Nowa grupa antybiotyków opracowana przez naukowców z Aston University stanowi część leczenia ratującego życie stosowanego w USA.
Stwierdzono, że połączenie antybiotyków imipenemu/relibaktamu z amoksycyliną jest wysoce skuteczne w leczeniu ropnia śmiertelnej Mycobacterium tuberculosis – bakterii, która może powodować poważne infekcje płuc u osób z różnymi przewlekłymi chorobami płuc, takimi jak mukowiscydoza.
Odkrycia dokonał zespół kierowany przez dr Jonathana Coxa, starszego wykładowcę mikrobiologii w Szkole Zdrowia i Nauk Przyrodniczych na Uniwersytecie Aston.
Ta kombinacja była stosowana jako część leczenia pacjenta w Ameryce, który później wyzdrowiał z infekcji.
Pacjent z mukowiscydozą otrzymał kombinację antybiotyków z Aston University w ramach złożonego schematu leczenia, w tym eksperymentalnego leczenia znanego jako terapia fagowa, która wykorzystuje wirusy do leczenia infekcji bakteryjnych.
Połączenie skutecznie wyleczyło infekcję pacjenta i umożliwiło wykonanie ratującego życie przeszczepu płuca.
Artykuł opisujący leczenie został opublikowany w czasopiśmie Cell i stwierdza: „Połączenie fagów i antybiotyków nie prowadziło do większej oporności na antybiotyki”. Oznacza to, że leczenie skojarzone skutecznie zlikwidowało infekcję i umożliwiło pacjentowi poddanie się ratującemu życie przeszczepowi płuca.
Pomyślne leczenie tego pacjenta kombinacją antybiotyków i faga pokazuje efekt takiego skojarzonego podejścia do leczenia opornego na antybiotyki ropnia Mycobacterium.
A mój zespół z Aston University, który ma swój udział w tym sukcesie, sprawia, że jestem niesamowicie dumny.
Dr Jonathan Cox, starszy wykładowca mikrobiologii w Szkole Zdrowia i Nauk Przyrodniczych na Uniwersytecie Aston
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Bardziej ekologiczne wybory, bystrzejsze umysły: badania łączą zrównoważony rozwój i zdrowie mózgu
Coraz częstsza liczba chorób przenoszonych przez komary w Europie – jak bardzo martwią się naukowcy? | Transmisja
Badanie asocjacji całego genomu pozwala zidentyfikować genetyczne czynniki ryzyka demencji