Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ogłoszenie stanu awaryjnego w sieci energetycznej wpływającego na „poważną” burzę słoneczną w Nowej Zelandii

Transpower wydał zapobiegawczy komunikat awaryjny dla sieci w związku z największą burzą słoneczną od dwóch dekad, która nawiedziła ląd w Nową Zelandię w ten weekend.

Transpower podał, że szesnaście obiektów elektroenergetycznych w całym kraju zostało wyłączonych z eksploatacji, aby zapobiec awariom dostaw prądu: siedem na Wyspie Północnej i dziewięć na Wyspie Południowej. Oświadczenie ma obowiązywać do jutrzejszego południa.

Transpower stwierdził w poprzednim oświadczeniu: „W ramach naszego planu awaryjnego zapobiegawczo wyłączamy z eksploatacji niektóre linie przesyłowe na Wyspie Południowej. W tym celu jesteśmy zobowiązani wysłać do sieci powiadomienie awaryjne, ale to wstępne działanie nie może mieć wpływu na dostawy energii elektrycznej.” Dla konsumentów.”

Intensywność burzy geomagnetycznej – niedawno zmodernizowanej do G5 – która wysłała kilka rozbłysków słonecznych w stronę Ziemi, może mieć wpływ na sieć energetyczną, sygnały radiowe, satelity i systemy komunikacyjne, twierdzi amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczno-Atmosferyczna (NOAA).

Wydarzenie było wcześniej klasyfikowane jako G4, ale dziś po południu zostało zmienione i oczekuje się, że jego skutki będą kontynuowane przez cały weekend.

Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery (NOAA) podała, że ​​od środy duża grupa plam słonecznych wytworzyła kilka „umiarkowanych do silnych” rozbłysków słonecznych. Rozbłyski słoneczne to eksplozje promieniowania elektromagnetycznego w atmosferze Słońca.

Oczekuje się, że w ciągu najbliższych dwóch dni do Ziemi dotrze co najmniej pięć koronalnych wyrzutów masy o różnej intensywności, składających się z gazu elektromagnetycznego, co umożliwi pierwszą intensywną obserwację burzy geomagnetycznej od 2005 roku.

Burza słoneczna powstaje z dużej masy plam słonecznych o średnicy 16 razy większej niż średnica Ziemi. Plama słoneczna to wyraźnie ciemny obszar na powierzchni Słońca, na którym temperatura powierzchni spada z powodu wysokiego ciśnienia magnetycznego.

Ostatnie podobne lub większe wydarzenie miało miejsce w październiku 2003 r. Była to burza słoneczna G5, która spowodowała szkody energetyczne na całym świecie, zwłaszcza w Szwecji i Republice Południowej Afryki, gdzie doszło do utraty zasilania i zniszczenia transformatorów.

READ  Francuskie linie kolejowe narażone na „złośliwe czyny” przed igrzyskami olimpijskimi

Najbardziej intensywne wydarzenie w historii miało miejsce we wrześniu 1859 roku, znane jako wydarzenie Carringtona.

Zorzę polarną widziano tak blisko równika, jak Meksyk i Hawaje, a systemy telegraficzne w Ameryce Północnej i Europie działały nieprawidłowo, co w niektórych przypadkach skutkowało porażeniem prądem u operatorów.

Dzisiejsza burza tej wielkości spowodowałaby powszechne przerwy w dostawie prądu na całym świecie.

Zorza polarna nad Geraldine, Canterbury.

Burza słoneczna przynosi także bonus dla obserwatorów nieba Kiwi: „Żywą” zorzę polarną można zobaczyć aż na północ, aż do Auckland.

Astronom Rob Davison powiedział 1News, że w weekend w Nowej Zelandii mogą pojawić się dobre zorze polarne.

„Na podstawie prognoz materiał prawdopodobnie dotrze tutaj w sobotę, a największe szanse na zorzę polarną widoczną z Nowej Zelandii będą prawdopodobnie w nocy z 11 na 12 maja”.

Powiedział, że każdy, kto chce dojrzeć zorzę polarną, powinien pamiętać o kilku kluczowych kwestiach.

„Zwiększona aktywność słoneczna zwiększa szanse na dobre ukazanie się zorzy, ale jej nie gwarantuje.

„Zorza polarna może również osiągnąć szczyt, a następnie zniknąć w stosunkowo krótkim czasie.

„Dotarcie jak najdalej na południe i jak najdalej od zanieczyszczeń świetlnych zwiększy Twoje szanse.

„Ludzie powinni również pamiętać o ciepłym ubiorze, ponieważ być może będą musieli pozostać na zewnątrz przez jakiś czas, aż ich oczy przyzwyczają się do ciemności i w oczekiwaniu na pojawienie się szczytu jakiegokolwiek pokazu”.