Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego zidentyfikowali kluczowy mechanizm biochemiczny zaangażowany w rozwój choroby Huntingtona. Odkrycie to otwiera możliwość badania choroby przed jej pojawieniem się klinicznym i ostatecznie zatrzymania jej postępu.
Badanie opublikowane w metabolizm naturalny, Pokazał po raz pierwszy zmianę biochemiczną odpowiedzialną za rozwój choroby Huntingtona oraz to, jak zapobieganie tej zmianie zatrzymuje postęp choroby.
Choroba Huntingtona to choroba genetyczna, która uniemożliwia prawidłowe działanie części mózgu, co prowadzi do pogorszenia stanu psychicznego i fizycznego, które z czasem powoli się pogarsza. Objawy zwykle zaczynają się po 30. roku życia i są śmiertelne, ale mogą wystąpić po okresie do 20 lat, kiedy to się nasilają.
Badanie bada, w jaki sposób wczesna zmiana opisana w mózgu pacjentów HD na początku lat 80. XX wieku może prowadzić do wystąpienia choroby Huntingtona. Naukowcy odkryli, że problemy w określonych komórkach nerwowych w mózgu, zwanych neuronami pośredniej projekcji kręgosłupa (iSPN), które są komórkami początkowo dotkniętymi HD, mogą prowadzić do braku równowagi w poziomach dopaminy, gdy ważny sygnał pochodzący z aktywacji neurotrofiny zaginiony. Receptor TrkB. Wada ta wiąże się z wczesnymi objawami choroby, takimi jak nieprawidłowe ruchy mimowolne.
Najpierw naukowcy przyjrzeli się myszom, którym brakowało normalnej funkcji w iSPN z powodu defektu sygnalizacji TrkB i zaobserwowali, że wykazywały one podwyższony poziom dopaminy w mózgu, co prowadziło do nadpobudliwości. Zmiana ta nastąpiła zanim pojawiły się zauważalne objawy, co sugeruje, że te wczesne zmiany mogą znacząco przyczynić się do rozwoju HD.
Naukowcy odkryli również, że białko zwane GSTO2, enzym będący częścią metabolizmu glutationu, odgrywa ważną rolę w regulacji poziomu dopaminy. Selektywnie zmniejszając aktywność tego białka u myszy, badacze byli w stanie zapobiec zakłóceniom w metabolizmie dopaminy i energii, co powstrzymało myszy przed rozwojem objawów motorycznych.
Co ważne, enzym ten wykazuje podobny defekt w mysim modelu HD i niektórych rzadkich mózgach bezobjawowych pacjentów z HD, co podkreśla jego domniemane znaczenie dla rozwoju choroby.
„Duży problem związany z chorobą Huntingtona polega na tym, że zanim pojawią się objawy, wiele szkód zostało już wyrządzonych i dlatego nie można jej leczyć” – stwierdziła główna autorka badania, Liliana Minichiello, profesor neurologii komórkowej i molekularnej w na Wydziale Farmakologii Uniwersytetu Oksfordzkiego. Jeśli mamy opracować skuteczne metody leczenia, konieczne jest zrozumienie zmian, które zachodzą, zanim rozwinie się zaburzenie.
„To badanie stanowi pierwszy raz, kiedy udało nam się zidentyfikować konkretną zmianę chemiczną charakterystyczną dla rozwoju choroby Huntingtona, co otwiera możliwość opracowania nowych testów do badania wczesnych zmian w chorobie, zanim nastąpią nieodwracalne uszkodzenia.
„Zrozumienie tych wczesnych zmian zapewnia krytyczny wgląd w rozwój choroby Huntingtona, a wiedza ta może pomóc w opracowaniu terapii zapobiegawczych utrzymujących równowagę dopaminy oraz opóźniających lub zatrzymujących postęp choroby”.
Doktor Yassin Malik (Wydział Farmakologii Uniwersytetu Oksfordzkiego), pierwszy autor artykułu, powiedział: „Pomimo lepszego zrozumienia jej patofizjologii cukrzyca pozostaje nieleczona, co podkreśla konieczność zapewnienia interwencji diagnostycznych i terapeutycznych, zanim choroba się rozwinie”. objawów, a niniejsze badanie jest krokiem w tym kierunku.
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków