Otrzymuj bezpłatne rosyjskie aktualizacje biznesowe i finansowe
Wyślemy Ci plik Codzienny przegląd myFT Zaokrąglanie wiadomości e-mail do najnowszych Rosyjski biznes i finanse Wiadomości każdego ranka.
Zgodnie z dekretem podpisanym przez prezydenta Władimira Putina w niedzielę Moskwa przejęła kontrolę nad rosyjskimi spółkami zależnymi Danone i browarami Baltika należącymi do Carlsberga.
W dekrecie stwierdzono, że Rosja przejmuje „tymczasowe zarządzanie” udziałami w rosyjskich spółkach należących do francuskiej grupy spożywczej i wiodącego rosyjskiego producenta piwa.
Posunięcie to jest pierwszym przejęciem przez Rosję spółek zależnych zachodnich firm od czasu przejęcia w kwietniu fińskiego Fortum i niemieckiego Unipera.
Kreml nie podał w niedzielę dalszych szczegółów, ale wcześniej opisywał takie posunięcia jako odpowiedź na przejęcie rosyjskich aktywów przez Zachód.
Kwietniowy dekret pozwolił państwu przejąć aktywa korporacyjne z krajów, które Kreml uważa za nieprzyjazne, w celu „ochrony rosyjskiej własności i interesów narodowych”.
Według strony internetowej Carlsberg Baltika z siedzibą w Petersburgu produkuje niektóre z najpopularniejszych marek piwa w Rosji i zatrudnia 8400 pracowników w ośmiu zakładach.
W marcu ubiegłego roku, wkrótce po rozpoczęciu inwazji Rosji na pełną skalę na Ukrainę, Carlsberg powiedział, że zdecydował się „dążyć do całkowitej likwidacji naszego biznesu w Rosji”.
Pod koniec zeszłego miesiąca ogłosił, że znalazł kupca dla Baltiki i złożył wniosek do komisji regulacyjnej powołanej przez Kreml, by zająć się wychodzeniem zachodnich firm w celu sfinalizowania transakcji.
Ze spółką nie udało się uzyskać komentarza.
Firmy z „nieprzyjaznych” krajów mogą sprzedać swoje rosyjskie aktywa nawet za połowę ich wartości i muszą wnieść „dobrowolny wkład” do rosyjskiego funduszu wojennego w wysokości 5-10 procent ceny sprzedaży. Transakcje wymagają zgody rządu – i samego Putina w sektorze energetycznym i finansowym.
Majątek przejęty w ramach systemu uruchomionego dekretem w kwietniu zostanie oddany pod kontrolę rosyjskiej federalnej państwowej agencji zarządzania aktywami, chyba że Putin zdecyduje inaczej, a może on jedynie odwrócić kontrolę zewnętrzną.
Firma Danone w Rosji jest największą firmą mleczarską w kraju. Wcześniej ogłosił również plany sprzedaży swoich rosyjskich aktywów, twierdząc, że transakcja może skutkować odpisem w wysokości do 1 miliarda euro. Na razie jednak nie poinformował, że znalazł nabywcę.
Firma poinformowała, że „obecnie bada sytuację” i przygotowuje się do podjęcia wszelkich niezbędnych środków w celu ochrony swoich praw jako akcjonariusza. . . i ciągłości działania biznesu.”
Zdaniem osoby zaznajomionej ze sprawą decyzja rosyjskiego rządu była całkowitym zaskoczeniem, ponieważ transakcja była bliska sfinalizowania. „Zastanawiamy się, czy ma to wymiar dyplomatyczny, ze względu na poparcie Francji dla Ukrainy” – powiedziała osoba.
Dmitrij Pieskow, rzecznik Putina, powiedział w czerwcu Financial Times, że zachodni inwestorzy i firmy są „bardzo mile widziani” w Rosji, ale dodał, że „jeśli firma nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, to oczywiście należy do tej kategorii chuliganów”. firmy… Żegnamy się z tymi firmami. Co potem zrobimy z ich aktywami, to nasza sprawa”.
More Stories
Czy należy Ci się odszkodowanie po wyroku sądu w sprawie finansowania samochodu? | Sektor finansowy
Regulowane opłaty kolejowe w Anglii wzrosną o 4,6%, aby pokonać inflację w 2025 r. | Ceny kolei
Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, odważnie twierdzi, że będzie to ogromne wyzwanie dla Optimusa