14 lutego 2022
NuScale Power i polski producent miedzi i srebra KGHM Polska Miedź SA podpisały ostateczną umowę na rozpoczęcie prac nad wdrożeniem pierwszego małego reaktora jądrowego VOYGR (SMR) NuScale w Polsce na początku 2029 roku.
Podpisanie umowy (fot. KGHM)
Pierwsze zadanie w ramach umowy – podpisane w Waszyngtonie – ma na celu identyfikację i ocenę potencjalnych lokalizacji projektów oraz opracowanie faz planowania projektu i oszacowania kosztów.
Działania te wspierają KGHM w ocenie elektrowni NuScale VOYGR jako rozwiązania do ponownego wykorzystania węgla w istniejących elektrowniach, a także możliwości wdrażania elektrowni VOYGR w celu zapewnienia bezpiecznej, bezemisyjnej i niezawodnej energii w swojej działalności oraz wsparcia innych polskich przemysłowych użytkowników energii.
Nowa umowa jest następstwem podpisania Memorandum of Understanding (MoU) we wrześniu 2021 r. przez NuScale Power, KGHM i firmę konsultingową PBE w celu zbadania możliwości wdrożenia technologii SMR NuScale jako rozwiązania do ponownego wykorzystania lub ponownego wykorzystania energii w istniejących elektrowniach węglowych . oraz energii elektrycznej i ciepła dla działalności przemysłowej KGHM w Polsce.
W ramach porozumienia NuScale będzie wspierać badania przesiewowe KGHM i PBE, które będą obejmować analizę czynników technicznych, ekonomicznych, prawnych, regulacyjnych, finansowych i regulacyjnych.
„Ta nowa umowa handlowa stanowi znaczący kamień milowy w postępie NuScale w kierunku komercjalizacji i rozwoju czystej, niezawodnej i przystępnej cenowo energii w Polsce” – powiedział NuScale.
„W globalnym wyścigu o szybką redukcję emisji na całym świecie technologia NuScale oferuje idealne rozwiązanie pozwalające osiągnąć ten cel, przynosząc jednocześnie dobrobyt gospodarczy krajom goszczącym” — powiedział John Hopkins, prezes i dyrektor generalny NuScale.
„NuScale z dumą współpracuje z KGHM, liderem w dziedzinie innowacji, i cieszymy się, że możemy wspólnie rozpocząć kolejną erę zaawansowanego wdrażania czystej energii i reagowania na kryzys klimatyczny”.
Marcin Chludziński, Przewodniczący Rady Dyrektorów KGHM, dodał: „KGHM jest dumny, że może poprowadzić projekt w 100% neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla i wywiązać się ze swojego zobowiązania do prowadzenia działań na rzecz dekarbonizacji. Technologia SMR zwiększy koszty firmy efektywności i transformacji polskiej energetyki.”
NuScale oferuje swoją technologię SMR w skalowalnych rozmiarach, w tym elektrownię VOYGR-12, która obejmuje 12 (77 MW) jednostek energetycznych NuScale, wykorzystując bezpieczniejszą, mniejszą i skalowalną wersję technologii reaktora ciśnieniowego. NuScale oferuje również rozwiązania mniejszych elektrowni, cztery VOYGR-4 (308 MW) i sześć VOYGR-6 (462 MW), choć inne będą możliwe.
Firma powiedziała, że jej elektrownie VOYGR mogą generować do 270 stałych miejsc pracy w elektrowniach, 1200 miejsc pracy w budownictwie i 4600 miejsc pracy w produkcji na rozmieszczenie elektrowni i służyć jako wydajny i krytyczny sposób na osiągnięcie celów klimatycznych.
W sierpniu 2020 r. SMR firmy NuScale stał się pierwszym i jak dotąd jedynym projektem SMR, który otrzymał zatwierdzenie od amerykańskiego Urzędu Regulacji Jądrowej.
W grudniu 2021 roku GE Hitachi Nuclear Energy, BWXT Canada i polski Synthos Green Energy podpisały list intencyjny o współpracy przy wdrożeniu BWRX-300 SMR w Polsce. SGE wraz ze swoimi partnerami planuje wdrożyć w Polsce co najmniej 10 BWRX-300 SMR do początku 2030 roku.
Synthos podpisał również umowę o współpracy w listopadzie 2020 r. z firmą Ultra Safe Nuclear Corporation, która opracowuje mikromodułowy reaktor wysokotemperaturowy chłodzony gazem (MMR).
Badania i napisane przez Global Nuclear Energy News
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu