Zespół naukowców pracujących na Humboldt-Universität w Berlinie zmierzył kilka aspektów reakcji człowieka na łaskotanie i opracował teorię wyjaśniającą, dlaczego ludzie nie są w stanie sami łaskoczeć. W swoim artykule opublikowanym w czasopiśmie Transakcje filozoficzne Towarzystwa Królewskiego B: Nauki biologiczneopisuje fizyczne reakcje grupy badanej na łaskotanie kilku ochotników.
Łaskotanie lub pieszczoty zajmują szczególne miejsce w reakcji ssaków — nie wydaje się, by służyło żadnemu celowi. Okazało się również, że jest sprzeczny z interpretacją. Ludzie nie są jedynymi stworzeniami, które doświadczają łaskotania – delfiny, szympansy, psy i myszy reagują na łaskotanie. We wszystkich grupach reakcja jest z grubsza taka sama – następuje moment realizacji, po którym następuje uśmiech, a potem śmiech. W ramach tego nowego wysiłku naukowcy postanowili dowiedzieć się więcej na temat łaskotania. W tym celu zrekrutowali 12 ochotników.
Obaj ochotnicy siedzieli na krześle z odsłoniętymi pachami i stopami, gotowymi do łatwego dostępu przez łaskoczonego partnera. Przed łaskotaniem wolontariusze mieli czas, aby się trochę poznać. Naukowcy sfilmowali również wydarzenie kamerami GoPro – jedną wycelowaną w twarz, a drugą w tę część ciała, która ma być łaskotana.
Badając filmy, naukowcy odkryli, że zgodnie z oczekiwaniami pierwszą reakcją na łaskotanie była zmiana wyrazu twarzy. a uśmiech Zaczęło się formować około 300 milisekundy, po której następuje zmiana oddechu. Potem, po 200 milisekundach, zacząłem wokalizować, zazwyczaj w formie śmiechu. Gdy nastąpiło łaskotanie, naukowcy poprosili osobę, której łaskoczono, o ocenę wrażliwości odczuć. Naukowcy odkryli, zgodnie z oczekiwaniami, że ochotnicy stwierdzili, że stopy są najbardziej wrażliwe. Odkryli również, że wraz ze wzrostem wskaźnika łaskotania wzrosła również objętość śmiechu.
Naukowcy przeprowadzili ten sam eksperyment po raz drugi, ale za drugim razem zapytali Wolontariusze Łaskotać się będąc głaskanym przez partnera. Naukowcy odkryli, że to znacznie zmniejszyło liczbę kleszczy, które podawał ich partner.
Naukowcy przyznają, że nadal nie mają pojęcia, o co chodzi System nerwowy Kiedy zdarza się łaskotanie, ale załóżmy, że powodem, dla którego ludzie nie mogą się łaskotać, jest to, że mózg wysyła sygnały, które uniemożliwiają łaskotanie, gdy się dotykamy – w przeciwnym razie ludzie śmialiby się, nosząc skarpetki lub drapiąc się pod pachami.
Sandra Proelss i in., Ludzka reakcja na łaskotanie i mechanizmy samohamowania łaskotania, Transakcje filozoficzne Towarzystwa Królewskiego B: Nauki biologiczne (2022). DOI: 10.1098/rstb.2021.0185
© 2022 Nauka X Sieć
cytat: Naukowcy mierzą reakcję łaskotania u ludzi i oferują teorię, dlaczego ludzie nie są w stanie się łaskotać (2022, 10 października) Pobrano 10 października 2022 z https://medicalxpress.com/news/2022-10-response- ludzie-teoria- ludzie .język programowania
Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Bez względu na jakiekolwiek uczciwe postępowanie w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść udostępniana jest wyłącznie w celach informacyjnych.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków