Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Od Wellington do Warszawy: nowe stowarzyszenie pomocy ukraińskim naukowcom dotkniętym wojną

Od Wellington do Warszawy: nowe stowarzyszenie pomocy ukraińskim naukowcom dotkniętym wojną

Ukraińscy dziennikarze spacerują po placu Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego zniszczonego przez rosyjski atak w Charkowie na początku lipca.  Nie tylko fizyczne, ale i niematerialne aspekty Akademii będą wymagały odbudowy.  (zdjęcie pliku)

Jewgienij Małoletka / AP

Ukraińscy dziennikarze spacerują po placu Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego zniszczonego przez rosyjski atak w Charkowie na początku lipca. Nie tylko fizyczne, ale i niematerialne aspekty Akademii będą wymagały odbudowy. (zdjęcie pliku)

Victoria University of Wellington uruchomiła stypendium w wysokości 25 000 USD, aby pomóc wysiedlonemu z wojny ukraińskiemu naukowcowi w kontynuowaniu badań.

Wspólne stypendium dla naukowców specjalizujących się w politologii i stosunkach międzynarodowych pokryje dwusemestralne wydatki umożliwiające im kontynuację badań na Uniwersytecie Warszawskim w Polsce.

Emerytowany profesor Roberto Rabel z Victoria University of Wellington znalazł się przy życiuNg obok wojny na Ukrainie Podczas pracy na Uniwersytecie Warszawskim jako profesor wizytujący na początku tego roku.

„W obliczu wielkiego zagrożenia wolności akademickiej w regionie zdałem sobie sprawę, że razem możemy coś zmienić i pozwolić, by głosy ukraińskich naukowców zostały usłyszane” – powiedział.

Czytaj więcej:
* Wołodymyr Zełenski pochwalił poparcie Nowej Zelandii dla niepodległości Ukrainy
* Atak na dzielnicę rządową Kijowa w nowej rundzie rosyjskich ataków dronów
* Darczyńcy zbierają się w Paryżu, aby pomóc rozdartej wojną Ukrainie przetrwać zimę
* Gdy ukraińscy uchodźcy napływają do Warszawy w Polsce, burmistrz miasta ostrzega, że ​​sytuacja jest na krawędzi
* Życie obok wojny na Ukrainie

Roberto Rabel, emerytowany profesor z Victoria University of Wellington, zainspirował się do uruchomienia stypendium po spotkaniu z wysiedlonymi Ukraińcami, kiedy pracował jako profesor wizytujący na Uniwersytecie Warszawskim w Polsce.  (zdjęcie pliku)

dostarczone

Roberto Rabel, emerytowany profesor z Victoria University of Wellington, zainspirował się do uruchomienia stypendium po spotkaniu z wysiedlonymi Ukraińcami, kiedy pracował jako profesor wizytujący na Uniwersytecie Warszawskim w Polsce. (zdjęcie pliku)

Räbel był świadkiem „wykładniczego wzrostu” liczby wysiedlonych Ukraińców przybywających do Polski w następstwie marcowej inwazji.

Uczelnia zapewniła szereg miejsc dla wysiedlonych studentów, a uczelnia zatrudniała również wielu wysiedlonych naukowców – z których niektórzy nadal uczyli swoich ukraińskich studentów, choć wirtualnie. Rable powiedziała, że ​​chce zatrudnić więcej, ale nie ma wystarczającej ilości pieniędzy w swoim budżecie.

READ  ING refinansuje fundusz AEW Logistics Fund do 580 mln USD

Zainspirowany „odwagą i zaangażowaniem tych ukraińskich naukowców” dla swojego kraju i zachęcony wsparciem okazywanym przez polską społeczność akademicką, zaapelował o pomoc do Uniwersytetu Wiktorii.

„Uświadomiło mi to, że nasza uczelnia może pomóc w znaczącym i charakterystycznym geście akademickiej solidarności na rzecz uczonych dotkniętych wojną”.

Stypendium rozpoczęło się w Kilburn Campus of Victoria University of Wellington i wzięło w nim udział ambasadorów Ukrainy i Polski w Nowej Zelandii oraz ambasadorów Nowej Zelandii w Polsce i na Ukrainie.

dostarczone

Stypendium rozpoczęło się w Kilburn Campus of Victoria University of Wellington i wzięło w nim udział ambasadorów Ukrainy i Polski w Nowej Zelandii oraz ambasadorów Nowej Zelandii w Polsce i na Ukrainie.

Powiedział, że podkreśla znaczenie „niematerialnych” aspektów życia narodowego – takich jak edukacja i środowisko akademickie – które również będą musiały zostać odbudowane.

„Kluczowym aspektem jest to, aby ukraińscy naukowcy, którzy specjalizują się w naukach politycznych lub stosunkach międzynarodowych, rozmawiali o stawce w tym tragicznym konflikcie i dlaczego tak ważne jest, aby inni wspierali Ukrainę w walce”.

Pracownicy, absolwenci i sam uniwersytet przyczynili się do tego wysiłku, zbierając 25 000 $ potrzebnych na stypendium, które rozpoczęło się w kampusie Kelburn w Te Herenga Waka na początku tego tygodnia.

Uczestniczyli w niej ambasadorowie Ukrainy i Polski w Nowej Zelandii oraz ambasadorowie Nowej Zelandii w Polsce i na Ukrainie.

dostarczone

Minister obrony Benny Hanari jest pierwszym ministrem gabinetu, który odwiedził Ukrainę od wybuchu wojny z Rosją.

Rappel powiedział, że wspieranie stypendium w Warszawie jest łatwiejsze niż sprowadzenie naukowców do Nowej Zelandii i oznacza, że ​​nie ma ryzyka „drenażu mózgów”.

„Mogą kontynuować pracę i bardzo szybko wrócić do domu”.

W ramach programu studenci Uniwersytetu Wiktorii będą mogli również słuchać i uczyć się od kolegi. Rabel wróci do Polski w lutym przyszłego roku, gdzie będzie członkiem komisji decydującej o tym, kto otrzyma stypendium.

Zastępca rektora VUW Blair Macrae powiedział, że stypendium opiera się na „naprawdę silnym partnerstwie” między VU a Uniwersytetem Warszawskim.

READ  Festiwal TV Heart of Europe w Polsce uruchamia forum koprodukcji projektów filmowych i telewizyjnych | Aktualności

Powiedział, że stypendium zostało zaprojektowane, aby wspierać „członków innej społeczności studentów, którzy radzą sobie z najbardziej stresującymi okolicznościami, jakie można sobie wyobrazić”.