Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Norwegia nabywa polski mobilny system przeciwlotniczy Piorun Man

Norwegia nabywa polski mobilny system przeciwlotniczy Piorun Man

Siły Zbrojne Królestwa Norwegii postanowiły wyposażyć się w mobilny system przeciwlotniczy MANPADS (MANPADS), Po sukcesach odniesionych przeciwko rosyjskim samolotom na Ukrainie.

Zobacz też: Manpady na Ukrainie: powrót największego rosyjskiego strachu przed samolotami

Dziś w Oslo została podpisana umowa pomiędzy Norweską Agencją Materiałów Obronnych a polską firmą Mesko, producentem systemu Piorun. Norwegia stała się trzecim, po Estonii i Stanach Zjednoczonych, klientem eksportowym polskiego systemu MANPADS.

Siły Zbrojne Królestwa Norwegii są wyposażone w systemy rakietowe #PIORUN opracowany przez @pracownik. Umowa w tej sprawie została podpisana 29 listopada w Oslo. jest w Oslo, po 🇪🇪i🇺🇸 krajem, który zdecydował się na zakup PIORUNÓW. #pgz
https://t.co/naSy9iF0UZ https://t.co/Xsu8wIzGY1

– reklamy –

– Kontrakt jest wynikiem otwartego postępowania, w którym konkurowaliśmy z europejskimi i amerykańskimi dostawcami tej klasy broni. Praca wykonana przez Polską Grupę Zbrojeniową w ciągu ostatniego roku sprawiła, że ​​nasza oferta jest znacznie lepsza od konkurencji i wygraliśmy przetarg. Oczywiście nie powiedzieliśmy ostatniego słowa. To nasza stacja w ekspansji na rynki zagraniczne. Na tym opiera się nasza strategia dla tej grupy produktów. W stosunkowo krótkim czasie z powodzeniem dostosowaliśmy naszą ofertę do specyficznych wymagań norweskiego klienta, udowadniając naszą elastyczność zarówno biznesową, jak i technologiczną – zauważa Przemysław Kołáczuk, dyrektor generalny PGZ.

Wartość kontraktu wynosi ok. 35 mln USD i przewiduje dostawę kilku zestawów startowych oraz kilkuset pocisków, które będą eksploatowane głównie przez armię norweską. Norwegia zacznie otrzymywać Piorun w 2023 roku.

Norwegia rozpoczęła zamówienia na systemy typu MANPADS jesienią 2021 roku i od tego czasu odbyły się dwie tury przetargów oraz miesiące ścisłego dialogu i dalszych negocjacji z odpowiednimi dostawcami.

„Mieliśmy bardzo dobre oferty od kilku dostawców, ale zdecydowaliśmy, że Piorun oferuje najlepszą kombinację pod względem czasu, wydajności i kosztów. Może być dostarczony stosunkowo szybko, spełnia wymagania dotyczące funkcji i wydajności oraz działa dobrze ekonomicznie, powiedział generał brygady Jarle Nergaard, szef systemów powietrznych NDMA.

READ  Polska zakazuje rosyjskiej ropy, a PKN Orlen traci codziennie 27 mln USD

Nowa gama MANPADS firmy Piorun obejmie dolny poziom, będąc w stanie wystrzelić pociski kierowane aktywowane ciepłem przeciwko UAV, helikopterom i załogowym statkom powietrznym z poziomu gruntu do wysokości 4000 metrów.