Ziemia marsjańska była zbyt sypka, aby jakikolwiek statek kosmiczny NASA mógł go podnieść, a opóźnienia w zakładaniu skafandra kosmicznego oznaczają, że cel programu Artemis NASA, jakim jest dotarcie do Księżyca do 2024 roku, nie jest wykonalny i że japońsko-europejski statek kosmiczny BepiColombo przelatuje nad Wenus podczas robienia zdjęć wspaniałe widoki. Oto niektóre z najważniejszych artykułów w tym tygodniu ze strony Space.com.
Łazik NASA podjął pierwszą próbę pobrania próbki marsjańskiego brudu 6 sierpnia. Jednak zespół zajmujący się wytrwałością stwierdził, że probówki z próbkami były już puste rano po manewrze pobierania. Zespół doszedł do wniosku, że ten konkretny skrawek Marsa zawierał brud, który był zbyt sproszkowany, aby można go było skutecznie zebrać.
Pełna historia: NASA stwierdza, że uporczywa sonda marsjańska nie powiodła się pierwsza próba pobrania próbki z powodu „unikalnych” sypkich skał
Zobacz też: Mars Helikopter NASA dostrzega swojego wędrującego przyjaciela z góry w epickiej scenie (wideo)
Opóźnienie w skafandrze oznacza, że lądowanie na Księżycu w 2024 roku nie wchodzi w grę.
Kristen Davis, inżynier skafandrów kosmicznych w Johnson Space Center NASA, nosi naziemny model nowego modułu mobilności pojazdu ekspedycyjnego NASA, który można zobaczyć podczas pokazu skafandra we wtorek, 15 października 2019 r. w siedzibie NASA w Waszyngtonie. (Źródło zdjęcia: NASA/Joel Kowsky)
Według nowego raportu Biura Generalnego Inspektora NASA (OIG), lądowanie na Księżycu w 2024 roku nie jest możliwe. Inspektor generalny NASA dokonał przeglądu skafandrów nowej generacji agencji kosmicznej do noszenia w programie Artemis i stwierdził, że NASA stanęła przed poważnymi wyzwaniami w przygotowaniu skafandrów do lotu do listopada 2024 r. Raport został opublikowany we wtorek (10 sierpnia).
Pełna historia: Generalny inspektor NASA doszedł do wniosku, że lądowanie amerykańskich astronautów na Księżycu „nie jest możliwe” do 2024 roku z powodu opóźnionych skafandrów kosmicznych.
Naukowcy określili niewielkie szanse, że asteroida Bennu zderzy się z Ziemią w 2300 roku.
Zdjęcie asteroidy Bennu wykonane przez misję OSIRIS-REx. (Źródło zdjęcia: NASA/Goddard/University of Arizona)
Naukowcy odkryli, że prawdopodobieństwo zderzenia się blisko Ziemi asteroidy Bennu z naszą planetą w roku 2300 jest mniejsze niż wcześniej sądzono. NASA wysłała sondę OSIRIS-REx do Bennu, gdzie spędziła ponad dwa lata na orbitowaniu i pobieraniu próbek skał. Obserwacje pozwoliły naukowcom dopracować swoje wcześniejsze przewidywania, ale nie martw się: ryzyko uderzenia było już bardzo małe, nawet przed aktualizacją.
Pełna historia: Naukowcy określili szanse na zderzenie asteroidy Bennu z Ziemią do 2300 za pomocą sondy NASA
Nie ma nowej daty premiery Starlinera, dziewięć z 13 zaworów zostało naprawionych.
Rakieta United Launch Alliance Atlas V ze statkiem kosmicznym CST-100 Starliner Boeinga na pokładzie jest widziana, gdy wraca do pionowego obiektu integracji z wyrzutni w Space Launch Complex 41, aby uniknąć złej pogody, piątek, 30 lipca 2021 r. na przylądku Canaveral Space Force Station na Florydzie. (Źródło zdjęcia: NASA/Joel Kowsky)
Sonda Boeinga Starliner nie była w stanie udać się w tym miesiącu na Międzynarodową Stację Kosmiczną z powodu problemów z zaworami. Według oświadczenia firmy opublikowanego w czwartek (12 sierpnia), zespoły Boeinga naprawiły dziewięć z 13 problematycznych zaworów. Zawory należały do układu napędowego statku kosmicznego i nie zostały otwarte zgodnie z przeznaczeniem. Obecnie Starliner nie ma nowej daty startu swojej misji Orbital Flight Test 2 (OFT-2).
Pełna historia: Zablokowane zawory w Starliner Boeinga powodują wstrzymanie ważnego lotu testowego do stacji kosmicznej
SS Ellison Onizuka przybywa na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Statek towarowy Northrop Grumman Cygnus NG-16 SS Ellison Onizuka zostaje przechwycony przez ramię robota, gdy 12 sierpnia 2021 r. dociera do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, aby dostarczyć najcięższy do tej pory ładunek NASA. (Źródło zdjęcia: NASA TV)
Sonda Cygnus NG-16, zwana również SS Ellison Onizuka, przybyła w tym tygodniu na Międzynarodową Stację Kosmiczną z największym ładunkiem w historii NASA. Statek dostawczy przybył na stację kosmiczną w czwartek (12 sierpnia) podczas lotu nad Oceanem Atlantyckim w pobliżu Portugalii. Został uruchomiony dwa dni temu (10 sierpnia), aby dostarczyć ponad 8200 funtów. (3.720 kg) prowiantu. Ten Łabędź nosi imię pierwszego astronauty z Azji, Ellisona Onizuki, który zginął tragicznie w katastrofie Challengera w 1986 roku.
