Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

NASA wykrywa niezwykłe zjawiska pogodowe na Marsie na zdjęciach z chmur suchego lodu nad czerwoną planetą – RT World News

NASA wykrywa niezwykłe zjawiska pogodowe na Marsie na zdjęciach z chmur suchego lodu nad czerwoną planetą – RT World News

Łazik Curiosity uchwycił bardzo niezwykłe zjawiska atmosferyczne na Marsie, niepodobne do niczego na Ziemi – chmury, które tworzą się tak wysoko, że są w większości dwutlenkiem węgla, a nie wodą.

Nasza sąsiednia planeta jest suchą, lodowatą pustynią, ale w jej cienkiej atmosferze wciąż są chmury i tworzą się one na tyle często, że wpływają na klimat. Chmury marsjańskie różnią się od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni na Ziemi, ponieważ zwykłe chmury deszczowe składają się głównie z zawieszonych kropelek wody. Chmury na Marsie składają się z małych kawałków lodu krystalizujących się wokół cząstek pyłu mineralnego, podobnie jak tak zwane jasne nocne chmury na Ziemi.

Dwa lata temu na Ziemi sonda Curiosity NASA wykryła chmury ze swojej pozycji wcześniej, niż oczekiwano. W marcu, kiedy czerwona planeta przelatywała w tym samym czasie w marsjańskim roku, weteran-robot-odkrywca przygotował swoje aparaty do intensywnego fotografowania nieba. Obserwacje zespołu doprowadziły do ​​niezwykłych wniosków dotyczących natury zjawisk atmosferycznych wzmiankowany w piątek.

Chmury wydawały się być świeżo uformowane i przemieszczały się powyżej zwykłej granicy około 60 km. Temperatura w tym obszarze atmosfery jest na tyle niska, że ​​dwutlenek węgla może krystalizować. Więc te chmury były bardziej prawdopodobne, że były suchym lodem niż ich normalny wodny odpowiednik.

Stały dwutlenek węgla nie jest niczym niezwykłym na Marsie. W rzeczywistości jej polarne czapy, które składają się z lodu wodnego, są pokryte stosunkowo cienkimi warstwami lodu z dwutlenku węgla. Pokrywa arktyczna wyparowuje latem, podczas gdy pokrywa Antarktydy pozostaje trwała, chociaż jej grubość zmienia się w zależności od pory roku.

Chmury sfotografowane przez Curiosity były również zauważalne ze względu na ich uderzające opalizujące kolory, coś, czego nie można często spotkać na Marsie. Kryształki lodu odbijają światło słoneczne zachodzącego słońca i tworzą piękny spektakl.

READ  Jak naładować energię po pracy w ciemne i ponure wieczory

„Zawsze zachwycam się pojawiającymi się kolorami: czerwonym, zielonym, niebieskim i fioletowym” Powiedział Mark Lemon, naukowiec zajmujący się atmosferą w Space Science Institute w Boulder w Kolorado. „To naprawdę fajne widzieć na Marsie coś jasnego o tak wielu kolorach”.

Podoba Ci się ta historia? Podziel się tym z przyjacielem!