Od czasu objęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość (PIS) w 2015 r. szósta co do wielkości gospodarka UE skoncentrowała się przede wszystkim na demokratycznym zacofaniu. Jednocześnie jednak zadziwia recesja polskiej gospodarki.
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EPRD) spodziewa się 3% wzrostu w 2021 r., dzięki czemu Polska jako jedyny członek UE osiągnie poziom sprzed kryzysu do końca 2021 r. Kraj wzrósł z 49% do 70% średniej płacy ekonomicznej w UE w Polsce od listopada 2004 do listopada ponownie pod względem wzrostu produkcji przemysłowej ponownie zajął trzecie miejsce w UE.
Minister gospodarki Jarosław Govin informuje o niemieckim dzienniku gospodarczym Uchwyt Ostatnio: „Wiele polskich firm wykorzystało epidemię do restrukturyzacji, dalszej cyfryzacji i przyspieszenia tam, gdzie inne łańcuchy dostaw zostały rozdarte”.
Jarosław Kovin planuje nadzorować poważną restrukturyzację polskiej gospodarki
Główny ekonomista EPRT, Beta Zvorsik, powiedział tej samej gazecie, że dwa aspekty odróżniają ożywienie gospodarcze w Polsce od innych w Europie: różnorodność i elastyczność. „Oba dobrze służyły krajowi podczas epidemii koronawirusa” – powiedział, dodając, że „hojny pakiet wsparcia” pomógł podczas kryzysu związanego z koronawirusem.
Zamknij linki
Po upadku komunizmu w Europie Wschodniej gospodarka polska i niemiecka stały się coraz bardziej powiązane. W Łodzi niemiecki producent AGD Bosch-Siemens Haus Skrett nie tylko obserwuje pralki toczące linie produkcyjne, ale także bada nowe technologie domowe.
W Specjalnej Strefie Ekonomicznej Walfrich pod Wrocławiem Daimler rozszerzył swoją nowo wybudowaną bazę produkcyjną silników o drugą fabrykę akumulatorów, która dostarcza wyrafinowany standard przemysłu 4.0 i jest neutralna pod względem emisji CO2, 10 km od farmy wiatrowej (6,21 mil). Tymczasem Volkswagen buduje nie tylko modele Caddy, Crafter i Transporter, ale także produkuje odlewy aluminiowe z Bosnanu, dystrybuowane w globalnej sieci VW.
VW ma już ugruntowaną pozycję w zachodniopolskim mieście Bosnan
Handel Niemiec z Europą Wschodnią spadł o 8,4% do 423 miliardów dolarów (512 miliardów dolarów) od epidemii w 2020 r., według wschodniego komitetu ds. gospodarki niemieckiej. Jednak mimo kryzysu handel z Polską wyniósł prawie 123 mld USD, a import z Polski do Niemiec wzrósł o 1%. Polska awansowała na piąte miejsce wśród najważniejszych niemieckich partnerów handlowych, za Chinami, Holandią, Stanami Zjednoczonymi i Francją, a jeszcze dalej przed Włochami, Szwajcarią, Wielką Brytanią i Austrią. Handel z Rosją spadł o 22% do 45 miliardów dolarów.
– Mówiąc prościej, na sukces gospodarczy Polski jest dużo mniej prawdopodobne, że skorzysta z perspektywy niemieckiej i odwrotnie – powiedział Marek Waziński, przewodniczący grupy handlu zagranicznego Polskiego Forum Ekonomicznego.
„Różnorodność i wielkość polskiej gospodarki ma kluczowe znaczenie dla jej recesji w czasie kryzysu” – powiedział DW. „Silne związki z niemiecką gospodarką to kolejny czynnik kształtujący ten sukces”.
Vasinsky zwraca uwagę, że technologia środowiskowa jest bardzo interesująca dla przyszłego rozwoju Polski. „Z transformacyjnego punktu widzenia – zmiana składu energetycznego, poprawa efektywności energetycznej budynków czy elektryfikowanie gospodarki, ale też z handlu – Polska jest największym unijnym eksporterem autobusów elektrycznych – jest najlepszym dostawcą w europejskich łańcuchach dostaw baterii , jest piątym największym eksporterem „zielonych” produktów w UE – powiedział.
Śląskie Katowice są w centrum nowego myślenia o polskiej energetyce
Energia jest ważna
Przecież planowana restrukturyzacja energetyki, z węgla na rzecz energii odnawialnej, może być kluczowym sektorem operacyjnym dla niemieckich firm. Minister klimatu i środowiska Michael Kurtika ogłosił niedawno, że Polska chce zainwestować „łącznie 240 miliardów dolarów do 2030 roku”.
Zmiana energetyczna Polski wydaje się mieć kluczowe znaczenie dla średniookresowego sukcesu gospodarczego kraju. Trzy czwarte wytwarzanej tam energii elektrycznej pochodzi z elektrowni węglowych. Podczas epidemii COVID-19 śląskie okręgi, w których górnicy wycinali w pokładach blisko ciasnych czarnych cząstek, stały się zeszłego lata największym hotspotem koronowym w województwie nadwiślańskim.
Około 61 polskich miast znajduje się na liście najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Unii Europejskiej. Największa w Europie elektrownia na węgiel brunatny i druga co do wielkości na świecie w Belgado jest największym pojedynczym emitentem CO2 w UE – największym ze wszystkich w Irlandii i na Słowacji.
Kurdika chce zmniejszyć swój udział węgla z 28% do 11% do 2030 r., w zależności od tego, jak szybko napłyną inwestycje w energetykę. Do 2040 roku same farmy wiatrowe będą musiały generować od 8 000 do 11 000 MW energii elektrycznej. Oprócz funduszy rządowych, głównie z UE, trzeba poczynić duże inwestycje prywatne i zarobić miliardy na energię elektryczną dzięki podatkom ekologicznym.
Elektrownia Turo jest jedną z wielu, w których nastąpiły duże zmiany
Szacuje się, że do 2040 r. konwersja energii w Polsce będzie kosztować 1,6 biliona slotów (355 mld USD, 430 mld USD). Z tego zmiany w sektorze paliwowo-energetycznym wyniosą ok. 890 mld zł, do 342 mld zł na inwestycje w energetykę, według Politica Insight, wiodącego think tanku analiz polityczno-ekonomicznych.
Łącznie warszawska Politica Insight zauważa, że około 745 miliardów slotów zostanie przeznaczonych na zmiany w sektorach przemysłu, mieszkalnictwa, usług, transportu i rolnictwa.
„Polska potrzebuje ogromnych inwestycji w sieci cieplne i infrastrukturę energetyczną” – mówi Robert Tomaszowski, analityk energetyczny w Politica Insight. Wiele ciepłowni węglowych jest własnością małych samorządów i nie można w nie inwestować w energię odnawialną czy niskoemisyjny gaz – mówi Tomaszowski D.W.
Potrzebny jest kapitał prywatny, aby zdekarbonizować sektor ciepłowniczy i zainwestować w około 100 miliardów miejsc w ciągu najbliższych 10 lat. – To otwiera okno możliwości dla firm zagranicznych – dodał Tomaszzewski, dodając, że niemiecki koncern energetyczny e.on, który ma aktywa ciepłownicze w Szczecinie i Opolu, chce rozwijać się w Polsce. Podobne plany ma Violea z Francji, która ma sieć ciepłowniczą w Warszawie.
Tomaszweski mówi, że zagraniczny przemysł również ma ogromny potencjał inwestycyjny, ponieważ Polska chce rozbudować swoje morskie farmy wiatrowe do 5,9 gigawatów do 2030 roku. W przypadku gazu energia ta stopniowo wypiera węgiel w polskim miksie energetycznym.
Zarówno w sektorze lotniczym, jak i gazowym niemiecka firma inżynieryjna Siemens stara się odgrywać rolę we współpracy z jedną z największych polskich firm energetycznych Bolernjia i dostarczać turbiny gazowe do zasilania projektów w elektrowniach Black i Ripnik.
„W obiekcie jądrowym może dojść do sprzeciwu ze strony niemieckiej Partii Zielonych [party] Po wrześniu [general elections in Germany]Baltic Pipeline Nortstream 2 może przyspieszyć polskie projekty dywersyfikacji gazu – powiedział Tomaszewski.
Inne kluczowe pola
W dziedzinie chemii, obok niezbędnych inwestycji w redukcję emisji, a także w przemyśle farmaceutycznym, usługach biznesowych i informatycznych, które są dopiero piątym największym inwestorem w Niemczech, należy zwrócić uwagę na inne obszary, mówi Vasinsky.
„W polskiej gospodarce rośnie też potencjał współpracy, a zwłaszcza w automatyzacji i cyfryzacji sektora produkcyjnego” – dodał.
Wasinsky uważa, że Niemcy i Polska stają się hubami przemysłowymi w Europie Wschodniej, zdolnymi do rozwijania łańcuchów wartości, które „przynoszą korzyści obu partnerom”.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu