Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowa Zelandia: Gigantyczny prehistoryczny gatunek pingwina zidentyfikowany na podstawie skamielin znalezionych przez dzieci w wieku szkolnym |  Wiadomości z Wielkiej Brytanii

Nowa Zelandia: Gigantyczny prehistoryczny gatunek pingwina zidentyfikowany na podstawie skamielin znalezionych przez dzieci w wieku szkolnym | Wiadomości z Wielkiej Brytanii

Olbrzymi skamieniały pingwin odkryty przez uczniów w Nowej Zelandii w 2006 roku został zidentyfikowany jako nowy gatunek zwierzęcia za pomocą drukarki 3D.

Grupa uczniów z Hamilton Junior Naturalist Club nie wiedziała o tym, ale podczas wycieczki terenowej do portu Kauhia w Nowej Zelandii 15 lat temu odkryli kilka rzadkich kości.

Natychmiast zebrano naukowców z całego świata, aby zidentyfikować odkrycie.

zdjęcie:
Zebrano naukowców z całego świata, aby zidentyfikować skamieliny. Fot: Journal of Vertebrate Paleontology

Naukowcy z Massey University i Bruce Museum w USA zebrali się w Muzeum Waikato w Hamilton, aby przeanalizować skamieliny.

Korzystając z technologii skanowania 3D, paleontolodzy porównali skamieliny z cyfrowymi wersjami kości z całego świata. Zdali sobie sprawę, że odkryli kości olbrzymiego, skamieniałego prehistorycznego pingwina.

Dr Daniel Thomas, starszy wykładowca zoologii z Massey School of Natural and Computational Sciences, powiedział, że skamielina pochodzi od 27,3 do 34,6 miliona lat temu i pochodzi z czasów, gdy znaczna część Waikato znajdowała się pod wodą.

Powiedział: „Pingwin jest podobny do gigantycznych pingwinów Kairuku opisanych po raz pierwszy od Otago, ale ma znacznie dłuższe nogi, które naukowcy nazwali 'waewaeroa’ – te reo Maori od 'długich nóg'”.

„Te dłuższe nogi sprawiłyby, że pingwin był znacznie dłuższy niż inne gatunki Kairuku, gdy chodził po lądzie; prawdopodobnie miał około 1,4 metra wysokości i mógł wpłynąć na prędkość pływania lub głębokość, na jaką nurkował”.

Na tym zdjęciu zrobionym we wtorek, 21 czerwca 2011, pingwin cesarski jest widziany na plaży Peka Peka na nowozelandzkim wybrzeżu Kapiti.  Pingwiny cesarskie zazwyczaj spędzają całe swoje życie na Antarktydzie i prawie nigdy nie lądują w pobliżu ludzi, tak jak ostatnio widziano je w Nowej Zelandii ponad 44 lata temu.  Zdjęcie: AP
zdjęcie:
Nowozelandzkie pingwiny cesarskie są mniejsze niż te z istniejących skamieniałych gatunków. Zdjęcie: AP

Dr Thomas kontynuował: „Skamieniałości pingwinów przypominają nam, że dzielimy Zelandię (Starą Nową Zelandię) z niesamowitymi rodowodami zwierząt, które sięgają głębin czasu, a to dzielenie się daje nam ważną rolę w opiece”.

Ku uciesze przyrodników Hamiltona Jr. naukowcy stworzyli dla nich również wydrukowaną w 3D replikę skamieniałości.

READ  Epidemiologia, przyczyny i leczenie choroby refluksowej przełyku: przegląd systematyczny

Skamieniałe pingwiny z Zelandii znane są głównie z Otago i Canterbury, pomimo niedawnych odkryć w Taranaki i Waikato.

Pingwiny mają zapis kopalny datowany mniej więcej na czasy, kiedy dinozaury wędrowały po ziemi, a Nowa Zelandia miała najstarsze kości.

Wyprawą kierował paleontolog klubu Chris Templar.

Badania prowadzone były przez doktorantkę Simone Giovanardi, wspomagane przez dr Daniela Ksepkę, Bruce Museum i dr Daniela Thomasa, i zostały opublikowane w Journal of Vertebrate Paleontology.