Po odkryciu skamieniałości liczącej 326 milionów lat gigantyczne krocionogi były tak długie jak samochód i ważyły 50 kg w całej północnej Anglii.
Skamielina została znaleziona przez Fluke’a, gdy klif spadł z Howick Beach w Northumberland i został odkryty przez byłego doktoranta.
Eksperci twierdzą, że aby to stworzenie stało się tak duże, musiało znaleźć bogatą w składniki odżywcze dietę roślinną i być może było drapieżnikiem żywiącym się innymi bezkręgowcami lub małymi płazami.
Skamieniałość
Według ekspertów znaleziono tylko część skamieniałości.
Uważają, że okaz jest częścią egzoszkieletu stwora, który rzucił w pobliżu dna rzeki, a następnie zachowanego przez piasek.
„To było całkowicie przypadkowe odkrycie” – powiedział dr Neil Davies z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Cambridge i główny autor artykułu badawczego na temat skamieniałości.
„Sposób, w jaki głaz spadł, otworzył się i pękł i całkowicie odsłonił skamielinę, którą były doktorant właśnie odkrył, przechodząc obok niego”.
Długość znalezionego obiektu wynosi około 75 centymetrów, ale naukowcy uważają, że całe jego ciało może mieć około 2,7 metra długości i ważyć 50 kilogramów.
Skamielina została przewieziona do Cambridge do analizy za zgodą Natural England i właścicieli ziemskich, Howick Estate.
Był tak duży, że do jego przenoszenia potrzebowały czterech osób.
Skamielina składa się z kilku przegubowych części egzoszkieletu i jest bardzo podobna do współczesnej krocionogi.
Tylko dwa inne kratery tego typu zostały odkryte wcześniej, jednak ta skamielina jest jak dotąd największa i najstarsza.
Historia stworzenia sięga okresu karbońskiego, czyli ponad 100 milionów lat przed erą dinozaurów.
W tym czasie można było znaleźć ląd w Wielkiej Brytanii w pobliżu równika, gdzie Arthropleura wędrowałby przez 45 milionów lat, zanim wyginął.
Być może ich wyginięcie jest związane z globalnym ociepleniem lub z rywalizacją o żywność po pojawieniu się gadów.
Gdzie jest teraz skamielina?
Muzeum Sedgwick w Cambridge wyświetla skamieliny w nowym roku.
Zgłoszono wyniki badań W czasopiśmie Towarzystwa Geologicznego.
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków