Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy opracowują eksperymentalną szczepionkę mRNA na ptasią grypę

Naukowcy opracowują eksperymentalną szczepionkę mRNA na ptasią grypę

Ten artykuł został zrecenzowany według Science Proces edycji
I Zasady.
Redaktorzy Przy zapewnieniu wiarygodności treści wyróżniono następujące cechy:

Weryfikacja faktów

Publikacja recenzowana

zaufane źródło

Korekta

Szczepionka Clade 2.3.4.4b H5 HA mRNA-LNP wytwarza silny CD8+ Odpowiedzi komórek T. kredyt: Komunikacja przyrodnicza (2024). doi: 10.1038/s41467-024-48555-z

× Zamknąć

Szczepionka Clade 2.3.4.4b H5 HA mRNA-LNP wytwarza silny CD8+ Odpowiedzi komórek T. kredyt: Komunikacja przyrodnicza (2024). doi: 10.1038/s41467-024-48555-z

Eksperymentalna szczepionka mRNA przeciwko wirusowi ptasiej grypy H5N1 jest wysoce skuteczna w zapobieganiu ciężkim chorobom i śmierci w modelach przedklinicznych. Według badań przeprowadzonych w Perelman School of Medicine na Uniwersytecie Pensylwanii szczepionka może pomóc w opanowaniu epidemii wirusa H5N1 rozprzestrzeniającej się obecnie wśród ptaków i zwierząt gospodarskich w Stanach Zjednoczonych oraz zapobiec zakażeniu ludzi wirusem. opublikowany dziś w Komunikacja przyrodnicza.

„Technologia mRNA pozwala nam być bardziej elastyczni w opracowywaniu szczepionek; możemy rozpocząć tworzenie szczepionki mRNA w ciągu kilku godzin od sekwencjonowania nowego szczepu wirusa o potencjale pandemicznym” – powiedział dr Scott Hensley, profesor mikrobiologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Szkoła Medyczna Perelmana. „Podczas poprzednich pandemii grypy, takich jak pandemia H1N1 w 2009 r., wyprodukowanie szczepionek było trudne i stały się dostępne dopiero po ustąpieniu początkowych fal pandemii”.

Hensley i jego laboratorium współpracowali przy badaniu z laboratorium pioniera szczepionek mRNA i laureatem Nagrody Nobla, doktorem medycyny Drew Weissmanem, profesorem badań nad szczepionkami w rodzinie Robertsów i dyrektorem badań nad szczepionkami na Uniwersytecie Pensylwanii.

„Przed 2020 rokiem eksperci uważali, że wirus grypy stwarza największe ryzyko wywołania pandemii, dlatego mieliśmy ograniczone możliwości stworzenia szczepionki, gdyby tak się stało” – powiedział Weissman. „COVID-19 pokazał nam siłę szczepionek opartych na mRNA jako narzędzia chroniącego ludzi przed szybko pojawiającymi się wirusami, dzięki czemu jesteśmy teraz lepiej przygotowani do reagowania na różne potencjalnie pandemiczne wirusy, w tym grypę”.

Większość szczepionek przeciw grypie opiera się na jajach, a eksperci wstrzykują do zapłodnionych jaj kurzych dominujący szczep wirusa, co według nich będzie replikować, a następnie inaktywować wirusa do wykorzystania w dystrybuowanych na całym świecie szczepionkach przeciw grypie.

Jednak wirusy muszą najpierw przystosować się do replikacji w zapłodnionych jajach, zanim będzie można wyprodukować tradycyjne szczepionki, co może zająć do sześciu miesięcy, co może powodować potencjalne problemy z szybkim wyprodukowaniem szczepionki, gdy jest ona najbardziej potrzebna w ciągu pierwszych kilku miesięcy pandemii. Szczepionki mRNA można łatwo i szybko dostosować do ochrony przed różnymi szczepami wirusów grypy i nie wymagają jaj do ich rozwoju.

Naukowcy z Pensylwanii opracowali szczepionkę mRNA skierowaną przeciwko konkretnemu podtypowi wirusa H5N1, który powszechnie występuje u ptaków i zwierząt gospodarskich. Chociaż rzadko zakaża ludzi, niektórzy obawiają się, że wirus może ewoluować i spowodować pandemię u ludzi. Naukowcy odkryli, że szczepionka wywołała silną odpowiedź przeciwciał i komórek T u myszy i gryzoni. Co więcej, zwierzęta utrzymywały wysoki poziom przeciwciał nawet rok po szczepieniu.

Ponadto naukowcy odkryli, że uodpornione zwierzęta, które następnie zostały zakażone H5N1, szybciej pozbyły się wirusa i wykazywały mniej objawów niż zwierzęta nieszczepione. Naukowcy zauważyli również, że wszystkie zaszczepione zwierzęta przeżyły po zakażeniu wirusem H5N1, natomiast wszystkie niezaszczepione zwierzęta padły.

Na koniec naukowcy porównali reakcję myszy na szczepionkę mRNA z ich reakcją na tradycyjną szczepionkę na bazie jaj i odkryli, że szczepionka mRNA była równie skuteczna; Obie szczepionki wywołały silną reakcję przeciwciał, niezależnie od wcześniejszego narażenia na grypę sezonową.

więcej informacji:
Colin Fourie i wsp., Opracowanie szczepionki mRNA modyfikowanej nukleozydami przeciwko gałęzi H5 2.3.4.4b wysoce zjadliwego wirusa grypy ptaków, Komunikacja przyrodnicza (2024). doi: 10.1038/s41467-024-48555-z

Informacje o magazynie:
Komunikacja przyrodnicza


READ  Naukowcy opracowują ludzkie organelle gruczołów ślinowych do testowania infekcji SARS-CoV-2.