Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy obawiają się, że wraz ze zmianą klimatu Ziemia mogła przekroczyć punkt, z którego nie ma już powrotu

Naukowcy obawiają się, że wraz ze zmianą klimatu Ziemia mogła przekroczyć punkt, z którego nie ma już powrotu

Naukowcy twierdzą, że „znaki życiowe” Ziemi uległy pogorszeniu, ponieważ zmiany klimatyczne popchnęły zdrowie planety poza nieodwracalne „punkty krytyczne”.

Naukowcy opublikowali nowe badanie — samo w sobie aktualizację ustaleń opublikowane po raz pierwszy W 2019 r. – pokazuje, że 16 z 31 biomarkerów planety widzianych przez naukowców, w tym stężenie gazów cieplarnianych, zakwaszenie oceanów i zwierzęta przeżuwacze, ustanowiło ostatnio nowe rekordy.

Dzieje się tak pomimo spowolnienia, które nastąpiło w 2020 r. w wyniku pandemii.

„Istnieje coraz więcej dowodów na to, że zbliżamy się lub już mijamy punkty krytyczne związane z ważnymi częściami systemu Ziemi, w tym rafami koralowymi z ciepłą wodą, amazońskim lasem deszczowym i pokrywami lodowymi na Antarktydzie Zachodniej i Grenlandii” – powiedział prezenter badania. Autor, badacz z University of Oregon, William Ripple w A oświadczenie.

Nowe badanie sugeruje, że „znaki życiowe” Ziemi ulegają pogorszeniu i istnieją dowody, że wiele z nich znajduje się w pobliżu lub przeszłych „punktów krytycznych”.

16 z 31 biomarkerów planety, którym przyglądają się naukowcy, w tym stężenie gazów cieplarnianych, zakwaszenie oceanów i przeżuwacze, ustanowiło ostatnio nowe rekordy.

16 z 31 biomarkerów planety, którym przyglądają się naukowcy, w tym stężenie gazów cieplarnianych, zakwaszenie oceanów i przeżuwacze, ustanowiło ostatnio nowe rekordy.

Niektóre z jasnych punktów to ciągłe malejące dotacje do paliw kopalnych i rekordowo wysoka sprzedaż intuicyjnych aktywów paliw kopalnych

Niektóre z jasnych punktów to ciągłe malejące dotacje do paliw kopalnych i rekordowo wysoka sprzedaż intuicyjnych aktywów paliw kopalnych

Ciągły spadek indeksów „w dużej mierze odzwierciedla konsekwencje nieustannego prowadzenia działalności, jak zwykle”, mówi Ripple i współautor Christopher Wolf, powołując się na nagły wzrost liczby katastrof związanych z klimatem od 2019 r., w tym powodzi, fal upałów i „nienaturalnych burz”. i pożary.

Dokument z 2019 r. został podpisany przez 14 000 naukowców ze 158 krajów, w porównaniu z 11 000 i 153 krajami, kiedy został opublikowany po raz pierwszy.

W zeszłym miesiącu NASA podała, że ​​globalne wskaźniki zanieczyszczenia powietrza spadły o 15 procent z powodu globalnych blokad COVID-19, ponieważ konsumenci zmniejszają swój ślad węglowy, a ludzie na całym świecie zmniejszają zużycie paliw kopalnych.

Mówiąc bardziej szczegółowo, większość stanów USA obniżyła emisje o 25%, a niektóre miasta azjatyckie obniżyły emisje o połowę.

Pomimo spadku w tym okresie, w 2020 roku pojawiają się niepokojące sygnały.

W styczniu eksperci ze Światowej Organizacji Meteorologicznej powiedzieli, że rok 2020 był jednym z trzech najcieplejszych lat w historii, z globalnymi temperaturami o 2,3 stopnia Fahrenheita powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.

Wszystkie pięć najgorętszych lat miało miejsce od 2015 roku.

W połączeniu ze wspomnianym wyżej wzrostem liczby klęsk żywiołowych, ciągły wzrost poziomu dwutlenku węgla, metanu i podtlenku azotu, z których wszystkie ustanowiły rekordy zarówno w 2020, jak i 2021 roku, staje się sytuacją z beczką prochu, która wymaga natychmiastowej uwagi.

„Priorytety muszą przesunąć się w kierunku natychmiastowej i drastycznej redukcji gazów cieplarnianych, zwłaszcza metanu” – powiedział Wolf.

