Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Objawy depresyjne wiążą się z większym ryzykiem choroby tętnic obwodowych

Objawy depresyjne wiążą się z większym ryzykiem choroby tętnic obwodowych

Celestin Misikbod, dr

Źródło: LinkedIn

Jak wynika z plakatu zaprezentowanego podczas wiosennego spotkania klinicznego National Kidney Foundation (NKF) w 2024 r., wysoki poziom objawów depresyjnych został niezależnie powiązany ze zwiększonym ryzykiem choroby tętnic obwodowych (PAD) i śmierci.1 To zwiększone ryzyko zaobserwowano nawet po uwzględnieniu innych znanych czynników ryzyka choroby tętnic obwodowych.

„w [the 37 million] dorośli [living in the United States] „W przypadku przewlekłej choroby nerek (CKD) choroba tętnic obwodowych jest trzecią najczęstszą przyczyną zachorowalności na miażdżycę” – napisał zespół badaczy, w tym dr Celestine Misikbod, biostatystyk związany z Uniwersytetem Illinois. „Depresja dotyka około 1 na 3 osoby dorosłe z PChN i wydaje się zwiększać ryzyko chorób układu krążenia na drodze biologicznej i behawioralnej”.

Aby ocenić, czy nasilone objawy depresyjne są czynnikiem ryzyka PAD, badacze wykorzystali próbę pacjentów z wieloośrodkowego badania obserwacyjnego – badania kohortowego dotyczącego przewlekłej niewydolności nerek (CRIC), które obejmowało dorosłych z umiarkowaną przewlekłą chorobą nerek w latach 2003–2021. Z 7 ośrodków klinicznych . . Objawy depresyjne definiowano jako wynik w Inwentarzu Depresji Becka (BDI) wynoszący ≥ 11. Według oceny wynik > 10 oznacza brak depresji, wynik 10–15 oznacza łagodną depresję, a wynik 16–23 oznacza umiarkowaną depresję . a ≥ 24 wskazuje na poważną depresję.

Podczas włączenia do badania zebrano dane demograficzne i samodzielnie zgłoszone wyniki badań laboratoryjnych. BDI podano podczas wizyty początkowej. Badanie podłużne obejmowało badanie początkowe i wizyty kontrolne co 6 miesięcy.

Pierwszorzędowym punktem końcowym była incydentalna PAD, zdefiniowana jako wskaźnik kostka-ramię (ABI) mniejszy niż 0,9 lub klinicznie potwierdzona PAD (amputacja lub angioplastyka). Powiązania między czynnikami ryzyka a wynikami określono za pomocą proporcjonalnych hazardów Coxa, a analiza mediacji oceniła ścieżkę przyczynową między czynnikami ryzyka a wynikami.

Średni czas obserwacji pacjentów w tej grupie wynosił 10,1 roku, 50% z nich chorowało na cukrzycę, a wiek pacjentów wahał się od 21 do 74 lat. W całej grupie, którą sklasyfikowano w kategoriach od utrzymujących się niskich wyników BIDI do utrzymujących się wysokich wyników BIDI, średni wiek wahał się od 54,5 do 57,5 ​​lat.

READ  NASA jest gotowa po raz pierwszy zbadać drugą stronę Księżyca

W sumie do końcowej grupy analitycznej włączono 2757 dorosłych pacjentów, z czego 25% miało nasilone objawy depresyjne. Zdarzenia PAD klasy Becka występowały u 22% w grupie BDI 0–10, 31% w grupie BDI 11–14, 29% w grupie BDI 15–21 i 8% w grupie BDI > 21.

W okresie obserwacji surowa częstość występowania zdarzeń PAD była większa wśród pacjentów z objawami depresyjnymi w porównaniu z pacjentami bez depresji (odpowiednio 28–31% w porównaniu z 22%).

Zaobserwowano istotne trendy kierunkowe dla różnych tradycyjnych i nietradycyjnych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego u dorosłych pacjentów z nasilonymi objawami depresyjnymi w porównaniu z osobami bez tych objawów. Według analiz wieloczynnikowych dostosowanych do ważnych czynników demograficznych i klinicznych, wyższe objawy depresyjne były niezależnie powiązane ze zwiększonym ryzykiem PAD (współczynnik ryzyka). [HR] 1,23 – 1,48, S <,05) i incydent PAD lub zgon (HR 1,10 — 1,41, S <0,05).

W analizie mediacji palenie było najważniejszym behawioralnym czynnikiem ryzyka (22,9%), podczas gdy białko C-reaktywne (CRP) było najważniejszym biologicznym czynnikiem ryzyka (0,2%) pośredniczącym w związku pomiędzy występowaniem PAD a nasilonymi objawami depresyjnymi. Wśród pacjentów z dużą depresją 20,6% pacjentów przyznało się do palenia w porównaniu z 9,0% pacjentów z utrzymującym się niskim wskaźnikiem BDI.

„Depresja może być jeszcze nierozpoznanym czynnikiem ryzyka choroby tętnic obwodowych w przewlekłej chorobie nerek” – napisali naukowcy. „Uzasadnione są dalsze wysiłki w zakresie badań przesiewowych, diagnozowania i leczenia depresji u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek”.

Bibliografia

  1. Nizamuddin M, Misikboud C, Chen S, Lash J i in. Objawy depresji i incydenty związane z chorobą tętnic obwodowych u dorosłych w badaniu kohortowym dotyczącym przewlekłej niewydolności nerek (CRIC). Plakat zaprezentowany podczas: Wiosennego spotkania klinicznego National Kidney Foundation 2024 (SCM). Long Beach w Kalifornii. 14–18 maja 2024 r.