Prezydent Rosji Władimir Putin jasno określił swoje główne cele związane z inwazją na Ukrainę: chce rozbrojenia kraju, zerwania więzi z sojuszem wojskowym NATO i zakończenia aspiracji narodu ukraińskiego do przyłączenia się do Zachodu.
Chociaż dokładne domysły na temat tego, jak zamierza zrealizować ten plan, są różne, historia może służyć jako przewodnik do zrozumienia potencjalnych finałowych gier Putina.
Aneksja Krymu 2,0
Jeśli siłom rosyjskim uda się zdobyć ukraiński port w Odessie, można sobie wyobrazić most lądowy ciągnący się przez całą południową Ukrainę, być może nawet łączący Naddniestrze — separatystyczny region Mołdawii, gdzie stacjonują siły rosyjskie — z Odessą na Krymie oraz południową i wschodnią Ukrainę.
podzielona Ukraina
Jeśli Putin rozważa podział, to prawdopodobnie Ukraina galicyjska i miasto Lwów – blisko granicy z Polską – są częścią jakiegoś słabnącego państwa ukraińskiego, podczas gdy Rosja skupia swoją uwagę na wschodzie kraju.
prorosyjski kraj
Urzędnicy zachodniego wywiadu ostrzec to Rosja planuje obalić demokratycznie wybrany rząd Ukrainy i zastąpić go reżimem marionetkowym. Putin zasugerował, że uważa obecny demokratycznie wybrany rząd Ukrainy za bezprawny i ubolewał nad obaleniem prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza w 2014 roku. Ukraina ma innych polityków, którzy mogą być chętni do obsadzania prorosyjskich stanowisk rządowych. Być może siłą.
burzliwa okupacja
Rosja mówi, że nie chce być okupantem, ale łatwo wyobrazić sobie scenariusz, w którym Rosja próbuje narzucić Ukrainie swoją formę surowych rządów. Ukraińcom trudno będzie przełknąć, bo mają wolną prasę, wolną lokalną politykę i tradycję ulicznego protestu. W rosyjskim systemie politycznym prawdziwe protesty opozycji są w dużej mierze zakazane lub trudne do zorganizowania.
brutalna okupacja
Putin nie miał problemu ze wspieraniem brutalnych lokalnych przywódców, którzy nie szanują praw człowieka. Jego wzrost polityczny rozpoczął się od pacyfikacji Czeczenii, separatystycznej republiki na rosyjskim Kaukazie Północnym.
Republika Strachu
Rosja ma budzący grozę aparat bezpieczeństwa wewnętrznego, który więzi i prześladuje dysydentów oraz trzyma irytujących przeciwników z dala od polityki. Ukraińcy mieszkający na Krymie – okupowanym przez Rosję w 2014 roku i anektowanym po referendum powszechnie postrzeganym jako mistyfikacja – na własnej skórze przekonali się, jak to jest żyć w kraju, w którym FSB, rosyjski aparat bezpieczeństwa państwa, ma absolutną władzę.
Możesz przeczytać plik Pełna analiza jest tutaj.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu