× Zamknąć
Fotografie przedstawiają (a) otrzymany surowy oliwin, (d) rozpuszczanie oliwinu przy użyciu H2SO4, (b) oddzielanie żelu krzemionkowego od siarczanu magnezu/żelaza przy użyciu IPA, (c) APS i (e) nesquehonit HMC. kredyt: Otwarta nauka Towarzystwa Królewskiego (2024). doi: 10.1098/rsos.231645
Niewielki zespół materiałoznawców i inżynierów ochrony środowiska w Imperial College w Londynie odkrył, że użycie oliwinu w cemencie może prowadzić do powstania betonu o ujemnej emisji dwutlenku węgla. W Zostańopublikowane w czasopiśmie Otwarta nauka Towarzystwa KrólewskiegoGrupa przeprowadziła eksperymenty dotyczące mieszania cementu, w wyniku których opracowano sposób jego produkcji w sposób bardziej odpowiedni dla klimatu.
Poprzednie badania wykazały, że przemysł cementowy w największym stopniu przyczynia się do emisji CO22Dzieje się to na dwa sposoby. Pierwsza ma miejsce wtedy, gdy paliwa kopalne wykorzystywane są do ogrzewania produktów wchodzących w skład mieszaniny (gliny, wody i wapna kalcynowanego) podczas produkcji cementu. Drugi polega na podgrzaniu wapienia w celu wytworzenia klinkieru, który jest spoiwem cementu. W nowym badaniu zespół badawczy znalazł alternatywę dla klinkieru, która nie wytwarza dwutlenku węgla2 emisje.
Naukowcy odkryli, że dodanie do mieszanki cementowej produktów oliwinu zamiast klinkieru pozwoliło uzyskać cement, który był nie tylko bardziej przyjazny dla gleby, ale także mocniejszy i trwalszy. Zwracają uwagę, że oliwin to minerał występujący w dużych ilościach, zawierający krzemionkę i siarczan magnezu, który można ekstrahować i który reaguje również z dwutlenkiem węgla.2co skutkuje karą więzienia.
W swojej pracy zespół badawczy ekstrahował krzemionkę i siarczan magnezu z próbek oliwinu, rozpuszczając je w kwasie siarkowym. Następnie zabulgotowali CO2 Poprzez partię powstałej zawiesiny, co z kolei doprowadziło do powstania minerału zwanego nesquehonitem podczas chłodzenia i doprowadziło do sekwestracji dwutlenku węgla2. Następnie do mieszanki cementowej dodaje się nesquihonit wraz z pewną ilością klinkieru.
Naukowcy zauważają, że w przypadku zwiększenia skali procesu wydziela się dwutlenek węgla2 Gaz wykorzystywany w procesie może być pobierany bezpośrednio z powietrza otaczającego instalację lub poprzez wychwytywanie gazu emitowanego przez paliwa kopalne spalające się podczas podgrzewania mieszanki. Twierdzą, że w zależności od ilości neskohonitu dodanego do mieszanki cementowej proces może być neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla lub ujemny pod względem emisji dwutlenku węgla.
więcej informacji:
Barney Shanks i in., Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla w betonie niskowęglowym przy użyciu produktów na bazie oliwinu, Otwarta nauka Towarzystwa Królewskiego (2024). doi: 10.1098/rsos.231645
Informacje o magazynie:
Otwarta nauka Towarzystwa Królewskiego
© 2024 Web of Science
„Nieuleczalny myśliciel. Miłośnik jedzenia. Subtelnie czarujący badacz alkoholu. Zwolennik popkultury”.
More Stories
Ding! Christopher Ward ogłasza nowe Bel Canto
Najlepszą reklamą podczas wydarzenia Apple Mac była bezpłatna aktualizacja pamięci RAM dla MacBooka Air
Startup zajmujący się obserwacją Ziemi wychodzi z zapomnienia z 12 milionami dolarów