W związku z ubieganiem się o przejęcie WarnerMedia, właściciela CNN, amerykańska firma medialna Discovery znalazła się w zaostrzającym się sporze z polskim rządem o przyszłość niezależnego nadawania.
Na początku tego tygodnia polska niższa izba parlamentu wąsko zatwierdziła projekt ustawy, która uniemożliwiłaby firmom spoza Europy posiadanie polskich mediów. Obserwatorzy twierdzą, że projektowana ustawa jest bezpośrednio wymierzona w Discovery, do którego należy czołowa polska niezależna grupa nadawcza TVN, w skład której wchodzi popularny 24-godzinny kanał informacyjny TVN24.
TVN24, w przeciwieństwie do placówek kontrolowanych przez rząd, krytykował rządzący w Polsce nacjonalistyczny rząd.
Stawką jest zaangażowanie Polski w wolność i demokrację mediów, a także ambicje Discovery, by stać się światowym gigantem medialnym.
Trzy miesiące temu Discovery ujawniło odważne przejęcie WarnerMedia o wartości 43 miliardów dolarów, która jest właścicielem CNN, HBO, TNT, Cartoon Network, Turner Classic Movies oraz legendarnego studia filmowego i telewizyjnego Warner Bros. w Burbank. Znacznie większe spożycie WarnerMedia, obecnie należącej do AT&T, przekształciłoby średniej wielkości centrum programowania telewizji kablowej w jedną z najpotężniejszych firm medialnych na świecie.
Jednak globalne ambicje firmy uderzyły w potencjalną przeszkodę w Europie Środkowej, gdzie rosły napięcia.
Discovery oskarżył polski rząd o kilka prób ingerencji w jego zdolność do dokładnego przekazywania wiadomości. W czwartek Discovery powiedział, że proponowana ustawa jeszcze bardziej podważy wolność prasy.
Z kolei zwolennicy tego środka twierdzą, że zwiększy on bezpieczeństwo narodowe. W czwartek polski premier Mateusz Morawiecki zakwestionował pomysł, aby ustawa była skierowana na TVN lub Discovery.
Morawiecki powiedział dziennikarzom, że wysiłek ma na celu „zaostrzenie przepisów, aby nie było sytuacji, w której firmy spoza Unii Europejskiej kupują media w Polsce”. Według Reutersa.
Polska już teraz zakazuje firmom spoza Europy posiadania większościowego pakietu akcji w mediach. Discover omija tę zasadę, kontrolując TVN za pośrednictwem trzeciego podmiotu z siedzibą w Amsterdamie. Proponowane ustawodawstwo pozbawiłoby Discovery możliwości uzyskania pośredniej kontroli za pośrednictwem holenderskiej firmy.
W ramach konfliktu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odmówiła rozpatrzenia wniosku Discovery o odnowienie koncesji TVN24, co zwykle jest rutyną. Discovery powiedział, że złożył wniosek o odnowienie 18 miesięcy temu. Licencja wygasa 26 września. Bez niego pierwsza polska sieć informacyjna może zostać zmuszona do zaprzestania nadawania.
W czwartek Discovery powiedział, że będzie zwalczał działania rządu. Nowojorska firma, do której należy HGTV, Food Network i Animal Planet, wystosowała list do prezydenta RP Andrzeja Dudy, ostrzegając przed działaniami prawnymi na podstawie dwustronnego traktatu mającego na celu wzmocnienie stosunków handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Rzeczpospolitą Polską. Zawiadomienie prowadzi do sześciomiesięcznego okresu karencji.
Własność TVN przez Discovery, wyceniana na około 3 miliardy dolarów, stanowi jedną z największych inwestycji amerykańskich w Polsce. TVN zatrudnia 3500 osób, z czego połowa to pracownicy etatowi, a jej oglądalność wynosi 17 mln.
„Uważamy, że ta ustawa będzie miała efekt mrożący na amerykańskie i europejskie inwestycje w polską gospodarkę i będziemy energicznie bronić naszych praw” – powiedział w czwartkowym oświadczeniu prezes Discovery International J.P. Perrett.
policja miejska Anthony Blinken powiedział w tym tygodniu, że Stany Zjednoczone są „bardzo zaniepokojone”. Zgodnie z ustawą, która nie została jeszcze zatwierdzona przez izbę wyższą polskiego parlamentu.
TVN24 jest dla wielu Polaków głównym źródłem niezależnych wiadomości radiowych. Według Associated Press, Przeciw proponowanej kampanii protestowały tłumy w kilkudziesięciu miastach w całej Polsce, skandując „Wolne media!” Associated Press poinformowała, że doszło do starć z policją poza ciałem ustawodawczym.
Grupa nadawców TVN ma 24 różne kanały, w tym cztery bezpłatne. Discovery odziedziczyło ten proces w ramach wartego 12 miliardów dolarów przejęcia Scripps Networks Interactive w 2018 roku. Transakcja z ITI i francuską grupą Canal + za 600 milionów dolarów gotówka. Scripps pochłonął również ponad 900 milionów dolarów długu TVN.
W tym czasie Scripps powiedział, że TVN przyciągnęły ponad 20% polskiej widowni, co stanowi „wiodący udział na rynku”.
„Ma skłonność do apatii. Rozwiązuje problemy. Miłośnik Twittera. Pragnący być orędownikiem muzyki”.
More Stories
Wokalista Radiohead Thom Yorke schodzi ze sceny, gdy fan skanduje w proteście przeciwko Strefie Gazy
Molly Mae Hague wygląda zupełnie nie do poznania w swoim kostiumie Babci Wilczy z Czerwonego Kapturka, gdy rzuca uroczą kulą bougie na Halloween dla swojej córki Bambi.
Recenzja historii Christophera Reeve’a – „Kompleksowa i afirmująca życie”