Wiercenie odwiertu Banska PGP-4 w Szaflarach w Polsce osiągnęło już poziom 5 km z optymistycznymi wynikami i poczyniono postępy w kierunku docelowych 7 km.
Według stanu na koniec 2023 r. ambitny projekt odwiertów geotermalnych w Szavlarach w Polsce osiągnął całkowitą głębokość 5000 metrów. Odwiert Banska PGP-4 jak dotąd przecina duży zbiornik o temperaturze 120°C. Wiercenia będą kontynuowane do docelowej głębokości 7 tys. metrów, gdzie przewidywane jest istnienie kolejnego poziomu wodonośnego, a cały proces wiercenia zakończy się w pierwszym kwartale 2024 roku.
Plany wykonania 7-kilometrowego odwiertu geotermalnego na Podhalu w Szaflarach po raz pierwszy ogłoszono w 2019 roku. Cele projektu obejmowały zebranie danych na temat geologii podpowierzchniowej Kotliny Podhalańskiej (lub Kotliny Podhalańskiej) oraz wykorzystanie źródła geotermalnego o temperaturach przekraczających 120 st. °C.
Według doniesień przygotowania do wierceń rozpoczną się na początku 2023 r., a faktyczne prace wiertnicze rozpoczną się w kwietniu. Do października 2023 r. prace odwiertu były już w połowie. Obecnie trwają prace wiertnicze w tempie około 40 metrów dziennie.
Doktor M. Piotr Długosz, który pełni nadzór geologiczny nad projektem, powiedział, że w założeniu na głębokości 7 tys. metrów powstanie trzeci poziom wodonośny o temperaturze 150 stopni Celsjusza. Jednak w okolicy nie ma studni o podobnej głębokości, więc jest to głębokość niezbadana. Dotychczasowe wyniki są optymistyczne, gdyż dotychczas odkryto dwa zbiorniki – jeden o temperaturze 85°C, drugi o temperaturze 120°C.
Przetarg na sieć ciepłowniczą zostanie ogłoszony wkrótce
Wydobyta z odwiertu energia geotermalna przeznaczona jest do wykorzystania do ogrzewania sieciowego na terenie gminy Shaflari i miasta Novi Targ. W tym celu samorządy zapowiedziały, że wkrótce zostaną ogłoszone przetargi na budowę tej sieci ciepłowniczej.
Aby połączyć odwiert w Szaflarach z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplej (MPEC) i terenami mieszkalnymi Nowego Targu, trzeba będzie ułożyć blisko 10 km rurociągów. Gmina Szaflari wybuduje wówczas odcinek sieci, choć znacznie krótszy.
Obydwa samorządy otrzymały 30 mln zł (ok. 7,5 mln dolarów) z Funduszu Polskiego Dągu: Strategiczny Program Inwestycyjny na wsparcie wdrażania ciepłownictwa sieciowego. Budowa magistrali z odwiertu Szaflary zostanie sfinansowana z dofinansowania w wysokości 132 mln zł (ok. 33,2 mln dolarów) na prace wiertnicze geotermalne.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce