WARSZAWA, Polska (AFP) – Świeże wybuchy w polskiej kopalni węgla zraniły 10 ratowników i zmusiły władze w piątek do zawieszenia poszukiwań siedmiu górników i ratowników wciąż zaginionych po śmiertelnych wybuchach metanu na początku tego tygodnia, podali urzędnicy.
Pierwsza eksplozja miała miejsce tuż po północy na początku środy, a następna nastąpiła godzinę później, około 1000 metrów pod ziemią w kopalni Bnovec w Paolwijce, niedaleko granicy z Czechami. Władze poinformowały, że w dwóch eksplozjach zginęło pięciu pracowników, siedmiu zaginęło, a dziesiątki zraniono.
W czwartek wieczorem nowe eksplozje zraniły 10 ratowników, którzy próbowali stworzyć bezpieczne warunki do poszukiwania siedmiu zaginionych mężczyzn. Władze podjęły wówczas decyzję o wycofaniu wszystkich ekip ratowniczych i zamknięciu obszaru częstych wybuchów w kopalni, w której podobno znajdują się zaginione, zaporą.
Tomasz Codney, szef kopalni obsługiwanej przez JSW, powiedział, że wstrzymanie poszukiwań to „bardzo trudna decyzja”, ale został wyjęty z troski o bezpieczeństwo ratowników.
„Byłoby bardzo ryzykowne i nieodpowiedzialne wysłanie ich do tak niebezpiecznego obszaru” – powiedział Codeney.
Siedem osób po czwartkowych wybuchach trafiło do szpitala, w tym trzy w ciężkim stanie.
W ciągu kilku dni zostanie zbudowana zapora, która ze względów bezpieczeństwa tymczasowo odgrodzi teren robót strzałowych od pozostałej części kopalni, ale także pomoże poprawić warunki klimatyczne i bezpieczeństwa na tym terenie, jak poinformował Associated Press rzecznik JSW Sławomir Starzyński.
A organizacja JSW poinformowała w czwartek, że 25 rannych w pierwotnych wybuchach nadal przebywa w szpitalu, 9 z nich jest w bardzo ciężkim stanie w szpitalu specjalizującym się w leczeniu ofiar wypadków górniczych, zwłaszcza ciężko poparzonych.
Ofiary śmiertelne i urazy sprawiają, że jest to najgorszy wypadek w historii kopalni węgla koksowego wybudowanej w latach 60. XX wieku.
Przed zawieszeniem poszukiwań zaginionych górników JSW poinformowało, że ekipy ratownicze pompują powietrze pod ziemię, aby obniżyć poziom metanu i zmniejszyć ryzyko dalszych wybuchów.
Polska jest uzależniona od importu węgla i węgla, aby zaspokoić prawie 70% swoich potrzeb energetycznych, co spotkało się z krytyką ze strony Unii Europejskiej i grup ekologicznych zajmujących się emisją dwutlenku węgla i zmianami klimatycznymi. Większość polskich kopalń węgla znajduje się w regionie Południowego Śląska.
Polski rząd ograniczył zużycie węgla i niedawno ogłosił, że do maja wstrzyma import węgla z Rosji w ramach polskiej kampanii na rzecz zmniejszenia zależności od rosyjskiej energii w odpowiedzi na inwazję Moskwy na Ukrainę.
___
Śledź wszystkie historie związane ze zmianami klimatu na https://apnews.com/hub/climate.
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu