Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowa Zelandia oddziela się od swoich partnerów z „Pięciu Oczu”, aby poprzeć rezolucję ONZ wzywającą Izrael do wycofania się z okupowanej Palestyny

„Konflikt izraelsko-palestyński przeciągał się i spowodował ogromne cierpienia obu stron. Konsekwentnie podkreślaliśmy, że rozwiązanie w postaci dwóch państw jest jedynym trwałym i sprawiedliwym rozwiązaniem dla Izraelczyków i Palestyńczyków” – powiedział Peters.

Dodał: „Ta opinia doradcza jest zgodna z długo utrzymywanym poglądem Nowej Zelandii, że obecność Izraela na okupowanych terytoriach palestyńskich jest nielegalna”.

Chociaż ostatecznie poparła uchwałę, Peters stwierdził, że Nowa Zelandia ma pewne zastrzeżenia co do jej sformułowania.

Peters szczególnie skrytykował przewidziany w rezolucji 12-miesięczny okres wycofania się Izraela z okupowanych terytoriów palestyńskich, który określił jako „szczerze nierealistyczny”.

„Jesteśmy również rozczarowani, że pod pewnymi względami decyzja wykracza poza to, czego oczekiwano w opinii doradczej” – powiedział Peters.

W swoich wyjaśnieniach dotyczących głosowania Nowej Zelandii Stała Przedstawiciel Nowej Zelandii Caroline Schwalger wezwała obie strony do powrotu do negocjacji w celu osiągnięcia rozwiązania w postaci dwóch państw.

Powiedziała jednak, że „aspiracje należy łagodzić realizmem”.

Wezwała Izrael do „podjęcia znaczących kroków w kierunku przestrzegania prawa międzynarodowego, w szczególności poprzez wycofanie się z okupowanych terytoriów palestyńskich” w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Schwalger wezwał także Autonomię Palestyńską do „podjęcia znaczących kroków w celu przejęcia kontroli politycznej i bezpieczeństwa nad terytoriami okupowanymi”.

„Chociaż uchwała nie nakłada na Nową Zelandię obowiązków wykraczających poza zobowiązania już istniejące na mocy prawa międzynarodowego, Nowa Zelandia jest gotowa wdrożyć wszelkie środki podjęte przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Dodała: „Nowa Zelandia będzie w dalszym ciągu nakładać zakaz podróżowania na osadników ekstremistycznych i inne osoby zaangażowane w naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego, jeśli uznamy to za stosowne”.

Thomas Coughlan jest zastępcą redaktora politycznego i zajmuje się polityką w parlamencie. Pracował w Zwiastować Od 2021 r., w Galerii Prasowej pracuje od 2018 r.