Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Największa kometa, jaką kiedykolwiek widziano, zmierza w kierunku Słońca – ale naukowcy twierdzą, że nie musisz się martwić

Potężna asteroida z obrzeży Układu Słonecznego zmierza w kierunku Słońca.

Kometa Bernardinelli-Bernstein jest 1000 razy większa niż przeciętna kometa i została po raz pierwszy zaobserwowana 4 miliardy kilometrów od naszego Układu Słonecznego w 2014 roku, mniej więcej w tej samej odległości co Neptun; Pomiędzy pierwszym pojawieniem się a tym miesiącem przebył blisko nas kolejny miliard kilometrów.

Orbita komety jest prostopadła do płaszczyzny Układu Słonecznego i osiągnie swój najbliższy punkt względem Słońca (tzw. peryhelium) w 2031 r. – ale pomimo jej rozmiarów i bliskości naszej najbliższej gwiazdy, astronomowie amatorzy będą mogli jedynie oglądać to za pomocą dużego teleskopu, nawet w najjaśniejszym.

„Mamy zaszczyt odkryć być może największą kometę, jaką kiedykolwiek widzieliśmy – lub przynajmniej największą ze wszystkich dobrze zbadanych komet – która została odkryta wystarczająco wcześnie, aby ludzie mogli obserwować, jak ewoluuje, gdy komety zbliżają się i ocieplają” z Pensylwanii. Gary Bernstein, który założył i uruchomił kometę. „Układ słoneczny nie był odwiedzany od ponad 3 milionów lat”.

(Ankieta Ciemnej Energii / DOE / FNAL / DECa)

Kometa powstała w Obłoku Oorta, zespole lodowych mniejszych planet – ciał kosmicznych składających się z ogromnych ilości pyłu. Chociaż ta chmura jest tylko teoretyczna przy naszym obecnym zrozumieniu nauki, uważa się, że otacza Słońce w odległości od 0,03 do 3,2 lat świetlnych od niego, ponieważ została rozrzucona w najdalsze zakątki Układu Słonecznego przez ruch Jowisza, Saturna i Uran. i Neptuna miliardy lat temu.

Uważa się, że kometa Bernardinelli-Bernstein jest największym członkiem obłoku Oorta, jaki kiedykolwiek odkryto, i jest pierwszą odkrytą do tej pory kometą na zbliżającej się trajektorii.

Astronomowie sądzą, że w Obłoku Oorta, daleko od Plutona i Pasa Kuipera, może kryć się więcej nieodkrytych komet tej wielkości.

„Jest to bardzo potrzebne miejsce na nieznanym zestawie dużych obiektów w Obłoku Oorta i jego związku z wczesną migracją lodowych/gazowych gigantów wkrótce po utworzeniu Układu Słonecznego” – powiedział NOIRLab (National Research Laboratory of Optical and Astronomia w podczerwieni) astronom Todd Lauer.

Chris Davis, dyrektor National Science Foundation Program w NOIRLab, dodał: „Znalezienie masywnych obiektów, takich jak kometa Bernardinelli-Bernstein, ma kluczowe znaczenie dla naszego zrozumienia wczesnej historii naszego Układu Słonecznego”.