Z najnowszego raportu wynika, że przyczyną epidemii wirusowego zapalenia wątroby typu E w Chinach w 2022 r. była źle ugotowana wątróbka wieprzowa.
W lipcu i sierpniu 2022 r. zgłoszono ognisko wirusowego zapalenia wątroby typu E w domu opieki w Hangzhou w prowincji Zhejiang.
Przeprowadzono badanie kliniczno-kontrolne w celu zidentyfikowania czynników ryzyka wybuchu epidemii. Spośród 722 osób przebywających w domu opieki u 77 zdiagnozowano wirusowe zapalenie wątroby typu E. Grupą najbardziej dotkniętą chorobą byli opiekunowie, następnie osoby objęte opieką i pielęgniarki. Wśród nich 18 osób miało objawy takie jak żółtaczka, gorączka i utrata apetytu.
Z badania opublikowanego w czasopiśmie Journal wynika, że średni wiek osób zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu E (HEV) wynosił około 60 lat, z czego 59 pacjentów stanowiły kobiety, a 18 mężczyźni. International Journal of Food Microbiology.
W dniach od 31 lipca do 10 sierpnia 2022 roku w Domu Pomocy Społecznej zgłoszono trzy przypadki wirusowego zapalenia wątroby typu E, a lokalne centrum kontroli choroby wysłało na miejsce personel w celu sprawdzenia zdarzenia i przeprowadzenia dochodzenia epidemiologicznego.
Pierwszą pacjentką była 59-letnia zamężna kobieta, która pracowała jako opiekunka w domu opieki. Pod koniec lipca 2022 r. wystąpiła u niej objawy, w tym słaby apetyt, nudności, niechęć do tłustych potraw, zmęczenie, zażółcenie moczu i żółtaczka oczu. 31 lipca w szpitalu zdiagnozowano u niej wirusowe zapalenie wątroby typu E. Drugim pacjentem był 59-letni żonaty opiekun, który 31 lipca zgłosił się ze słabym apetytem, żółtym moczem i żółtymi oczami. 2 sierpnia zdiagnozowano u niego wirusowe zapalenie wątroby typu E.
Badanie kliniczno-kontrolne wykazało, że spożycie wątroby wieprzowej oraz spożycie surowych owoców i warzyw dostarczanych w stołówce było czynnikami ryzyka wystąpienia tej epidemii.
Czas gotowania i złe praktyki
Dochodzenie wykazało złe warunki w stołówce domu opieki, a czas gotowania wątroby wieprzowej był zbyt krótki – stwierdzili naukowcy. Z monitoringu wynika, że pracownicy stołówki nie oddzielali żywności surowej od gotowanej, a wątróbki wieprzowe gotowano jedynie przez dwie minuty i 10 sekund. Inne badania wykazały, że czas inaktywacji HEV w wątrobie w temperaturze 71°C (159,8°F) wynosi pięć minut lub więcej.
Warunki sanitarne w stołówce były złe, na miejscu stwierdzono obecność karaluchów. Podział nie był rygorystycznie przestrzegany, nie było też podziału na żywność surową i gotowaną. Chociaż dostępny był garnek parowy do dezynfekcji sztućców, był on rzadko używany.
Naukowcy twierdzą, że ponieważ surowa żywność nie jest odpowiednio oddzielona od gotowanej, owoce i warzywa mogą zostać skażone wirusem HCV przez ręce pracowników stołówek.
W stołówce nie pozostały żadne próbki jedzenia. Od dostawców pobrano próbki świeżej wątroby świńskiej i uzyskały wynik negatywny na obecność wirusa zapalenia wątroby typu C.
Środki nadzoru obejmowały izolację i leczenie pacjentów, dokładne czyszczenie i dezynfekcję, a po wybuchu epidemii zastosowano szczepienie przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu C.
„Personel stołówki powinien zostać poinformowany o znaczeniu odpowiedniego czasu gotowania i temperatury podczas smażenia z mieszaniem, aby zapewnić dezaktywację wysokiego napięcia. Niezbędne są również takie środki, jak wzmocnienie nadzoru nad higieną w przemyśle spożywczym i zalecenie szczepień grupom ryzyka” – dodał. powiedzieli naukowcy.
(Aby zapisać się na bezpłatną subskrypcję Wiadomości o bezpieczeństwie żywności, Kliknij tutaj.)
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków