Dziękuję. Posłuchaj tego artykułu, korzystając z odtwarzacza powyżej. ✖
Chcesz posłuchać tego artykułu za darmo?
Wypełnij poniższy formularz, aby odblokować dostęp do wszystkich artykułów audio.
Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Szkołę Gerontologii Leonarda Davisa przy USC, niezidentyfikowana wcześniej mutacja genetyczna w małym białku zapewnia znaczną ochronę przed chorobą Parkinsona i wyznacza nowy kierunek w badaniu potencjalnych metod leczenia.
Stwierdzono, że wariant delikatnego białka mitochondrialnego zwanego SHLP2 silnie chroni przed chorobą Parkinsona. Ryzyko zachorowania na tę chorobę u osób, które mają tę mutację, jest o połowę mniejsze w porównaniu z osobami, które jej nie posiadają. Odmienna forma białka jest stosunkowo rzadka i występuje głównie u osób pochodzenia europejskiego.
Wyniki opublikowano w czasopiśmie 3 stycznia 2024 r Psychiatria molekularna.
Po raz pierwszy została odkryta przez Pinchasa Cohena W szkole Leonarda Davisa na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w 2016 r. SHLP2 powstaje w mitochondriach komórki. Poprzednie badania przeprowadzone w laboratorium Cohena wykazały, że SHLP2 jest powiązany z ochroną przed chorobami związanymi ze starzeniem się, w tym rakiem, oraz że u pacjentów z chorobą Parkinsona zmienia się poziom tego małego białka. Zwiększają się, gdy organizm próbuje zwalczyć patologię choroby Parkinsona, ale często nie wytwarzają dodatkowej produkcji w miarę postępu choroby.
Chcesz więcej najświeższych wiadomości?
udział w Sieci technologiczneCodzienny biuletyn dostarczający najświeższe informacje naukowe bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej.
To najnowsze odkrycie opiera się na wcześniejszych badaniach mitochondriów przeprowadzonych przez zespół USC i stanowi postęp na skrzyżowaniu nauki o długowieczności, precyzyjnego zdrowia i precyzyjnego odkrywania białek.
„To badanie pozwala nam lepiej zrozumieć, dlaczego u ludzi rozwija się choroba Parkinsona i w jaki sposób możemy opracować nowe metody leczenia tej wyniszczającej choroby” – powiedział Cohen, profesor gerontologii, medycyny i nauk biologicznych oraz główny autor badania. „Ponadto większość badań dotyczy genów kodujących białka zakotwiczonych w jądrze, podkreśla to znaczenie badania mikroprotein pochodzących z mitochondriów jako nowego podejścia do zapobiegania i leczenia chorób związanych ze starzeniem się”.
Na potrzeby tego badania pierwsza autorka Soo-Jeong Kim, adiunkt gerontologii w USC Leonard Davis School of Science, przeprowadziła serię eksperymentów, w których wykorzystano opracowany w laboratorium proces odkrywania mikrobiałek, który rozpoczyna się od dużego zbioru danych oparta na analizie w celu określenia wariantów związanych z chorobą. Tysiące osób biorących udział w badaniach Health and Retirement Study, Cardionaczyniowe Health Study i Framingham Heart Study zostało przebadanych pod kątem wariantu SHLP2. Porównując warianty genetyczne w mitochondrialnym DNA pacjentów z chorobą Parkinsona i w grupie kontrolnej, badacze odkryli wariant wysoce ochronny, występujący u 1% Europejczyków, który dwukrotnie zmniejsza ryzyko rozwoju choroby Parkinsona, średnio do 50%.
Następnie wykazali, że ten naturalnie występujący wariant prowadzi do zmiany sekwencji aminokwasów i struktury białka SHLP2. Mutacja — polimorfizm pojedynczego nukleotydu (SNP) lub zmiana jednej litery kodu genetycznego białka — jest zasadniczo wariantem „wzmocnienia funkcji”, który jest powiązany z wyższą ekspresją SHLP2 i sprawia, że konkretne białko jest bardziej stabilne. . Według ich ustaleń wariant SHLP2 charakteryzuje się wysoką stabilnością w porównaniu z bardziej powszechnym wariantem i zapewnia lepszą ochronę przed dysfunkcją mitochondriów.
Zespołowi badawczemu udało się zastosować techniki ukierunkowanej spektrometrii mas do określenia obecności małego peptydu w neuronach i odkrył, że SHLP2 specyficznie wiąże się z enzymem w mitochondriach zwanym kompleksem mitochondrialnym 1. Enzym ten jest niezbędny do życia i zmniejsza jego funkcja została połączona. Nie tylko na chorobę Parkinsona, ale także na udary i zawały serca.
Zwiększona stabilność wariantu SHLP2 oznacza, że mikroproteina wiąże się z kompleksem mitochondrialnym 1 stabilniej, zapobiegając zmniejszeniu aktywności enzymu, a tym samym zmniejszając dysfunkcję mitochondriów. Jak wynika z badania, korzyści płynące ze stosowania zmutowanej formy SHLP2 zaobserwowano zarówno w doświadczeniach in vitro na próbkach tkanek ludzkich, jak i na mysich modelach choroby Parkinsona.
„Nasze dane podkreślają biologiczne skutki określonego wariantu genetycznego i potencjalne mechanizmy molekularne, dzięki którym mutacja ta może zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Parkinsona” – powiedział Kim. „Odkrycia te mogą wyznaczyć kierunek rozwoju środków terapeutycznych i zapewnić plan działania umożliwiający zrozumienie innych mutacji występujących w mikroproteinach mitochondrialnych”.
odniesienie: Kim SJ, Miller P, Hartle NJ i in. Naturalny wariant SHLP2 jest czynnikiem ochronnym w chorobie Parkinsona. Centrum Psychiatrii. 2024. doi: 10.1038/s41380-023-02344-0
Ten artykuł został ponownie opublikowany od dołu Materiał. Uwaga: Materiał mógł zostać zmieniony pod względem długości i treści. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze wspomnianym źródłem.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków