- W dokumencie, do którego dotarła CNBC, Polska i kraje bałtyckie wzywają do nałożenia sankcji również na cywilną działalność w zakresie energii jądrowej.
- Według danych opublikowanych przez Eurostat, w 2021 roku — rok przed inwazją Rosji na Ukrainę — Moskwa była trzecim co do wielkości dostawcą uranu do Unii Europejskiej.
- Zapytany, czy nowy zestaw środków skierowanych przeciwko Rosji obejmowałby energię jądrową, rzecznik Komisji Europejskiej powiedział, że instytucja nie komentuje toczących się poufnych dyskusji.
prezydent Rosji Władimir Putin. Niemcy i inne kraje UE chcą ukarać rosyjską energetykę jądrową.
współpracownik | Wiadomości Getty Images | Getty Images
Niemcy, Polska i kilka krajów UE naciskają na nałożenie sankcji na rosyjską energię jądrową, ponieważ blok szuka nowych sposobów na zaszkodzenie dochodom Kremla w związku z inwazją Moskwy na Ukrainę.
27 krajów europejskich nałożyło sankcje na rosyjską ropę i węgiel przewożony drogą morską oraz radykalnie odcięło zakupy gazu ziemnego z Moskwy w następstwie wojny z Ukrainą. Jednak niektóre kraje uważają, że nadszedł czas, aby zrobić więcej.
„W całej Unii Europejskiej musimy nadal uniezależniać się od Rosji” – powiedział w weekend Robert Habeck, niemiecki minister gospodarki i klimatu.
„Sektor nuklearny jest nadal w toku. Nie jest uzasadnione, aby ten region nadal był traktowany preferencyjnie. Technologia jądrowa jest bardzo delikatną dziedziną, a Rosji nie można już uważać za wiarygodnego partnera w tej dziedzinie” – powiedział.
W dokumencie, do którego dotarła CNBC, Polska i kraje bałtyckie wezwały także do nałożenia sankcji na cywilną działalność w zakresie energetyki jądrowej, a także zakazu importu diamentów z Rosji, świadczenia usług teleinformatycznych dla rosyjskich spółek państwowych oraz importu ropy. na rurociągu Drogba. Kraje te próbują wywrzeć presję na Komisję Europejską – organ wykonawczy UE, który opracowuje propozycje sankcji do zatwierdzenia przez różne rządy UE.
Royal United Services Institute, think tank, powiedział V raport w lutym
Handel ten obejmował eksport do krajów członkowskich NATO i Unii Europejskiej.Od lutego 2022 r. nie tylko wartość rosyjskiego eksportu związanego z energią jądrową spadła, ale z analizowanych przez autora danych wynika, że może się on rozwijać, przy wciąż garstce lojalnych klientów chętny do współpracy z sektorem nuklearnym. Rosyjski”.
Według danych opublikowanych przez Eurostat w 2021 roku – rok przed inwazją Rosji na Ukrainę – Moskwa była trzecim co do wielkości krajem. dostawca uranu do Unii Europejskiej.
Ukraińscy urzędnicy i organizacje ekologiczne już wcześniej krytykowały to, że Unia Europejska nie ograniczyła jeszcze dochodów Kremla z energii jądrowej.
Unia Europejska nałożyła na Rosję 10 pakietów sankcji w ciągu 14 miesięcy od jej inwazji na Ukrainę i przygotowywana jest kolejna runda środków.
Zapytany, czy nowy zestaw środków skierowanych przeciwko Rosji obejmowałby energię jądrową, rzecznik Komisji Europejskiej powiedział, że instytucja nie komentuje toczących się poufnych dyskusji.
„Trwają przygotowania do jedenastego pakietu, aby wszystko zrobić i przygotować się do niego potrzeba czasu” – powiedział rzecznik.
Debata jest zawsze skomplikowana dla bloku UE, ponieważ wszelkie sankcje wobec Rosji wymagają jednomyślnej decyzji. Węgry i Bułgaria potrzebowały więcej czasu i perswazji podczas wcześniejszych rozmów, co zaciemniło cały proces.
Aby jeszcze bardziej podkreślić złożoność sprawy, Węgry ogłosiły w sierpniu, że zbudują dwa nowe reaktory jądrowe wraz z rosyjską państwową firmą Rosatom.
— Sophie Kiderlin z CNBC przyczyniła się do powstania tego raportu.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce