Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowe badanie wykazało, że oczy z atrofią geograficzną odnoszą korzyści z rehabilitacji słabowidzącej

Źródło: Bartosz Sujkowski/Unsplash

Według nowych badań rehabilitacja słabowidząca może być konieczna w leczeniu atrofii geograficznej (GA) wtórnej do związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), wraz ze wsparciem witaminowym i zastrzykami z czynnika wzrostu śródbłonka naczyń (VEGF).

Wyniki wykazały statystycznie istotny wzrost łącznej punktacji złożonej i ogólnej punktacji widzenia uzyskanych z kwestionariusza National Eye Institute Visual Function Questionnaire (NEI-VFQ-25) po 10,75 miesiącach rehabilitacji upośledzenia wzroku w tych oczach.

„Uważamy, że konieczne jest poświęcenie wystarczającej ilości czasu pacjentom słabowidzącym w klinikach siatkówki, zapewnienie edukacji i zmotywowanie ich do korzystania z urządzeń wspomagających dla osób słabowidzących” – napisał zespół śledczy kierowany przez Damla Ergenturk Akar z Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu w Ankarze.

Szacuje się, że do 2040 roku około 300 milionów ludzi na całym świecie zachoruje na AMD ze względu na wydłużającą się średnią długość życia.2 Zaawansowana postać AMD, zanik geograficzny, charakteryzuje się nieodwracalnym zanikiem nabłonka barwnikowego siatkówki, fotoreceptorów i naczyniówki włosowatej. Zaawansowany etap choroby, na który wpływa lokalizacja i rozmiar, może mieć znaczący wpływ na funkcje wzrokowe i jakość życia związaną z widzeniem.

Rehabilitacja słabowidząca ma na celu przywrócenie samodzielności osoby poprzez przyczynienie się do funkcjonalnego wykorzystania istniejących poziomów widzenia. Acar i współpracownicy zauważają, że nie ma dokładnej definicji sukcesu, ale można go osiągnąć, gdy pacjent znajdzie i użyje przydatnego urządzenia do problemu ze wzrokiem ≥1. Czynności w pobliżu, w tym czytanie i oglądanie telefonów komórkowych, są często najbardziej dotknięte, a lekarze często przepisują okulary na oczy jako pomoce w widzeniu z bliska.

W swojej analizie Acar i współpracownicy mieli na celu ocenę metod rehabilitacji wad wzroku u pacjentów z zanikiem geograficznym związanym z AMD oraz ocenę wpływu rehabilitacji wzrokowej na jakość życia pacjentów stosujących NEI-VFQ-25. Dwuczęściowy kwestionariusz, składający się z 25 pytań głównych i 13 pytań dodatkowych, został zastosowany u wszystkich pacjentów podczas badania wstępnego i 6 miesięcy po badaniu wstępnym. Do badania włączono łącznie 78 najlepiej widzących oczu 78 kolejnych pacjentów z atrofią geograficzną spowodowaną AMD, którzy skarżyli się na trudności w wykonywaniu codziennych czynności podniebienia.

READ  Osoby z Covid-19 powinny unikać bliskiego kontaktu ze swoimi końmi – badanie

Uczestnicy badania zostali poddani szczegółowemu badaniu okulistycznemu obejmującemu pomiar najlepszej skorygowanej ostrości wzroku (BCVA) w badaniu bliży, dali, przedniego i tylnego odcinka oka. Podczas badań korygowano wady refrakcji, a pomoce do widzenia do bliży i dali, w tym okulary nadgałkowe, lupy, mikroskopy i urządzenia fotoelektryczne, oceniano indywidualnie dla każdego pacjenta i przepisywano w celu rehabilitacji widzenia do bliży.

Spośród 78 pacjentów włączonych do badania, 57 (73,1%) stosowało metody rehabilitacyjne i zostało zakwalifikowanych do grupy rehabilitacyjnej. Pozostałych 21 pacjentów, którzy nie stosowali tych metod, zakwalifikowano do grupy kontrolnej.

Wśród populacji 29 (37,2%) pacjentów to kobiety, a 49 (62,8%) to mężczyźni. Grupę rehabilitacyjną stanowiło 57 (73,1%) pacjentów, którzy stosowali metody rehabilitacyjne, a grupę kontrolną stanowiło 21 (26,9%) pacjentów, którzy nie stosowali tych metod.

Średnia BCVA do dali i do bliży była istotnie lepsza w grupie rehabilitowanej w porównaniu z grupą kontrolną (0,72 ± 0,26 vs 0,85 ± 0,22 logMAR [P = .008]; 3,22 ± 2,97 vs. 4,30 ± 2,89 m [P = .039]odpowiednio). Badanie wykazało, że średni łączny wynik złożony wszystkich uczestników kwestionariusza jakości życia (n = 78) wyniósł 46,85 ± 11,58 pkt.

Po przeprowadzeniu analizy naukowcy zaobserwowali po rehabilitacji statystycznie istotny wzrost łącznej punktacji ogólnej, widzenia ogólnego, czynności do bliży, czynności do dali oraz zmiennych specyficznych dla wzroku (S = 0,009 dla widoczności ogólnej; S < 0,001 dla innych). Jednak w grupie kontrolnej nie stwierdzono statystycznie istotnej zmiany w całkowitym wyniku złożonym ani w innych podskalach kwestionariusza (S > 0,05).

Analiza wykazała, że ​​wszystkim pacjentom zalecono stosowanie Adjuwantu 1 przy słabym widzeniu do bliży. Okulary hiperoptyczne zalecono 77 pacjentom (98,72%), soczewki powiększające 15 pacjentom (19,23%), urządzenia elektrooptyczne 2 pacjentom (2,56%) i lunetę 1 pacjentowi (1,28%). Badacze zauważyli, że 17 pacjentom (21,8%) przepisano więcej niż jeden środek wspomagający z powodu słabego widzenia. Jednak w przypadku widzenia na odległość tylko 29 pacjentów (37,18%) otrzymało zalecenie dotyczące pomocy osobom słabowidzącym.

READ  Badanie przesiewowe PSA w kierunku wspieranego agresywnego raka prostaty u mężczyzn z zespołem Lyncha – wariantami patogennymi związanymi z zespołem Lyncha.

Badacze zauważyli podwyższony poziom lęku u osób z postępującą utratą widzenia centralnego, co sugeruje, że rehabilitacja osób słabowidzących pozwoliłaby tym pacjentom na większą niezależność i pewność siebie.

Badacze napisali: „Wykorzystanie ich obecnych zdolności funkcjonalnego widzenia w najlepszy sposób pozwoli im stać się niezależnymi, samowystarczalnymi, produktywnymi, pewnymi siebie i szczęśliwymi jednostkami, umożliwiając im prowadzenie życia społecznego i poprawę jakości życia”.

Bibliografia

  1. Erginturk Acar D, Batioglu F, Idil A, Sahli E, Goksuluk D. Metody rehabilitacji pacjentów z zanikiem geograficznym spowodowanym zwyrodnieniem plamki żółtej związanym z wiekiem i wpływem rehabilitacji na jakość życia. oczy J. 2023; 2023: 3389750. opublikowano 8 lipca 2023 r. doi: 10.1155/2023/3389750
  2. WL Wong, X. Su, X. Li i in. Globalne rozpowszechnienie zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem i prognoza obciążenia chorobami na lata 2020 i 2040: przegląd systematyczny i metaanaliza The Lancet Global Health, tom. 2, nie. 2, s. e106-e116, 2014.