Pełna historia: Statek towarowy Cygnus dociera do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z największymi w historii odległościami NASA
BepiColombo w tym tygodniu zawisło nad Wenus.
Europejska/japońska sonda BepiColombo wykonała selfie z Wenus podczas bliskiego przelotu planety w sierpniu 2021 roku. (Źródło zdjęcia: ESA)
Sonda BepiColombo należąca do Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) uchwyciła oszałamiające widoki Wenus, która minęła we wtorek (10 sierpnia) w drodze na Merkurego. Zespół BepiColombo stworzył nowe wideo, które ukazało się w czwartek (13 sierpnia), łącząc 89 zdjęć wykonanych przez sondę podczas jej wizyty na Wenutii. To już drugi lot BepiColombo z Wenus.
Pełna historia: Zobacz powiększenie sondy BepiColombo przez Wenus w drodze na Merkurego w tym nowym filmie
Pożary lasów biją rekordy, a satelity obserwują.
Satelity obserwacyjne Ziemi amerykańskiego operatora Maxar Technologies uchwyciły szczegółowe obrazy niszczycielskich pożarów, które pustoszą północną Kalifornię. Zdjęcia zrobione w niedzielę 8 sierpnia pokazują obszary dotknięte pożarami buszu Dixie, drugim najbardziej niszczycielskim pożarem w historii Kalifornii. To zdjęcie w podczerwieni pokazuje obszar wokół Jeziora Illuminator, który został trafiony niszczycielskim Pożarem Dixie. (Źródło zdjęcia: Maxar Technologies)
Pożary w 2021 r. pobiły rekordy, a satelity śledzą ich rozprzestrzenianie się. Satelity z europejskiej konstelacji Kopernika i amerykańskiej firmy Maxar Technologies zajmującej się obserwacją Ziemi monitorują pożary, dzięki czemu naukowcy mogą gromadzić dane o ich lokalizacji i emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Nowe rekordy są alarmujące: Dixie Fire w północnej Kalifornii jest obecnie największym w historii stanu, a pożary na całej planecie pobiły już roczne rekordy emisji gazów cieplarnianych związanych z pożarami.
Pełna historia: Niszczycielskie pożary w 2021 r. biją rekordy, a satelity śledzą wszystko
SpaceX może wystrzelić kanadyjskiego satelitę, który emituje reklamy z kosmosu.
Rakieta SpaceX Falcon 9 niosąca satelitę GPS III SV04 US Space Force stoi nad Space Launch Complex 40 na Cape Canaveral Air Force Station na Florydzie w październiku 2020 roku. (Źródło zdjęcia: SpaceX)
SpaceX planuje wystrzelić w kosmos satelitę kanadyjskiego startupu Geometric Energy Corp. Według Business Insider, Cubesat to satelita do emisji reklam, który ostatecznie zaakceptuje płatności za pośrednictwem kryptowaluty Dogecoin. Misja została publicznie ujawniona w maju, ale reklamowa część roli satelity nie. SpaceX planuje wystrzelić satelitę na początku 2022 roku.
Pełna historia: SpaceX Elona Muska może wystrzelić małego kanadyjskiego satelitę transmitującego na żywo reklamy z kosmosu: raport
Indyjska rakieta i satelity zostały utracone podczas nieudanego startu.
Indyjska rakieta GLSV niosąca satelitę obserwacyjnego Ziemi EOS-O3 Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych unosi się z drugiej wyrzutni Centrum Kosmicznego Satish Dhawan na wyspie Sriharikota w Indiach 12 sierpnia 2021 r. Nie udało jej się osiągnąć orbity. (Źródło zdjęcia: ISRO)
Satelita obserwacyjny Ziemi w Indiach Kosmicznej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO) został utracony, gdy wystrzelona w czwartek (12 sierpnia) indyjska rakieta doznała anomalii. Awaria nastąpiła jakiś czas po sześciominutowym znaku lotu pocisku. Czwartkowy start Geosynchronicznego Satelitarnego Pojazdu Startowego był pierwszym startem w Indiach w tym roku.
Pełna historia: Indyjski pocisk ulega katastrofalnej awarii podczas startu, traci satelitę obserwującego Ziemię
Pierwszy arabski astronauta przygotowuje się do dalszych szkoleń.
Noura Al Matrooshi i Mohammed Al Mulla zostali wybrani jako nowi kandydaci na astronautów do Legionu ZEA. Będą trenować w Johnson Space Center NASA. (Źródło zdjęcia: Centrum Kosmiczne Mohammeda bin Rashida)
Inżynier mechanik Nora Al Matrooshi i pilot helikoptera Mohammed Al Mulla to najnowsi astronauci w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ich szkolenie obejmuje obecnie wstępne działania szkoleniowe w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, takie jak nauka języka rosyjskiego i nauka nurkowania. Ich szkolenie wkrótce zabierze ich na dwa lata do NASA Johnson Space Center w Teksasie. Kiedy w końcu poleci, Al Matrooshi zostanie pierwszą arabską astronautką.
Pełna historia: Zjednoczone Emiraty Arabskie mają dwóch nowych astronautów. Strzelają do księżyca
Śledź nas na Twitterze Umieść tweeta i dalej Facebook .
More Stories
Bardziej ekologiczne wybory, bystrzejsze umysły: badania łączą zrównoważony rozwój i zdrowie mózgu
Coraz częstsza liczba chorób przenoszonych przez komary w Europie – jak bardzo martwią się naukowcy? | Transmisja
Badanie asocjacji całego genomu pozwala zidentyfikować genetyczne czynniki ryzyka demencji