Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowa metoda wytwarzania ludzkiej chrząstki

Naukowcy z Uniwersytetu w Montanie i ich partnerzy odkryli nowy sposób wytwarzania ludzkiej chrząstki głowy i szyi.

Zaindukowali komórki macierzyste, aby stały się typem komórek, które normalnie tworzą ludzką chrząstkę twarzoczaszki, powiedział Mark Grimes, profesor biologii na Wydziale Nauk Biologicznych UM. Komórki macierzyste mogą się replikować, a także rozwijać w różne typy komórek.

„Komórki, które normalnie dają początek tego typu chrząstce, nazywane są komórkami grzebienia nerwowego” – powiedział Grimes. „Odkryliśmy nowy sposób generowania organoidów twarzoczaszki z komórek grzebienia nerwowego”.

Organoidy to uproszczona, zminiaturyzowana wersja narządu, która naśladuje strukturę narządu i ekspresję genów. „Organoidy są dobrym modelem niektórych tkanek ludzkich, które możemy badać w sposób, który nie jest możliwy przy użyciu tkanek ludzkich” – powiedział.

Grimes stwierdziła, że ​​istnieje krytyczna niezaspokojona potrzeba opracowania nowych metod regeneracji ludzkiej chrząstki u 230 000 dzieci urodzonych co roku w Stanach Zjednoczonych z wadami twarzoczaszki. Hodowla chrząstki w laboratorium może również pomóc w opracowaniu skutecznych metod naprawy uszkodzeń chrząstki twarzoczaszki na skutek urazów.

Naukowcy zbadali dane dotyczące ekspresji genów na poziomie RNA i białek, aby odkryć, w jaki sposób chondrocyty powstają z komórek macierzystych. Odkryli, że komórki macierzyste na wczesnym etapie przekształcają się w elastyczną chrząstkę, z której powstaje ludzkie ucho.

Aby to osiągnąć, zespół wykorzystał szeroko zakrojoną analizę biomarkerów i techniki rozpoznawania wzorców uczenia maszynowego, aby zrozumieć szlaki sygnalizacji komórkowej zaangażowane w różnicowanie się komórek w chrząstkę.

Naturalne cechy, takie jak uszy, nos czy gardło, są trudne do zrekonstruowania przy użyciu obecnych technik chirurgii plastycznej, a przeszczepiona tkanka bez leków immunosupresyjnych jest często odrzucana.

„Aby wykorzystać komórki macierzyste pochodzące od pacjenta do wytworzenia chrząstki twarzoczaszki w laboratorium, należy zrozumieć mechanizmy różnicowania specyficzne dla człowieka” – stwierdził Grimes. „Naszym celem jest opracowanie protokołu generowania chrząstki twarzoczaszki do przeszczepu przy użyciu ludzkich komórek macierzystych”.

READ  Utrata węchu jest najczęstszym objawem długiego wirusa Covid: badanie

Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie iNauka. Oprócz Grimesa do autorów współpracujących z UM zaliczają się Lauren Foltz, Nagashree Avabrath i Jean-Marc Lanchy. Inni autorzy to Bradley Peterson z Pathology Consultants w Missoula w zachodniej Montanie oraz Tyler Levy, Anthony Possimato i Majd Aris z Cell Signaling Technology w Danvers w stanie Massachusetts.