Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Obchody 80. rocznicy „Wielkiej Ucieczki” z hitlerowskiego obozu jenieckiego w Polsce

Obchody 80. rocznicy „Wielkiej Ucieczki” z hitlerowskiego obozu jenieckiego w Polsce

W Polsce odbyły się uroczystości z okazji 80. rocznicy „Wielkiej Ucieczki”, wspaniałego aktu buntu podczas II wojny światowej, podczas którego 76 jeńców wojennych przedostało się z niemieckiego obozu jenieckiego do zaśnieżonego lasu .

WARSZAWA, Polska — W niedzielę w Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę „Wielkiej Ucieczki”, wspaniałego aktu buntu podczas II wojny światowej, podczas którego wyprowadzono 76 jeńców wojennych z niemieckiego obozu jenieckiego. Do zaśnieżonego lasu.

Jak podaje państwowa telewizja TVP World, do Jaganu, gdzie na terenie byłego obozu jenieckiego mieści się obecnie muzeum, wystosowano oficjalny apel o pamięć. Radio na swojej stronie internetowej podało, że oprócz stacjonujących tam żołnierzy amerykańskich, obecni byli żołnierze 11. Dywizji Kawalerii Pancernej w Polsce.

Większość żołnierzy, którzy w nocy 24 marca 1944 roku uciekli ze Stalagu Luft III, spotkała tragiczny koniec. Tylko trzem udało się uciec w bezpieczne miejsce. Pozostali zostali aresztowani, a 50 z nich zostało straconych.

Jednak wydarzenie to stało się znane jako „Wielka Ucieczka”, któremu przypisuje się zawstydzenie Niemców, i zostało uczczone w 1963 roku w filmie ze Stevem McQueenem w roli głównej, który oderwał się od faktów, ale stał się legendą.

Ostatnio ucieczkę pokazano w jednym z odcinków amerykańskiego serialu wojennego „Masters of the Air” w Apple TV+.

Nowa wystawa w British National Archives w Londynie również składa hołd uciekinierom.

Więźniowie spędzili rok w tajemnicy kopiąc trzy tunele zwane Tom, Dick i Harry. Niemcy odkryli pierwszy tunel, ale dwa pozostałe pozostały.

Plan zakładał przepuszczenie 200 ludzi przez Tunel Harry'ego, ale w noc ucieczki pierwszy z nich zdał sobie sprawę, że tunel nie sięga tak daleko poza drut, jak się spodziewano. Tylko 76 osobom udało się uciec, zanim strażnik zauważył ich ślady na śniegu.

Tylko trzem mężczyznom – dwóm norweskim pilotom i jednemu Holenderowi – udało się uciec.

Adolf Hitler był tak wściekły ucieczką, że nakazał egzekucję 73 schwytanych mężczyzn, a naziści ostatecznie zdecydowali się na zabicie 50 – wszystko z naruszeniem Konwencji Genewskiej dotyczącej traktowania jeńców wojennych.

Po wojnie morderstwa pilotów alianckich były częścią procesów norymberskich, a kilku funkcjonariuszy Gestapo zostało skazanych na śmierć.