Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Motywacja: umożliwienie osobom, które przeżyły udar, utrzymania aktywności fizycznej

Motywacja: umożliwienie osobom, które przeżyły udar, utrzymania aktywności fizycznej

Świat azjatycki (4 września 2023 r.)Według Światowej Organizacji Udaru mózgu co czwarta osoba dorosła w wieku powyżej 25 lat doświadczy w swoim życiu udaru mózgu. Organizacja szacuje również, że ponad 110 milionów ludzi na całym świecie doznało udaru mózgu. Udar jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie, a jego wpływ na osoby, które przeżyły, może być ogromny. Wiele osób, które przeżyły udar, odczuwa poważne i wyniszczające konsekwencje, często z niepełnosprawnością fizyczną, taką jak zaburzenia mowy i ruchu.

Utrzymywanie aktywności fizycznej jest korzystne dla powrotu do zdrowia po udarze, ale badania pokazują, że wiele osób po udarze nie osiąga zalecanego poziomu aktywności fizycznej. w Singapurze, badanie Ustalono, że osoby, które przeżyły udar, wykonywały średnio 4870 kroków dziennie, czyli poniżej zalecanego minimum wynoszącego 6500–8500 kroków.

Profesor nadzwyczajny Kuah Li Khem– Dyrektor Programowy i Nauk o Zdrowiu i Społeczności w ul Singapurski Instytut Technologii (SIT)Wskazuje, że problem ten może wynikać z ograniczonej dostępności zasobów zewnętrznych i barier w dostępie do obiektów publicznych, takich jak siłownie i baseny, w których można wspierać aktywność fizyczną osób po udarze.

Ważne jest, aby zidentyfikować czynniki ograniczające zdolność osób po udarze do podejmowania aktywności fizycznej. W ich studia, profesor nadzwyczajna Koah i jej zespół badawczy przeprowadziły wywiady z grupą osób, które przeżyły udar w Singapurze, aby zidentyfikować bariery utrudniające ich udział w aktywności fizycznej. Badanie wykazało, że głównymi przeszkodami, na jakie napotykają osoby po udarze mózgu, jest brak odpowiednich programów oraz niewystarczająca pomoc zapewniana w centrach fitness.

„W naszych wywiadach z osobami, które przeżyły udar, odkryliśmy, że kontekst środowiskowy i dostępność zasobów odegrały kluczową rolę w determinacji ich udziału w aktywności fizycznej. Czynniki takie jak dostęp do obiektów użyteczności publicznej, dostępność odpowiedniego sprzętu i obecność pomocy fizycznej były krytyczne. W przypadku braku tych elementów osoby po udarze rzadziej podejmowały aktywność fizyczną.

Badanie to posłużyło jako podstawa do opracowania MOTIVATE, multimodalnego programu szkoleniowego promującego aktywność fizyczną po udarze, prowadzonego przez SIT. Uruchomiony w 2019 r. projekt MOTIVATE jest owocem współpracy kilku organizacji, w tym SIT, Singapurskiego Krajowego Stowarzyszenia Udaru Mózgu (SNSA), Singapurskiego Szpitala Ogólnego, Narodowego Instytutu Neuronauki i Politechniki Republiki. Jest to dedykowany program rekonwalescencji po udarze, opracowany wspólnie przy udziale osób po udarze, ich opiekunów oraz zróżnicowanego zespołu specjalistów w dziedzinie medycyny, zdrowia i fitnessu z Singapuru.

READ  Inżynierowie NASA dokonują odkrycia Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba | Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

Program MOTIVATE ma na celu umożliwienie osobom po udarze mózgu przejęcia kontroli nad własną sprawnością fizyczną poprzez zapewnienie im niezbędnych umiejętności, wiedzy i zasobów. Holistyczne podejście do opracowania programu MOTIVATE wraz z osobami po udarze i niepełnosprawnymi fizycznie zwiększa wartość projektu i odzwierciedla główne skupienie SIT na współpracy branżowej. Ścisła współpraca z osobami, które przeżyły udar, na etapach planowania i projektowania zwiększa prawdopodobieństwo, że program osiągnie pożądane rezultaty.

„Chcieliśmy opracować program, który byłby skuteczny i praktyczny w rzeczywistym świecie. W badaniach często napotykamy dwa typowe problemy: metody leczenia, które są albo nieskuteczne, albo skuteczne, ale niewykonalne. Problemy te zwykle pojawiają się, gdy badacze nie nawiązują kontaktu z zainteresowanymi stronami aby wcześniej zrozumieć ich potrzeby Projektowanie interwencji W programie MOTIVATE przyjęliśmy proaktywne podejście, aby mieć pewność, że zaczynamy na właściwej drodze.

Jedną z godnych uwagi inicjatyw opracowanych w ramach projektu MOTIVATE w celu wspomagania powrotu do zdrowia po udarze jest pilnie. Oferująca bogactwo informacji strona STRIVE to przyjazna dla afazji witryna internetowa, stworzona przez osoby po udarze w porozumieniu z personelem medycznym. Wiele osób po udarze może doświadczyć afazji, która wpływa na ich funkcjonowanie poznawcze, takie jak zdolność komunikowania się z innymi.

STRIVE to platforma, do której mogą uzyskać dostęp i poczuć siłę, aby wrócić na właściwe tory. Zawiera filmy, artykuły, zasoby i porady ekspertów, które pomogą osobom po udarze znaleźć sposoby na utrzymanie aktywności fizycznej i poprawę jakości życia. Istnieją na przykład programy edukacyjne pokazujące prawidłowy sposób ćwiczeń, a nawet linki internetowe do usług dentystycznych dla osób niepełnosprawnych.

Program MOTIVATE doprowadził do stworzenia przyjaznej dla afazji strony internetowej i programu prowadzonego przez SNSA, aby pomóc osobom po udarze i umożliwić im uczestnictwo w większej liczbie ćwiczeń fizycznych.

MOTIVATE zaprezentowało także program „Sweat, Smile and Repeat” organizowany przez SNSA. Fizjoterapeuta będzie obecny w dwóch siłowniach ActiveSG, które zespół badawczy uważa za bardziej dostępne w celu przepisania ćwiczeń i pomocy osobom po udarze w korzystaniu ze sprzętu do ćwiczeń. W ankiecie przeprowadzonej po programie ponad 80 procent osób, które przebyły udar, stwierdziło, że po udziale w programie poczuło się pewniej, regularnie ćwicząc i korzystając ze sprzętu do ćwiczeń. Odkrycie to podkreśla pozytywny wpływ programu na wzmocnienie pozycji osób po udarze i zwiększenie ich pewności siebie w angażowaniu się w aktywność fizyczną.

READ  Wybuch kreatywności: demencja w płacie czołowym wzmacnia talenty poetyckie i artystyczne

Strona internetowa STRIVE i program „Sweat, Smile and Repeat” przytaczają początkowe osiągnięcia MOTIVATE. Około 50 osób, które przeżyły udar, wzięło udział w różnych częściach dwuletniego multimedialnego programu szkoleniowego i wniosło swój wkład, odpowiadając na kwestionariusze i wywiady, sugerując treści i polecając zasoby dla STRIVE.

Profesor nadzwyczajny Koah przyznaje, że cały program jest złożony, zwłaszcza jeśli jego celem jest zainicjowanie i utrzymanie zmian w zachowaniu u osób po udarze. W przyszłości zespół badawczy planuje przetestować nowe strategie zmiany zachowań, koncentrując się na ich skuteczności i wdrażaniu. Długofalowym celem zespołu jest zastąpienie terapii podtrzymującej w ośrodkach rehabilitacji dziennej i stworzenie bardziej kompleksowego modelu SG.

Jako singapurski program dla osób po udarze, opracowany przez osoby po udarze, MOTIVATE ostatecznie koncentruje się na integracji. Nadrzędnym celem jest zapewnienie osobom po udarze mózgu takich samych możliwości podejmowania aktywności fizycznej jak zdrowej populacji. Program jest zgodny z celami inicjatyw krajowych, takich jak Healthier SG, skupiających się na profilaktyce zdrowotnej, aby Singapurczycy mogli podejmować aktywne kroki w celu zarządzania swoim zdrowiem, zapobiegania występowaniu chorób przewlekłych i mieli silne wsparcie w prowadzeniu zdrowszego stylu życia.

„Większym celem projektu MOTIVATE jest zapewnienie osobom po udarze mózgu równego dostępu do możliwości aktywności fizycznej. Osoby po udarze mózgu nie powinny mieć trudności z dostępem do obiektów publicznych, takich jak siłownie i baseny, gdzie można uprawiać aktywność fizyczną. Osoby po udarze nie powinny mieć trudności z dostępem do obiektów publicznych, takich jak siłownie i baseny Aby czuć się pewnie podczas wizyty na siłowni lub na basenie, nie martwiąc się o wchodzenie/wychodzenie ze sprzętu do ćwiczeń lub wchodzenie/wychodzenie z basenu.

Aby uzyskać więcej informacji na temat programu MOTIVATE oraz powiązanych badań i inicjatyw, należy skontaktować się z profesorem nadzwyczajnym Kuah Lee Khemem Tutaj.


Źródło: SIT; Przyszłośćzasięg / Pixabay
Zastrzeżenie: ten artykuł niekoniecznie odzwierciedla opinie AsianScientist lub jego personelu.

READ  Milionowa podróż z Kosmicznego Teleskopu Webba do L2 jest prawie ukończona