1348 metrów to najgłębszy wyrobisko w Polsce – szyb GG-1 KGHM Polska Miedź w Kwielicach to jedna z najważniejszych inwestycji w historii miedziowego giganta i największy podziemny projekt w branży metali nieżelaznych w Europie.
W czerwcu wykonano główne połączenie szybowe z kopalnią Rodna.
Połączenie techniczne, czyli włączenie skamielin z Zakładów Górniczych Rodna do szybu GG1, zostało pomyślnie przeprowadzone 14 czerwca br. Obecnie trwają tam prace, które pozwolą na doprowadzenie nowych ilości świeżego powietrza do wyrobisk kopalnianych. Z pewnością poprawi to warunki pracy pod ziemią.
Kolumna jest gotowa do budowy zbrojenia i wyposażenia w niezbędną armaturę i sprzęt na docelowy okres. Na dno wylano trzymetrową warstwę betonu. Dwa główne parametry szybu GG-1 to: głębokość – 1348 metrów oraz średnica w świetle obudowy, która wynosi 7,5 metra. Jest to szyb pneumatyczny, który posłuży do przemieszczania ludzi i materiałów.
KGHM to perła w koronie, a szyb GG-1 to niesamowity projekt, który wpłynie na bezpieczeństwo górników. Podziwiam wszystkich, którzy wykonali ten projekt. Robi się wszystko, aby górnicy mogli pracować w jak najlepszych warunkach. Kolumna GG-1 to także projekt komercyjny, przemysłowy i gospodarczy. To złoża miedzi, które można eksploatować jeszcze przez dziesięciolecia – powiedziała Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP.
Kolumna GG-1 to strategiczna inwestycja KGHM. Dostarczy powietrza, które umożliwi nam eksploatację złoża Głogów Głęboki-Przemysłowy na głębokościach, do których wcześniej nie byliśmy w stanie dotrzeć. Jesteśmy firmą globalną, ale produkcja krajowa ma dla firmy fundamentalne znaczenie. Ukończony szyb zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo, ale też sprzyja efektywniejszej pracy górników – powiedział podczas konferencji prasowej Tomasz Zdzikut, prezes zarządu KGHM Polska Miedź SA.
Kolumna GG-1 ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju KGHM Polska Miedź SA. Umożliwi udostępnienie nowych obszarów złóż miedzi oraz wydłuży okres eksploatacji kopalń Polkowice-Sieroszowice i Rudna. Inwestycja poprawi również warunki wentylacji i klimatyzacji górników oraz skróci dostęp załogi do wyrobisk.
szczupak w liczbach
Kompleks szybowy GG-1 powstaje w ramach programu udostępnienia złoża prowadzonego przez Departament Rozwoju Struktur Górniczych Komendy Głównej KGHM. Prace wykonała firma z Grupy PeBeKa, KGHM. Szyb GG-1 to jedno z najważniejszych obiektów, które otworzą Głogowski Okręg Górniczy Głęboki-Przemysłowy.
Zasoby przemysłowych rud miedzi szacowane są na około 265 mln ton, przy średniej zawartości miedzi na poziomie 2,40%. Stanowi to około 25% zasobów miedzi i ponad 30% zasobów srebra na wszystkich koncesjach KGHM w Polsce. Dostęp do tych zasobów zapewni ciągłość wydobycia rud miedzi na długie lata.
Zgodnie z planami inwestycyjnymi w latach 2028-35, czyli w okresie wzmożonych prac górniczych, wydobycie z rejonu Głogowa Głęboko-Przemysłowego ma wynieść od 10 do 11 mln ton rudy, z której będzie można m.in. pozyskać około 200-220 tys. ton rudy miedzi elektrolitycznej rocznie.
data inwestycji
Budowę szybu GG-1 rozpoczęto w 2010 roku. Dwa lata później rozpoczęto budowę wieży szybowej, jednej z najwyższych w historii KGHM. Ma 45,5 metra wysokości i waży 1100 ton. Sprzęt używany do wykopywania szybu obejmuje złożony system podnoszenia z kilkunastoma stalowymi linami. Każdy ma ponad 1500 metrów długości, niektóre ważą nawet 20 ton.
W 2013 roku rozpoczęto jeden z głównych etapów budowy: przemarznięcie górotworu poprzedzające drążenie szybu. Następnie solankę wlano do 40 zamrożonych otworów. Pierwszy kubeł urobku opuścił GG-1 11 grudnia. Rok później specjaliści dotarli do warstw litej skały na głębokości 393 metrów. Zmieniono wówczas sposób urabiania kolumny z mechanicznego urabiania górotworu na metodę strzałową.
Do budowy pierwszego odcinka GG-1 pracownicy PeBeKa wykorzystali 466 żelaznych pierścieni, które chronią szyb przed zalaniem wodą z warstw triasu i triasu. Aby kompleksowo zabezpieczyć GG-1 przed skutkami spływu wody, w szybie zainstalowano nowoczesny tzw. system odwodnienia kaskadowego. W późniejszych latach, w miarę postępu prac przy kolejnych wykopach szybu, dobudowywano kolejne elementy systemu odwadniającego. W sumie zbudowano tam osiem stacji pompujących wodę wypływającą z dna szybu na powierzchnię.
W marcu tego roku mija również 60. rocznica wydobycia pierwszej filiżanki rudy miedzi w Zagłębiu Miedziowym. Stało się to 20 marca 1963 r. na wlocie L-III kopalni Lubin. Nieżyjący już Jan Urlich, jeden z pionierów polskiego przemysłu miedziowego, wspominał, że „wśród rudy zauważyliśmy dużą porcję dolomitu, w którym pojawiły się duże żyły siarczków miedzi. Radość była ogromna. Pomyślałem: w końcu dotarliśmy do depozytu.
Szyb GG-1 jest 31. szybem firmy w taśmie miedzianej. Tymczasem rozpoczęto prace przygotowawcze do budowy kolejnego ważnego obiektu w programie otwierania depozytów w rejonie Głogowa Głęboko-Przemysłowego i Gaworzyc. Słup GG-2, zlokalizowany na terenie Gminy Żukowice, będzie pełnił funkcję materiałów wyjściowych.
Komunikacja:
E-mail: rzecznik(at)kghm.com
(c) 2023 Electronic News Publishing, źródło: ENP Newswire
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce