Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Mural w rodzinnym mieście gwiazdy piłki nożnej stał się symbolem antyrasizmu po porażce w finale Euro 2020

Uliczny artysta Akse P19 naprawia mural przedstawiający napastnika Manchesteru United i gracza reprezentacji Anglii Marcusa Rashforda. zdjęcie / AP

Za pomocą dziecięcych długopisów i ołówków Anglia po raz kolejny walczy z rasizmem.

Po tym, jak Marcus Rashford i dwóch czarnych piłkarzy nie wykorzystali rzutów karnych w ostatnich chwilach przegranej z Włochami w mistrzostwach Europy, fanatycy zniszczyli mural z gwiazdą Manchesteru United i obrzucili rasistowskie obelgi w mediach społecznościowych. Dzieci w Manchesterze stanęły w obronie Rashforda, wypełniając przestrzenie na murze wiadomościami o wsparciu, zachętach i pocieszeniach.

„Mam nadzieję, że nie rozpaczasz nad tym, ponieważ jesteś tak dobrą osobą” – napisał 9-letni Dexter Rosier. „Jestem z ciebie dumny. Zawsze będziesz bohaterem.”

Mural, zajmujący ceglaną ścianę niedaleko miejsca, w którym dorastał Rashford, stał się symbolem walki Anglii z bigoterią, która zepsuła sport uwielbiany przez ludzi ze wszystkich środowisk. Walka toczy się w całym kraju, gdy politycy, eksperci, sportowcy i aktywiści reagują na rasistowskie komentarze, które pojawiły się po klęsce i podważyły ​​poczucie narodowej jedności stworzonej przez rosnący marsz Anglii na pierwszy wielki finał mistrzostw piłki nożnej od 1966 roku.

Prof. Bridget Byrne, dyrektor klubu, powiedziała, że ​​nadużycia online czarnych graczy podkreśla problemy, jakie stwarza jedna wizja tego, co to znaczy być Anglikiem, zakorzeniona w wizjach minionych wspaniałości imperium i kolonializmu i często widywana podczas międzynarodowych zawodów sportowych. wydarzenia. Centrum Dynamiki Wyścigu na Uniwersytecie w Manchesterze.

„Prace nad sprawiedliwością rasową w Wielkiej Brytanii jeszcze się nie skończyły i to właśnie ujawniła” – powiedziała. „Podczas gdy rasizm staje się coraz mniej akceptowalny społecznie, aby wyrażać go publicznie, nadal jest to wątek w brytyjskiej kulturze”.

Premier Boris Johnson szybko potępił rasizm i obwinił firmy z mediów społecznościowych za to, że nie zrobiły wystarczająco dużo, by powstrzymać szerzenie nienawiści na ich platformach. Powiedział, że wykorzysta spotkanie z liderami firm we wtorek, aby podkreślić pilną potrzebę działania.

Krytycy powiedzieli, że Johnson i jego rząd nie rozwiązali problemu na początku Euro 2020, kiedy niektórzy fani wygwizdali drużynę narodową Anglii za symboliczne klękanie na początku meczów, aby podkreślić problem rasizmu.

Minister spraw wewnętrznych Priti Patel, której departament nadzoruje policję i sprawy wewnętrzne, znalazła się pod szczególną kontrolą po tym, jak sprzeciwiła się temu, co nazwała „polityką gestów” i powiedziała, że ​​fani mają prawo buczeć. W wywiadzie udzielonym w zeszłym miesiącu Patel skrytykował również protesty zeszłorocznego ruchu Black Lives Matter w Wielkiej Brytanii, w tym jeden, w którym zburzono posąg XVII-wiecznego handlarza niewolnikami, próbując napisać historię na nowo.

Ludzie podczas demonstracji poparcia napastnika Manchesteru United i reprezentanta Anglii Marcusa Rashforda jechali przed jego muralem na ścianie kawiarni.  Obraz/Getty Obrazy
Ludzie podczas demonstracji poparcia napastnika Manchesteru United i reprezentanta Anglii Marcusa Rashforda jechali przed jego muralem na ścianie kawiarni. Obraz/Getty Obrazy

Tyrone Mings z Anglii skrytykował wczoraj Patel za uprawianie polityki po tym, jak wezwała policję do podjęcia działań przeciwko tym, którzy narażali piłkarzy na „ohydne nadużycia rasowe”.

„Nie można podsycać ognia na początku turnieju, nazywając nasze antyrasistowskie przesłanie „polityką gestów”, a następnie udając obrzydzenie, gdy dzieje się coś, z czym walczymy” – napisał Mings. Świergot.

Marvin Sordell, były zawodowy piłkarz, który doradza FA w kwestii różnorodności, powiedział, że wylew niesmaku ze strony polityków i ekspertów był frustrująco zbyt znajomy.

„Zawsze widzimy potępienie” – powiedział Sordell BBC. „Przez kilka dni jest tak samo, a potem wracamy do normalności, a potem zdarza się kolejny incydent. … żyjemy w tym cyklu, który trwa nieprzerwanie. W pewnym momencie musimy przerwać cykl. w pewnym momencie nie wystarczy być zły. Musimy coś zrobić.

Rashford, który dorastał zaledwie kilka kilometrów od historycznego Old Trafford Manchesteru United, dołączył do reprezentacji Anglii w wieku 18 lat po strzeleniu wielu goli dla swojego rodzinnego klubu. Syn samotnej matki, która czasami opuszcza posiłki, aby zapewnić, że jej pięcioro dzieci nie musi tego robić, stał się w zeszłym roku narodową ikoną, kiedy prowadził kampanię, która zmusiła rząd do karmienia dzieci, które podczas pandemii ominęły bezpłatne szkolne posiłki .

W odpowiedzi na nadużycia w Sunday Night (UKT) i falę wsparcia ze strony fanów, 23-letni Rashford opowiedział o swoich kolegach z drużyny i „braciach”, których sukcesy i porażki odnieśli tego lata.

„Mogę krytykować mój występ przez cały dzień, karę, która nie była wystarczająco dobra i powinna była zostać wrzucona” – napisał w wiadomości na Twitterze, która zdobyła prawie milion polubień. „Ale nigdy nie przeproszę za to, kim jestem i skąd pochodzę”.

Jest to dzielnica Withington w Manchesterze, gdzie lokalni artyści namalowali dwupiętrowy, czarno-biały mural przedstawiający Rashforda po sukcesie jego kampanii posiłków szkolnych.

Kobieta nagrywa wiadomość poparcia na muralu przedstawiającym napastnika Manchesteru United i gracza reprezentacji Anglii Marcusa Rashforda.  zdjęcie / AP
Kobieta nagrywa wiadomość poparcia na muralu przedstawiającym napastnika Manchesteru United i gracza reprezentacji Anglii Marcusa Rashforda. zdjęcie / AP

Abby Lee, zastępca dyrektora pobliskiej szkoły podstawowej St Paul’s Church of England, powiedziała, że ​​uczniowie byli zdenerwowani sposobem, w jaki traktowano Rashforda i jego kolegów z drużyny, więc zaprowadziła ich do muralu, aby pokazać im, jak ludzie walczą z rasizmem.

„Chcieliśmy, żeby zobaczyli, że nic nie może cię powalić, jeśli będziesz walczył” – powiedział mi.

Nicola Willard powiedziała, że ​​jej dzieci poszły spać płacząc po porażce Anglii, która rozwiała ich nadzieje na tegoroczne Mistrzostwa Europy. Ale byli jeszcze bardziej zdenerwowani, gdy dowiedzieli się, że rasiści wzięli na cel lokalnego bohatera Rashforda.

We wtorek po południu jej syn, 11-letni Dougie, z dumą wkleił swoją wiadomość na mural.

„Właśnie przegapiłem rzut karny”, napisał Doge. – On na to nie zasługuje.