 2022 roku. Ta znacząca inwestycja w infrastrukturę umożliwi Orange Polska oferowanie swoim klientom ulepszonych usług 5G.
Telco Plus, kolejny znaczący gracz na polskim rynku telekomunikacyjnym, w pierwszym kwartale tego roku rozszerzył zasięg 5G do 20 milionów osób. Ta ekspansja umożliwiła większej populacji korzystanie z zalet technologii 5G, w tym większych prędkości pobierania i mniejszych opóźnień.
Play, wiodąca firma telekomunikacyjna w Polsce, również poczyniła znaczne postępy we wdrażaniu 5G. Jej wysiłki zaowocowały podłączeniem do sieci prawie dwóch milionów urządzeń obsługujących 5G na początku 2023 r. Wysokie wykorzystanie 5G przez konsumentów pokazuje rosnące zapotrzebowanie na szybszą i bardziej niezawodną łączność.
T-Mobile Polska zamierza do końca tego roku objąć zasięgiem 5G 60% populacji. Ten ambitny cel będzie wymagał znacznych inwestycji w infrastrukturę i rozmieszczenia dodatkowych stacji bazowych na terenie całego kraju.
Oprócz poszerzania zasięgu sieci, w dniu 18 października 2023 r. Urząd Regulacji Telekomunikacji przyznał operatorom bloki widma 100 MHz w paśmie 3,4 GHz – 3,8 GHz. To dodatkowe widmo umożliwi przedsiębiorstwom telekomunikacyjnym poprawę zasięgu i jakości danych Sieci 5G.
Co więcej, wycofywanie się z sieci 3GOrange i T-Mobile Polska w tym roku stworzy większe pole do rozwoju 5G. Przenosząc zasoby z 3G do 5G, operatorzy ci mogą lepiej sprostać wymaganiom zmieniającego się krajobrazu komunikacyjnego.
Ogólnie rzecz biorąc, polscy operatorzy telekomunikacyjni aktywnie inwestują w modernizację infrastruktury i poszerzanie zasięgu 5G, aby zapewnić konsumentom większe prędkości, lepszy zasięg i lepszą jakość danych. Wysiłki te mają kluczowe znaczenie dla zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na łączność i uwolnienia pełnego potencjału technologii 5G w kraju.
Instrukcje:
P: Co to jest 5G?
Odp.: 5G to piąta generacja technologii bezprzewodowej, która zapewnia większe prędkości, mniejsze opóźnienia i większą przepustowość w porównaniu z poprzednimi generacjami.
P: Jakie korzyści technologia 5G przynosi konsumentom?
Odp.: Technologia 5G zapewnia większą prędkość pobierania, lepszą responsywność sieci i możliwość jednoczesnego podłączenia większej liczby urządzeń, co zapewnia konsumentom lepsze doświadczenia.
P: Co to jest widmo?
Odp.: Widmo odnosi się do zakresu częstotliwości elektromagnetycznych używanych do przesyłania sygnałów bezprzewodowych. Jest on podzielony na różne pasma częstotliwości przydzielone organom regulacyjnym operatora telekomunikacyjnego.
P: Dlaczego operatorzy telekomunikacyjni wycofują się z 3G?
Odp.: Technologia 3G jest przestarzała i mniej wydajna w porównaniu z nowszymi technologiami, takimi jak 4G i 5G. Wycofując 3G, operatorzy będą mogli realokować zasoby, aby wspierać zwiększone możliwości sieci 4G i 5G.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu