Rosnące temperatury na świecie naraziły miliardy ludzi na ryzyko malarii, a miliardy będą kolejne.
Co się dzieje?
według Najnowsza analiza z The Washington PostDo 2040 roku malaria może dotknąć ponad 5 miliardów ludzi na całym świecie. Obecnie malaria zaraża co roku setki milionów ludzi, a tylko w 2021 r. pochłonęła ponad 600 000 ofiar śmiertelnych – według danych Globalna Organizacja Zdrowia.
W miarę jak planeta się ociepla, choroba rozprzestrzenia się na nowe obszary, a na dotkniętych obszarach już odnotowuje się rekordową liczbę przypadków.
„Washington Post” zbadał trzy modele naukowe wyjaśniające czynniki klimatyczne, takie jak temperatura i rozkład opadów, a następnie wykorzystał te modele do oszacowania, które obszary staną się bardziej gościnne dla komarów przenoszących malarię. W analizie wyróżniono kraje takie jak Mozambik, gdzie dłuższe pory deszczowe i ekstremalne zjawiska pogodowe umożliwiają rozmnażanie się komarów.
Do 2040 r. zagrożonych może być ponad miliard Afrykanów.
Dlaczego rozprzestrzenianie się malarii budzi obawy?
Więcej przypadków malarii zagraża bezbronnym społecznościom, które już odczuwają skutki rosnących globalnych temperatur, takich jak susze i powodzie, które niszczą domy. Tam, gdzie rozprzestrzenia się malaria, źle wyposażone systemy opieki zdrowotnej i populacje z obniżoną odpornością borykają się z wyższą śmiertelnością, zwłaszcza wśród małych dzieci.
Gorąca pogoda pomaga komarom rosnąć i rozprzestrzeniać się częściej niż wcześniej, dzięki dłuższym sezonom aktywności. Wcześniej nie dotknięte chorobą obszary położone na większych wysokościach i szerokościach geograficznych muszą teraz walczyć z chorobą, której można zapobiec. Na przykład malaria, która raz Zniknął ze Stanów Zjednoczonych w połowie XX wieku Mógłby wrócić na południe Ameryki.
„Wysiłki na rzecz zwalczania malarii znajdują się na rozdrożu i stoją przed poważnymi wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatycznymi” – powiedział Sherwin Charles, współzałożyciel organizacji. Żegnaj malariodla „Washington Post”. „Myśleliśmy, że wiemy, jak sobie poradzić z tą pandemią, ale złożoność zmian klimatycznych niesie ze sobą różne czynniki, na które możemy nie być przygotowani”.
Jakie działania podejmuje się, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się malarii?
Międzynarodowe grupy, takie jak Goodbye Malaria i Światowa Organizacja Zdrowia, pracują nad wyeliminowaniem malarii, badając możliwości leczenia i zapewniając narzędzia zapobiegawcze, takie jak moskitiery nasączone środkami owadobójczymi. Jednak rosnące globalne temperatury stanowią wyzwanie w zakresie kontroli wysiłków.
Na szczęście wszyscy możemy pomóc ograniczyć przyszłe globalne ocieplenie i lepiej przygotować obszary podatne na rozprzestrzenianie się malarii. Od korzystania z kanałów czystej energii, takich jak panele słoneczne i pojazdy elektryczne, po wspieranie liderów reagujących na kryzys – nasze dzisiejsze wybory tworzą krajobraz jutra.
Każde pozornie nieistotne działanie przyczynia się do ochłodzenia planety. Razem możemy zbudować bezpieczniejszy świat.
Dołącz do naszego bezpłatnego biuletynu, aby otrzymywać cotygodniowe aktualizacje na temat najfajniejszych innowacji Poprawa naszego życia I Chroń naszą planetę.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Bardziej ekologiczne wybory, bystrzejsze umysły: badania łączą zrównoważony rozwój i zdrowie mózgu
Coraz częstsza liczba chorób przenoszonych przez komary w Europie – jak bardzo martwią się naukowcy? | Transmisja
Badanie asocjacji całego genomu pozwala zidentyfikować genetyczne czynniki ryzyka demencji