Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowy film biograficzny ujawnia „nieznane życie” kontrowersyjnego polityka z lat 70. Edwarda Gerricka Nowości

Ceric pozostaje postacią dzielącą. Wielu wniósł do komunizmu trochę koloru, a jego czasy „Kontrakt Jerika” wspomina nostalgią. Dla innych był po prostu kolejnym komunistą utrwalającym znienawidzoną sowiecką hegemonię.
To jest usługa, która mówi

W styczniu do kin wejdzie długo oczekiwany film o komunistycznym przywódcy Eduardzie Gericu z lat 70. w Polsce.

Twórcy filmu biograficznego Jerick mówią po prostu, że ujawni on nieznane wcześniej szczegóły z życia prywatnego pierwszej sekretarki.

Dla Polaków Ceric pozostaje postacią dzielącą. Dla wielu wniósł trochę koloru do komunizmu, a jego czasy, „dekada Jerika”, wspomina nostalgia.

Pod jego rządami zbudowano miliony nowych domów, otworzono pierwszą w Polsce autostradę i zimną odwilż ze strony aparatu bezpieczeństwa.

Z Michałem Koterskim w roli Gierka i Małgorzatą Kożuchowską w roli żony Stanisławy film obiecuje „pokazać Edwarda Gierka za kulisami w sposób, jakiego nikt wcześniej nie widział”.Materiały prasowe /PAP

Dla innych był po prostu kolejnym komunistą utrwalającym znienawidzoną sowiecką hegemonię. Jakikolwiek był względny dobrobyt, opłacił go system drogich pożyczek zagranicznych, który pod koniec dekady spowodował upadek gospodarki.

Jednak według producenta filmowego Janusza Hetcliffe Iowanowskiego nikt nie zna jego prawdziwej historii.

Aby znaleźć odpowiedzi, Iowanowski spędził 30 lat zbierając materiały do ​​filmu, w tym konto bankowe, na które pożyczono pieniądze krajom bloku wschodniego, historię sekretarki, która obserwowała od środka epokę Cerica, oraz wspomnienia doradcy, który pomagał Cericowi. transformację i modernizację polskiej gospodarki.

„To nie będzie film polityczny” – powiedział Iwanofsky – „Pokazujemy Edwarda Gerricka za kulisami w sposób, jakiego ludzie nigdy wcześniej nie widzieli.

Akcja filmu toczy się w latach 1970-1982, od momentu, gdy Ceric został pierwszym sekretarzem Partii Komunistycznej do końca okresu przetrzymywania w stanie wojennym.materiał prasowy

„Relacje rodzinne, które nigdy nie ujrzały światła dziennego, są ważną częścią historii, a sam Gerek zaskoczy wielu widzów”.

Akcja filmu toczy się w latach 1970-1982, od momentu, gdy Ceric został pierwszym sekretarzem Partii Komunistycznej do końca okresu przetrzymywania w stanie wojennym.

Ceric objął stanowisko I sekretarza na falę protestów w grudniu 1970 r. na wybrzeżu iw kilku polskich miastach po nagłych podwyżkach cen narzuconych przez władze. Protesty zostały krwawo stłumione przez wojsko, zginęło 45 osób, a ponad 1500 zostało rannych.

Potrzebujący nowej twarzy Cirik był postrzegany jako człowiek bardziej ziemski niż jego poprzednik Gomuchka. Mówił po francusku i pracował za granicą. Był postrzegany jako ktoś, kto może dokonać reform w Polsce.

Producent filmowy Janusz Hetcliffe Iowanowski przez trzy dekady zbierał materiały do ​​filmu.To jest usługa, która mówi

Urodzony w 1913 roku niedaleko Borbki, obecnie jednej z dzielnic Sosnowca, na początku lat 20. wyjechał z rodziną z Polski do Francji, by poprawić swoją sytuację materialną.

Ostatecznie rodzina osiedliła się w północnej Francji w Lyforest niedaleko Lille. W 1931 Gerek rozpoczął karierę polityczną wstępując do Francuskiej Partii Komunistycznej. Trzy lata później zorganizował strajk w kopalni w Leforst, skąd został deportowany do Polski.

W 1936 ponownie wyemigrował, tym razem do Belgii, gdzie ponownie pracował w kopalni i był aktywnym działaczem partii komunistycznej. To właśnie w Belgii nauczył się biegle mówić po francusku.

W czasie II wojny światowej przyłączył się do grupy polsko-belgijskich rewolucjonistów. Po wojnie, w 1948 wrócił do Polski, gdzie kontynuował karierę polityczną.

Ceric objął stanowisko I sekretarza na falę protestów w grudniu 1970 r. na wybrzeżu iw kilku polskich miastach po nagłych podwyżkach cen narzuconych przez władze.Jan Mork / PAP

W 1952 został po raz pierwszy wybrany do Izby Poselskiej i od tego czasu jego kariera przyspieszyła, zostając I sekretarzem Prefektury Katowickiej w 1957 i I sekretarzem całej partii w 1970.

Jego wczesne lata jako lidera charakteryzowały się uprzemysłowieniem i poprawą warunków życia i pracy.

Otworzył komunistyczną Polskę na nowe idee Zachodu i rozluźnił cenzurę, czyniąc Polskę najbardziej liberalnym krajem bloku wschodniego.

Z zagranicznych pożyczek wybudował ponad 1,8 mln nowych mieszkań i rozwinął ciężki przemysł hutniczy i węglowy na rodzinnym Śląsku.

W 1976 roku Zerik otworzył pierwszą w pełni działającą polską autostradę z Warszawy do Katowic, która do dziś znana jest jako Autostrada Zerik.Adam Urban /PAP

Był również odpowiedzialny za uruchomienie produkcji Fiata 126 w Polsce oraz budowę Dworca Centralnego w Warszawie, najnowszego dworca europejskiego w momencie jego ukończenia w 1975 roku.

W 1976 roku Zerik otworzył pierwszą w pełni działającą polską autostradę z Warszawy do Katowic, która do dziś znana jest jako Autostrada Zerik.

Jednak pod koniec lat 70. Polska popadła w załamanie gospodarcze. Kraj był tak mocno zadłużony, że z powodu niedoborów wprowadzono racjonowanie, ponieważ rząd nie był w stanie spłacić pożyczek.

Cirik był uważany za człowieka bardziej ziemskiego niż jego poprzednik Gomoka. Mówił po francusku i pracował za granicą. Był postrzegany jako ktoś, kto może dokonać reform w Polsce.domena publiczna

W 1980 roku Solidarność otrzymała oficjalny status w Porozumieniu Gdańskim. W następstwie kryzysu, Crick został usunięty ze swojej pozycji, podobnie jak jego poprzednik.

Kiedy gen. Jaruzelski wprowadził w Polsce stan wojenny 13 grudnia 1981 r., Crick został zatrzymany na dwa lata.

Nigdy nie wrócił do polityki i mieszkał w Ostrowie prawie całkowicie zapomniany aż do swojej śmierci na górniczą infekcję płuc w lipcu 2001 roku. Nawet ówczesny prezydent i premier, byli komuniści Aleksander Kwaniewski i Lesek Miller, nie przybyli na jego pogrzeb.

Kiedy gen. Jaruzelski wprowadził w Polsce stan wojenny 13 grudnia 1981 r., Crick został zatrzymany na dwa lata.Zbigniew Matuszewski / PAP

W filmie Jerick zagrał rolę Michy Kotersky’ego. Aby przygotować się do roli, aktor przytył 17 kilogramów i wziął lekcje francuskiego.

Kotersky powiedział, że gra Jericka była jego największym wyzwaniem do tej pory.

W imponującej obsadzie znaleźli się Małgorzata Kożuchowska w roli żony Gierka Stanisławy, Jan Frycz jako prymas Stefan Wyszyński oraz Cezary ak jako Leonid Breżniew.

Producent filmowy Ioanofsky powiedział: „To nie będzie film polityczny. Pokazujemy Edwarda Cerika za kulisami w sposób, jakiego ludzie nigdy wcześniej nie widzieli. Relacje rodzinne, które nigdy nie ujrzały światła dziennego, są ważną częścią historii, a sam Ceric zaskoczy wielu widzów”.materiał prasowy

Syn Jericka, były reprezentant Adam Gerrick, obejrzał film i entuzjastycznie komentował.

„Mój ojciec był człowiekiem emocjonalnym”, powiedział, „i myślę, że Kotersky oddaje te uczucia w 100 procentach”.

Film trafi do kin 21 stycznia 2022 roku.

READ  Choroba długoterminowa: jak indeks zmienia gospodarkę Wielkiej Brytanii