Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowy obraz galaktyki Andromedy pokazuje naukowcom, gdzie w sąsiedniej Drodze Mlecznej rodzą się gwiazdy

Nowy obraz galaktyki Andromedy pokazuje naukowcom, gdzie w sąsiedniej Drodze Mlecznej rodzą się gwiazdy

Oszałamiający nowy obraz galaktyki Andromedy 2,5 miliona lat świetlnych od Ziemi pokazuje naukowcom, gdzie w sąsiedniej Drodze Mlecznej rodzą się gwiazdy

  • Nowy obraz radiowy galaktyki Andromedy pozwolił naukowcom zobaczyć, gdzie rodzą się gwiazdy
  • Obraz został opublikowany na częstotliwości mikrofalowej 6,6 GHz
  • Emisje Andromedy pojawiają się tylko w zakresie częstotliwości 1-22 GHz
  • Naukowcy zidentyfikowali około 100 punktów, w tym gwiazdy, galaktyki i inne obiekty na tle Andromedy

Oszałamiający nowy obraz radiowy galaktyki najbliższej Drogi Mlecznej – Andromedy – pozwolił naukowcom zobaczyć, w której części galaktyki rodzą się sąsiednie gwiazdy.

Obraz, opublikowany na częstotliwości mikrofalowej 6,6 GHz, był możliwy dzięki Sardinia Radio Telescope, 64-metrowemu teleskopowi, który może działać na wysokich częstotliwościach radiowych.

„Ten obraz pozwoli nam zbadać strukturę i zawartość Andromedy bardziej szczegółowo, niż kiedykolwiek było to możliwe” – powiedziała w oświadczeniu główna autorka badania, fizyk z University of British Columbia, Sophia Fatigoni.

„Zrozumienie natury procesów fizycznych zachodzących w Andromedzie pozwala nam lepiej zrozumieć, co dzieje się w naszej galaktyce – tak jakbyśmy patrzyli na siebie z zewnątrz”.

Oszałamiający nowy obraz radiowy najbliższej galaktyki Drogi Mlecznej – galaktyki Andromedy – pozwolił naukowcom dowiedzieć się, w której części sąsiedniej galaktyki rodzi się.

Zdjęcie, opublikowane w częstotliwości mikrofalowej 6,6 GHz, było możliwe dzięki Teleskopowi Radiowemu Sardynii (na zdjęciu), znajdującemu się na włoskiej wyspie.

Zdjęcie, opublikowane w częstotliwości mikrofalowej 6,6 GHz, było możliwe dzięki Teleskopowi Radiowemu Sardynii (na zdjęciu), znajdującemu się na włoskiej wyspie.

Andromeda: nasz najbliższy węgierski sąsiad

Andromeda to galaktyka spiralna podobna do naszej Drogi Mlecznej.

Znany również jako Messier 31 lub NGC 224 – znajduje się około 2,5 miliona lat świetlnych od Drogi Mlecznej.

Swoją nazwę zawdzięcza temu, że pojawia się na niebie Ziemi w konstelacji Andromedy.

Po raz pierwszy zaobserwowano ją około 964 roku i początkowo nazywano ją smogiem – nie była znana jako galaktyka aż do lat dwudziestych XX wieku.

Jest mniej więcej tej samej wielkości co Droga Mleczna – bilion mas Słońca – i pewnego dnia zderzą się ze sobą.

Oczekuje się, że spotkają się za około 4,5 miliarda lat – obecnego wieku Ziemi – i utworzą gigantyczną galaktykę eliptyczną.

Naukowcy spędzili 66 godzin obserwując galaktykę za pomocą teleskopu, a na podstawie tych danych byli w stanie oszacować tempo powstawania w galaktyce i wskazać region, w którym się urodzili.

W szczególności byliśmy w stanie określić część emisji spowodowanych procesami termicznymi związanymi z wczesnymi stacjami formowania się nowych gwiazd oraz część sygnałów radiowych przypisywaną mechanizmom nietermicznym spowodowanym promieniami kosmicznymi krążącymi w polu magnetycznym w do ośrodka międzygwiazdowego, dodał Fatigoni.

Naukowcy byli w stanie wykonać mapy, ponieważ znajdowały się w zakresie częstotliwości od 1 GHz do 22 GHz.

Chociaż emisje galaktyczne w tym zakresie są słabe, jest to jedyny zakres, w którym pojawiają się pewne cechy, co pozwala naukowcom stworzyć mapę.

Podczas tworzenia mapy naukowcy zidentyfikowali około 100 punktów, w tym gwiazdy, galaktyki i inne obiekty na tle Andromedy.

„Integrując ten nowy obraz z wcześniej uzyskanymi, podjęliśmy ważne kroki w kierunku wyjaśnienia natury emisji mikrofalowych w Andromedzie i umożliwienia nam scharakteryzowania procesów fizycznych zachodzących w różnych regionach galaktyki” – powiedział dr. na Wydziale Fizyki Sapienzy i koordynatorem badań.

READ  Regionalne wyszukiwanie w Nowej Zelandii osób nieszczepiących się

Badanie zostało niedawno opublikowane w Astronomia i astrofizyka.

W sierpniu 2020 roku Kosmiczny Teleskop Hubble’a po raz pierwszy wykonał mapę gigantycznego halo gazowego otaczającego Galaktykę Andromedy.

Galaktyka Andromedy, znana również jako M31, jest imponującą spiralą składającą się z około 1 biliona gwiazd porównywalnych rozmiarami do Drogi Mlecznej.

Ma około 10 miliardów lat i leży około 2,5 miliona lat świetlnych od Drogi Mlecznej – tak blisko, że wygląda jak plamka światła w kształcie cygara wysoko na jesiennym niebie.

Oczekuje się, że za około 4,5 miliarda lat Andromeda zderzy się z Drogą Mleczną.

Reklama