Naukowcy znaleźli dowody na istnienie pary wodnej w atmosferze Ganimedesa, księżyca Jowisza – po raz pierwszy dokonano takiego odkrycia.
Korzystając z dwóch dekad danych z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a NASA, Agencja kosmiczna niedawno z powodzeniem ponownie połączyła się z Internetem po awarii komputeraastronomowie zauważyli dziwne zjawisko na wykonanych w ultrafiolecie zdjęciach księżyca Jowisza.
Pierwsze zdjęcia, wykonane od 1998 roku, uchwyciły jaskrawo zabarwione pasma naelektryzowanego gazu znane jako pasma zorzy z Ganimedesa. Astronomowie w tamtym czasie wierzyli, że było to spowodowane obecnością tlenu, ale zebrane dane nie odpowiadały oczekiwanym emisjom obiektu, który miał atmosferę złożoną z czystego tlenu.
Uważa się, że ta dziwna informacja jest spowodowana wysokim stężeniem tlenu atomowego (tlen mający tylko jedną cząsteczkę), ale nie może to być dalsze od prawdy – w rzeczywistości w atmosferze Ganimedesa prawie nie ma tlenu atomowego.
Lorenz Roth z Królewskiego Instytutu Technologicznego KTH w Szwecji i jego zespół dokonali odkrycia, korzystając z danych ze spektrografu kosmicznego pochodzenia Hubble’a z 2018 r. oraz archiwalnych zdjęć ze spektrografu obrazowania kosmicznego (STIS) z lat 1998-2010.
Bliższe badanie rozmieszczenia zorzy polarnej na zdjęciach w ultrafiolecie sugeruje, że lodowa powierzchnia księżyca zamienia się w parę, nie stając się najpierw cieczą (proces znany jako sublimacja), aby wytworzyć w atmosferze niewielkie ilości cząsteczek wody.
„Do tej pory zaobserwowano tylko tlen cząsteczkowy” – powiedział Roth. „Dzieje się tak, gdy naładowane cząstki erodują powierzchnię lodu. Para wodna, którą teraz zmierzyliśmy, pochodzi z sublimacji lodowcowej spowodowanej ucieczką termiczną pary wodnej z ciepłych, lodowych regionów”.
Wraz z misją Europejskiej Agencji Kosmicznej Juice (JUpiter ICy) zaplanowaną na 2022 r. i dotarciem do Jowisza w 2029 r., te nowe informacje pozwolą ESA ulepszyć swoje plany obserwacyjne.
Misja Juice spędzi trzy lata obserwowanie Jowisza i jego trzech największych księżyców: Ganimedesa, Europy i Kallisto.
Ganimedes ma również potencjał, aby w przyszłości stać się domem dla ludzkich eksploracji, i pomimo ekspozycji na siedemset razy więcej naturalnego promieniowania niż Ziemi i sto razy więcej promieniowania z Marsa – niż ludzie żyją na Księżycu – możliwe jest, że astronauci będą w stanie badać powierzchnię przez krótki czas, jeśli mają odpowiednią ochronę.
Dzięki lepszemu zrozumieniu Jowisza i jego historii astronomowie będą mogli lepiej zrozumieć, w jaki sposób powstały i ewoluowały gazowe olbrzymy – rzucając więcej światła na tajemnice naszego miejsca we wszechświecie.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków