Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

OBR twierdzi, że Brexit szkodzi gospodarce wielkości Covida

OBR twierdzi, że Brexit szkodzi gospodarce wielkości Covida

Szef Office for Budget Responsibility (OBR) powiedział, że wpływ Brexitu na brytyjską gospodarkę jest „tak samo duży”, jak pandemia COVID-19 i kryzys cen energii.

W ponurej ocenie Richard Hughes ostrzegł również, że minie pięć lat, zanim siła nabywcza ludzi powróci do poziomu sprzed koronawirusa.

Szef rządowego nadzoru finansowego potwierdził w niedzielę, że produkt krajowy brutto Wielkiej Brytanii byłby o 4 proc. niższy, niż gdyby kraj pozostał w Unii Europejskiej.

Zapytany, jak silna byłaby gospodarka bez Brexitu, powiedział BBC: „Uważamy, że w dłuższej perspektywie [Brexit] Nasza całkowita produkcja zmniejsza się o około 4 procent w porównaniu z tym, co mieliśmy w Unii Europejskiej”.

Podczas gdy Biuro Odpowiedzialności Budżetowej po raz pierwszy przewidywało długoterminowe szkody w wysokości 4 procent PKB w 2021 r., przewodniczący niechętnie dał się wciągnąć w ocenę powagi szkód spowodowanych Brexitem.

Pan Hughes został zapytany przez gospodarza Laurę Kuensberg o skalę szkód i powiedział: „Starałem się umieścić to w jakimkolwiek rozsądnym kontekście. To szok dla gospodarki Wielkiej Brytanii w skali innych wstrząsów, które widzieliśmy od pandemii, od kryzysu energetycznego”.

Szef Biura Zasobów Ludzkich powiedział, że kraj doświadcza największej presji na poziom życia w historii. „Spodziewamy się jednak, że po przekroczeniu tego roku i kolejnych trzech lub czterech latach realne dochody zaczną rosnąć”.

„Ale nadal jest tak, że rzeczywista siła nabywcza ludzi nie wraca do poziomu sprzed pandemii aż do pięciu lat później, nawet pod koniec 2020 r.” – dodał.

Hughes powiedział, że wzrost gospodarczy został zahamowany przez „ograniczenia podaży” – powołując się na niedobory siły roboczej i spadające inwestycje.

„Straciliśmy około 500 000 pracowników, obserwowaliśmy stagnację inwestycji od 2016 r., a nasza produktywność dramatycznie spadła od czasu kryzysu finansowego i nigdy tak naprawdę się nie poprawiła” – powiedział.

Sekretarz gabinetu Michael Gove obwinił wojnę na Ukrainie i Covid za problemy gospodarcze Wielkiej Brytanii. „Mamy do czynienia ze wstrząsami wtórnymi dwóch ważnych wydarzeń” – powiedział BBC.

Zapytany, czy zgadza się, że Wielka Brytania stała się „biedniejszym krajem”, powiedział: „Każdy akceptuje, gdybyśmy nie mieli wojny… Gdyby nie pandemia, bylibyśmy w sytuacji, w której tempo wzrostu byłoby być znacznie wyższy”.

W grudniu Centrum Reform Europejskich (CER) stwierdziło, że Brexit kosztował Wielką Brytanię 33 miliardy funtów w postaci utraty handlu, inwestycji i wzrostu. CER oszacował również stratę podatkową z Brexitu na około 40 miliardów funtów.

Wyszukiwanie – najpierw udostępniono Niezależny – wykazało, że do czerwca br. brytyjska gospodarka była o 5,5 proc. mniejsza niż byłaby, gdyby kraj pozostał w Unii Europejskiej.

Brexit kosztował gospodarstwa domowe ponad 5,8 miliarda funtów w wyższych rachunkach za supermarkety – powodując wzrost cen żywności w Wielkiej Brytanii o 6 procent, wynika z grudniowego badania przeprowadzonego przez Centre for Economic Performance.