Naukowcy odkryli, że obiekt znaleziony na powierzchni księżyca, który nazwali „tajemniczą chatą”, jest w rzeczywistości skałą w kształcie królika.
Chiński łazik Yutu 2 zauważył obiekt po drugiej stronie księżyca w grudniu dzięki kamerom panoramicznym i na podczerwień, a Podejdź do niego w celu dalszej inspekcji.
Teraz zespół Yutu 2 potwierdził, że jest to dziwnie ukształtowana skała, która, jak twierdzą, wygląda jak mały, ale „realistyczny” królik przykucnięty jak posąg wyrzeźbiony w kamieniu, otoczony własną „śmiecią” skalną i kęsami jedzenia.
To odkrycie jest przypadkowe, ponieważ nazwa łazika, Yutu, jest po chińsku „Nefrytowym Królikiem”.
Skała w kształcie królika? Albo skała bez właściwości? Najnowsze zdjęcie z Yutu 2 przedstawia zbliżenie obiektu po drugiej stronie księżyca
Chiński zespół Yutu 2 twierdzi, że głaz o dziwnym kształcie wygląda jak mały, ale „realistyczny” królik przykucnięty jak posąg wyrzeźbiony w kamieniu, otoczony skalnymi „odchodami” i okruchami jedzenia
Z daleka obiekt na księżycu wygląda jak chata lub dom, jak pokazuje to grudniowe zdjęcie
Łazik Yutu 2 wykonał pierwsze na świecie miękkie lądowanie po drugiej stronie Księżyca ponad trzy lata temu – 3 stycznia 2019 r.
Robił zdjęcia obiektu na horyzoncie, gdy przedzierał się przez krater Von Karmanna na powierzchni księżyca.
Team Yutu 2 – część Chińskiej Narodowej Administracji Kosmicznej (CNSA) – Opublikuj ich aktualizację Piątek w chińskiej sieci społecznościowej WeChat.
W aktualizacji powiedzieli, że „tajemnicza chata” wzdłuż Łuku Triumfalnego była bardzo mała, gdy się do niej zbliżali.
Kierowcy byli trochę rozczarowani. Gdy wszyscy się zgubili, kierowca wpatrywał się w powiększony obraz, zakrył usta i krzyknął: „O mój Boże! To… Yuto!”
Zespół twierdzi, że kamienie porozrzucane przed „Nefrytowym Królikiem” wyglądały jak kawałki marchewki, a okrągłe kamienne paciorki za nimi wyglądały „jak produkt Nefrytowego Królika po posiłku” — innymi słowy, ich skalne odchody.
Yutu-2 posiada zestaw instrumentów i będzie zasilany przez panele słoneczne. W przeciwieństwie do podobnej sondy na pokładzie misji Chang’e-3, ten łazik nie ma ramienia robota
Łazik Yutu 2 (na zdjęciu) stał się pierwszym statkiem kosmicznym, który wylądował po ciemnej stronie Księżyca w styczniu 2019 r.
Ponieważ Yutu-2 jest zasilany energią słoneczną, musi stale „spać”, gdy nie ma światła słonecznego, podczas 14-dniowej księżycowej nocy.
Noc księżycowa jest tak zimna, że łazik zamarznie i zniszczy, jeśli się nie wyłączy i nie zabezpieczy.
„Następnym razem, gdy się obudzi, Yutu 2 wykryje również „Nefrytowego Królika” z bliskiej odległości i odnotuje wpływ dużego krateru za nim” – dodał zespół.
„Nie możemy się doczekać dialogu między Yutu 2 i „Yutu” i wykorzystania ich tajnych słów, aby odkryć więcej niewiadomych”.
To nie pierwszy raz, kiedy sonda napotkała dziwne cechy Księżyca – w lutym zeszłego roku wykonała zdjęcia wysokiej „wystającej” skały na powierzchni Księżyca.
Moduł księżycowy zauważył ostrą strukturę wystającą z Ziemi po przebudzeniu z 14-dniowej hibernacji podczas niebezpiecznie zimnej księżycowej nocy.
W 2019 roku, kilka miesięcy po wylądowaniu, Yutu 2 znalazł tajemniczą ciemnozieloną substancję podobną do galaretki.
Chińscy naukowcy zbadali skład tajemniczej galaretowatej substancji znalezionej na Księżycu w 2019 roku i odkryli, że w rzeczywistości była to mieszanina minerałów, które stopiły się i przekształciły w wyniku uderzenia starożytnej asteroidy. Próbki gleby (na zdjęciu) wyróżniają się błyszczącym połyskiem
W następnym roku okazało się, że substancja nie była wcale żelem, ale twardym, szklistym związkiem metalicznym, który został stopiony i przekształcony w wysokiej temperaturze w wyniku uderzenia starożytnej asteroidy.
Yutu 2 przemierza krater Von Kármán o szerokości 115 mil (186 km) od czasu lądowania na księżycu połączonym ze statkiem kosmicznym Chang’e-4 3 stycznia 2019 r.
Chang’e 4 była czwartą misją Chin na Księżyc i drugą, w której wysłał łazik.
Misje Chang’e 1 i 2 znajdowały się na orbicie, podczas gdy Chang’e 3 wylądował po bliższej stronie księżyca z pierwszym łazikiem Yutu.
Pekin wystrzelił również Chang’e-5 w listopadzie 2020 r. w celu zwrócenia na Ziemię pierwszych od ponad 40 lat próbek księżycowych.
Chiny zatwierdziły również trzy kolejne misje na Księżyc – Chang’e 6, 7 i 8 – począwszy od 2024 roku.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Bardziej ekologiczne wybory, bystrzejsze umysły: badania łączą zrównoważony rozwój i zdrowie mózgu
Coraz częstsza liczba chorób przenoszonych przez komary w Europie – jak bardzo martwią się naukowcy? | Transmisja
Badanie asocjacji całego genomu pozwala zidentyfikować genetyczne czynniki ryzyka demencji