Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nieregularne miesiączki: Twój okres trwa dłużej niż 40 dni.  Czy powinienem się martwić?

Nieregularne miesiączki: Twój okres trwa dłużej niż 40 dni. Czy powinienem się martwić?

Sanjana Verma (imię zmienione) jest po trzydziestce. Jest mężatką, ale teraz skupia się na swojej karierze, a nie na planowaniu rodziny. Jeśli jest jedna rzecz, która ją martwi, to jej nieregularne miesiączki. Mówi, że miesiączka pojawia się po 40 dniach i jest zaniepokojona wpływem, jaki będzie to miało na jej zapłodnienie.

Health Shots skontaktowała się z jej ginekologiem, aby dowiedzieć się, czy jej okresy są nieregularne i co zostało uznane za normalne.

Dr B. Tanuja, konsultant położniczy i ginekolog w szpitalu Aster Prime mówi, że normalny czas trwania cyklu wynosi od 3 do 7 dni, a idealna częstotliwość powinna wynosić od 21 do 35 dni.

„Każde odstępstwo od powyższego nazywa się nieregularnością lub nieregularnością menstruacji” – dodaje dr Tanuja, zauważając, że miesiączka po ponad 40 dniach jest przykładem zaburzenia miesiączkowania.

Z medycznego punktu widzenia nazywa się to oligomenorrhea.

„Brak miesiączki może prowadzić do zaburzeń hormonalnych i przyrostu masy ciała, a nawet odwrotnie. Może również utrudniać płodność. Jeśli wystąpi ten stan, musisz skonsultować się z ginekologiem, wykonać kilka badań zgodnie z zaleceniami lekarza, aby wykluczyć spowodować i uzyskać leczenie zgodnie z Tak, mówi dr Tanuja.

Twój okres nie zawsze może być spóźniony w czasie ciąży. Zdjęcie dzięki uprzejmości: Shutterstock

Co powoduje nieregularne miesiączki?

Cóż, nieregularne okresy mogą wskazywać na różne rzeczy. Ale najczęstsze przyczyny mogą obejmować:

1. PCOD

Zespół policystycznych jajników PCOD jest spowodowany brakiem równowagi hormonalnej. Kobiece jajniki mają tendencję do przerastania i wydzielania męskich hormonów androgenów, które mają tendencję do upośledzania płodności. Niektóre typowe skutki PCOD obejmują przyrost masy ciała, wypadanie włosów i nieregularne miesiączki.

2. Zabiegi hormonalne

Jeśli dana osoba przyjmuje zastrzyk lub leczenie antykoncepcyjne, może to odgrywać problematyczną rolę w regularności cyklu. Może to również skutkować cięższymi lub lżejszymi miesiączkami.

READ  Wnioskowanie przyczynowe na temat wpływu szczepień na ciężkość choroby Covid-19 i potrzebę przyjęcia na oddział intensywnej terapii wśród pacjentów hospitalizowanych w środowisku afrykańskim.

3. Okres okołomenopauzalny

Okres przedmenopauzalny, co dosłownie tłumaczy się jako „w okolicach menopauzy”, to czas, w którym organizm przechodzi w menopauzę, kiedy miesiączka się zatrzymuje. Ponieważ w tym czasie twoje ciało wytwarza mniej hormonów owulacyjnych, może to prowadzić do nieregularnych miesiączek.

Objawy przedmenopauzalne
Jeśli zbliżasz się do menopauzy, możesz doświadczać nieregularnych miesiączek. Zdjęcie dzięki uprzejmości: Shutterstock

4. Choroba tarczycy

Układ rozrodczy kobiety zależy od hormonów tarczycy, a nadczynność tarczycy może wpływać na zaburzenia miesiączkowania. Jeśli twoja tarczyca przestanie miesiączkować na kilka miesięcy, jest to stan zwany brakiem miesiączki.

5. Cukrzyca

Według badania z 2011 r. cytowanego przez National Center for Biotechnology Information, długi cykl menstruacyjny może być czynnikiem ryzyka cukrzycy typu 2, zwłaszcza u otyłych kobiet.

6. Otyłość

Otyłość, jak wiemy, jest podstawową przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Wiąże się również z nieregularnymi miesiączkami i może wpływać na prawdopodobieństwo płodności kobiety. Zasadniczo, gdy kobieta ma nadwagę, organizm ma tendencję do nadmiernej produkcji estrogenu. Estrogen jest jednym z hormonów regulujących cykl menstruacyjny, a zatem ma bezpośredni wpływ na regularność lub brak cyklu miesiączkowego.