„Musimy również przestać traktować kryzys klimatyczny jako samodzielny problem – globalne ocieplenie nie jest jedynym objawem obciążonego systemu Ziemi” – powiedział Ripple. Polityki mające na celu walkę z kryzysem klimatycznym lub jakimkolwiek innym objawem muszą odnosić się do jego pierwotnej przyczyny: nadmiernej eksploatacji planety przez człowieka.

W oświadczeniu zauważono, że w kwietniu 2021 r. stężenie dwutlenku węgla osiągnęło poziom 416 części na milion, najwyższy w historii.

Inne wyniki badań obejmują obecnie ponad 4 miliardy przeżuwaczy, których masa jest większa niż wszystkich ludzi i dzikich zwierząt na naszej planecie.

Emisje metanu pochodzące od zwierząt gospodarskich są głównym źródłem gazów cieplarnianych, chociaż naukowcy śledzą emisje od zwierząt gospodarskich, aby uzyskać wersje o niższych emisjach.

Naukowcy odkryli również, że utrata lasów w brazylijskiej Amazonii osiągnęła najwyższy poziom od 12 lat w 2020 r., z utratą 1,11 miliona hektarów wylesionych, a zakwaszenie oceanów zbliża się do najwyższego poziomu w historii, zagrażając rafom koralowym.

READ  CDC zaleca podróżnym narażonym na komplikacje związane z Covid, aby unikali rejsów

Jednymi z jasnych punktów są utrzymujące się malejące dotacje do paliw kopalnych i rekordowo wysoka likwidacja intuicyjnych aktywów paliw kopalnych.

Naukowcy twierdzą, że działania na rzecz klimatu podejmowane przez rządy na całym świecie powinny koncentrować się na „sprawiedliwości społecznej”, zmniejszaniu nierówności, finansowaniu łagodzenia zmiany klimatu i dodawaniu edukacji klimatycznej do programów szkolnych.

„Cena emisji dwutlenku węgla powinna być powiązana z sprawiedliwym funduszem społecznym na finansowanie polityki łagodzenia i adaptacji do zmian klimatu w krajach rozwijających się” – powiedział Ripple.

Musimy szybko zmienić sposób, w jaki działamy, a nowa polityka klimatyczna powinna być częścią planów naprawy COVID-19 tam, gdzie to możliwe. Nadszedł czas, abyśmy zjednoczyli się jako globalna społeczność o wspólnym poczuciu współpracy, pilności i sprawiedliwości.

Zaktualizowane badanie zostało opublikowane w środę w czasopiśmie naukowym biologia.

Porozumienie paryskie: globalne porozumienie w sprawie ograniczenia globalnego ocieplenia poprzez cele redukcji emisji dwutlenku węgla

Porozumienie paryskie, podpisane po raz pierwszy w 2015 r., jest międzynarodowym porozumieniem mającym na celu kontrolę i ograniczenie zmian klimatycznych.

Ma nadzieję utrzymać wzrost średniej globalnej temperatury poniżej 2°C (3,6°F) i „kontynuować wysiłki w celu ograniczenia wzrostu temperatury do 1,5°C (2,7°F)”.

Wydaje się, że ambitniejszy cel ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C (2,7°F) może być ważniejszy niż kiedykolwiek, zgodnie z wcześniejszymi badaniami, według których 25 procent świata może odnotować znaczny wzrost suchszych warunków.

W czerwcu 2017 roku prezydent Trump ogłosił zamiar wycofania z umowy Stanów Zjednoczonych, drugiego co do wielkości na świecie producenta gazów cieplarnianych.

Porozumienie paryskie w sprawie zmian klimatu ma cztery główne cele w zakresie redukcji emisji:

1) Długoterminowy cel polegający na utrzymaniu wzrostu średniej temperatury na świecie znacznie poniżej 2°C powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej

2) W celu ograniczenia wzrostu do 1,5°C, ponieważ znacznie zmniejszyłoby to ryzyko i skutki zmian klimatu

READ  Osoby z wyższą płynną inteligencją wydają się być bardziej narażone na brak snu

3) Rządy zgodziły się, że globalne emisje osiągną szczyt tak szybko, jak to możliwe, uznając, że zajmie to więcej czasu w krajach rozwijających się

4) Następnie wykonaj szybkie cięcia zgodnie z najlepszą dostępną nauką

Źródło: Komisja Europejska